Przejdź do treści

Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii?  Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa

bóle bóle miesiączkowe a osteopatia
Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii? Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać / fot.Pexels
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać
Wirus RSV szerzy się w Wielkiej Brytanii
Nie tylko COVID-19. Inny groźny wirus atakuje małe dzieci
Pielęgniarka w skafandrze ochronnym trzyma w rękach szczepionkę
Izrael: Trzecia dawka szczepionki na COVID-19. Prezydent zaszczepił się jako pierwszy
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne
Simone Biles postawiła na pierwszym miejscu zdrowie psychiczne. Sponsorzy olimpijscy i fani popierają jej decyzję
Kurkumina w Hashimoto pomaga wyciszyć stan zapalny – mówią ekspertki z „Ogarnij Hashimoto”

Każda miesiączka to dla ciebie cierpienie? Nie musi tak być – przekonuje fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz. I zachęca, by zawalczyć z bólem przy pomocy osteopatii. Przekonuje, że manualne metody mogą usprawnić przepływ krwi i złagodzić przekrwienie macicy.

Osteopatia na bolesne miesiączki

Osteopatia to metoda manualnego diagnozowania i leczenia. Opiera się na dotyku i pracy z ciałem. Ma charakter holistyczny, tzn. uznaje i akceptuje zależność pomiędzy ciałem a umysłem, a także wyznaje wiarę w zdolność organizmu do samoregeneracji i utrzymania homeostazy.

W jaki sposób ta niekonwencjonalna metoda może pomóc na bóle miesiączkowe? Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna i studentka osteopatii, tłumaczy:

„Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie” – czytamy na profilu „Fizjoterapia kobieca” na Instagramie.

Grzegorzewicz wyjaśnia, że leczenie osteopatyczne może usprawnić przepływ krwi do macicy, poprawiając działanie mięśnia przepony. Ta ostatnia pełni ważną funkcję we właściwym funkcjonowaniu tętnic i żył, jest również odpowiedzialna za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową.

„Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego/żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy”.

Gimnastyka słowiańska

Fizjoterapeutka zwraca też uwagę, że jeśli chcemy zapobiec bólom miesiączkowym, musimy kompleksowo zająć się problemem. A zwłaszcza popracować nad tymi elementami, które mogą przyczyniać się do nasilonych skurczów – mowa m.in. o niedoborach w diecie i  stresie.

Specjalistka przypomina na koniec, że żadna z nas nie jest skazana na ból, że warto zawalczyć o dobre samopoczucie. Być może metodą, która się u ciebie sprawdzi, jest właśnie osteopatia.

„Nie musisz po prostu ‘znosić’ bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzaniu stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem”.

Fizjoterapia kobieca

„Fizjoterapia Kobieca” to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje 7 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dotyczące kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej.

View this post on Instagram

?POŻEGNAJ SIĘ Z BOLESNYM MIESIĄCZKOWANIEM?Skorzystaj z pomocy fizjo! ?Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. ?Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie. ?Leczenie osteopatyczne może poprawić przepływ krwi do macicy, zapewniając optymalne funkcjonowanie mięśnia przepony. Przepona odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tętnic i żył w organizmie, a także odpowiada za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową. ?Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego / żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. ?Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy. ?Ważne jest, aby zająć się wszelkimi czynnikami stylu życia, które mogą przyczyniać się do zwiększonych skurczów mięśni, w tym niedoborami dietetycznymi lub codziennym stresem. ❗️Nie musisz po prostu „znosić” bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzania stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem. #kobieta #miesiączka #menstruacja #zdrowie #fizjo #osteopatia

A post shared by Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Menstruacja w podróży

„Masz okres i szukaj wiatru w polu”. Podróżniczka o dostępności tamponów i podpasek w polskich wsiach i miasteczkach

Skrzepy krwi w trakcie okresu – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

miesiączka

Podzielisz się swoją miesiączką?

Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?

„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie

palce w krwii

Dlaczego jednorazowe podpaski i tampony są dla nas szkodliwe? Kosmetolożka wymienia 6 powodów

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy”

Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”/fot. iStock

Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

miesiączka

„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”

Barbara Jurkowska: Niepełnosprawne dziewczynki są nauczone, że wokół ich ciała różni ludzie robią różne rzeczy. Nie zawsze te rzeczy są zgodne z tym, co one chcą

Sposoby na bolesne miesiączki. Bolesny okres – co robić?

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

„Nie chcę rozmawiać o swojej miesiączce jak o czymś odrażającym, bo przecież taka ona nie jest. To normalna funkcja biologiczna mojego ciała” – mówi Clara Henry, szwedzka blogerka, autorka książki „Tak, mam okres, a co?”

Endometrioza. Ból nie do zniesienia podczas miesiączki? Nie ignoruj tego

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Biegunka jest objawem okresu - w końcu potwierdzili to naukowcy. „To badanie daje nam koleje narzędzie, żeby powiedzieć: to realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”

Tak, biegunka jest objawem okresu – w końcu potwierdzili to naukowcy. „To realny problem, więc porozmawiajmy o tym!”

"Krew nas zalewa", manifestacja 8 marca 2021 w Warszawie/fot. materiały prasowe

Ewa Szymera: Krew kobiet i mężczyzn nigdy nie była traktowana równo. O krwi kobiecej – połogowej i menstruacyjnej – nie mówi się, każe się nam ją ukrywać

„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

plamy na nogach

Czym są czerwone plamy na nogach i co może być ich przyczyną?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku