Przejdź do treści

Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii?  Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa

bóle bóle miesiączkowe a osteopatia
Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii? Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każda miesiączka to dla ciebie cierpienie? Nie musi tak być – przekonuje fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz. I zachęca, by zawalczyć z bólem przy pomocy osteopatii. Przekonuje, że manualne metody mogą usprawnić przepływ krwi i złagodzić przekrwienie macicy.

Osteopatia na bolesne miesiączki

Osteopatia to metoda manualnego diagnozowania i leczenia. Opiera się na dotyku i pracy z ciałem. Ma charakter holistyczny, tzn. uznaje i akceptuje zależność pomiędzy ciałem a umysłem, a także wyznaje wiarę w zdolność organizmu do samoregeneracji i utrzymania homeostazy.

W jaki sposób ta niekonwencjonalna metoda może pomóc na bóle miesiączkowe? Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna i studentka osteopatii, tłumaczy:

„Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie” – czytamy na profilu „Fizjoterapia kobieca” na Instagramie.

Grzegorzewicz wyjaśnia, że leczenie osteopatyczne może usprawnić przepływ krwi do macicy, poprawiając działanie mięśnia przepony. Ta ostatnia pełni ważną funkcję we właściwym funkcjonowaniu tętnic i żył, jest również odpowiedzialna za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową.

„Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego/żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy”.

Gimnastyka słowiańska

Fizjoterapeutka zwraca też uwagę, że jeśli chcemy zapobiec bólom miesiączkowym, musimy kompleksowo zająć się problemem. A zwłaszcza popracować nad tymi elementami, które mogą przyczyniać się do nasilonych skurczów – mowa m.in. o niedoborach w diecie i  stresie.

Specjalistka przypomina na koniec, że żadna z nas nie jest skazana na ból, że warto zawalczyć o dobre samopoczucie. Być może metodą, która się u ciebie sprawdzi, jest właśnie osteopatia.

„Nie musisz po prostu ‘znosić’ bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzaniu stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem”.

Fizjoterapia kobieca

„Fizjoterapia Kobieca” to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje 7 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dotyczące kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej.

View this post on Instagram

?POŻEGNAJ SIĘ Z BOLESNYM MIESIĄCZKOWANIEM?Skorzystaj z pomocy fizjo! ?Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. ?Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie. ?Leczenie osteopatyczne może poprawić przepływ krwi do macicy, zapewniając optymalne funkcjonowanie mięśnia przepony. Przepona odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tętnic i żył w organizmie, a także odpowiada za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową. ?Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego / żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. ?Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy. ?Ważne jest, aby zająć się wszelkimi czynnikami stylu życia, które mogą przyczyniać się do zwiększonych skurczów mięśni, w tym niedoborami dietetycznymi lub codziennym stresem. ❗️Nie musisz po prostu „znosić” bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzania stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem. #kobieta #miesiączka #menstruacja #zdrowie #fizjo #osteopatia

A post shared by Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: