Przejdź do treści

Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii?  Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa

bóle bóle miesiączkowe a osteopatia
Pożegnaj się z bolesnymi miesiączkami za pomocą… osteopatii? Fizjoterapeutka wyjaśnia, jak to działa / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Każda miesiączka to dla ciebie cierpienie? Nie musi tak być – przekonuje fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz. I zachęca, by zawalczyć z bólem przy pomocy osteopatii. Przekonuje, że manualne metody mogą usprawnić przepływ krwi i złagodzić przekrwienie macicy.

Osteopatia na bolesne miesiączki

Osteopatia to metoda manualnego diagnozowania i leczenia. Opiera się na dotyku i pracy z ciałem. Ma charakter holistyczny, tzn. uznaje i akceptuje zależność pomiędzy ciałem a umysłem, a także wyznaje wiarę w zdolność organizmu do samoregeneracji i utrzymania homeostazy.

W jaki sposób ta niekonwencjonalna metoda może pomóc na bóle miesiączkowe? Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna i studentka osteopatii, tłumaczy:

„Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie” – czytamy na profilu „Fizjoterapia kobieca” na Instagramie.

Grzegorzewicz wyjaśnia, że leczenie osteopatyczne może usprawnić przepływ krwi do macicy, poprawiając działanie mięśnia przepony. Ta ostatnia pełni ważną funkcję we właściwym funkcjonowaniu tętnic i żył, jest również odpowiedzialna za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową.

„Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego/żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy”.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 100 ml
79,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 50 ml
59,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Light
90,00 zł
BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN SOS PMS, 30 kaps.
79,00 zł
Zdrowie intymne i seks, Odporność, Good Aging, Energia, Beauty
Wimin Zestaw z dobrym seksem, 30 saszetek
139,00 zł
Gimnastyka słowiańska

Fizjoterapeutka zwraca też uwagę, że jeśli chcemy zapobiec bólom miesiączkowym, musimy kompleksowo zająć się problemem. A zwłaszcza popracować nad tymi elementami, które mogą przyczyniać się do nasilonych skurczów – mowa m.in. o niedoborach w diecie i  stresie.

Specjalistka przypomina na koniec, że żadna z nas nie jest skazana na ból, że warto zawalczyć o dobre samopoczucie. Być może metodą, która się u ciebie sprawdzi, jest właśnie osteopatia.

„Nie musisz po prostu ‘znosić’ bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzaniu stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem”.

Fizjoterapia kobieca

„Fizjoterapia Kobieca” to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje 7 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dotyczące kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej.

View this post on Instagram

?POŻEGNAJ SIĘ Z BOLESNYM MIESIĄCZKOWANIEM?Skorzystaj z pomocy fizjo! ?Osteopatia/fizjoterapia uroginekologiczna działa przez zniesienie nierównowagi strukturalnej w obrębie mięśni, powięzi, więzadeł w rejonie miednicy, w celu poprawy drenażu płynów z i do miednicy. ?Zastój płynów w obrębie miednicy może również powodować ból podczas menstruacji, który może być spowodowany ograniczeniem dopływu krwi do tkanki endometrium, gdy mięśnie macicy kurczą się nadmiernie. ?Leczenie osteopatyczne może poprawić przepływ krwi do macicy, zapewniając optymalne funkcjonowanie mięśnia przepony. Przepona odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tętnic i żył w organizmie, a także odpowiada za ruchliwość narządów miednicy związaną z pracą oddechową. ?Działanie terapeutów koncentruje się na technikach manualnych w celu poprawy drenażu limfatycznego / żylnego też z dala od miednicy, pomagając złagodzić przekrwienie miednicy. ?Osiąga się to poprzez zapewnienie odpowiedniej ruchomości przepony, stawów krzyżowo-biodrowych, bioder, kości krzyżowej, kręgosłupa lędźwiowego, kręgosłupa piersiowego, żeber i dna miednicy. ?Ważne jest, aby zająć się wszelkimi czynnikami stylu życia, które mogą przyczyniać się do zwiększonych skurczów mięśni, w tym niedoborami dietetycznymi lub codziennym stresem. ❗️Nie musisz po prostu „znosić” bólu miesiączkowego, osteopata/ fizjoterapeuta uroginekologiczny może złagodzić objawy manualnym leczeniem, a także pomóc w dostosowaniu ćwiczeń oraz zarządzania stresem, aby pomóc ci odzyskać kontrolę nad swoim zdrowiem i samopoczuciem. #kobieta #miesiączka #menstruacja #zdrowie #fizjo #osteopatia

A post shared by Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta / archiwum prywatne

Ewelina Tyszko-Bury: Ciało jest niesamowite, ono zawsze pamięta

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Cykl bezowulacyjny – przyczyny, diagnostyka, leczenie problemów z owulacją

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów /fot. iStock

Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Kobieta i mężczyzna śpią w łóżku

„Seks podczas okresu kobieta może odczuć jako olbrzymią akceptację ze strony mężczyzny, dowód, że jest dla niego atrakcyjna w każdych warunkach”

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry /fot. iStock

Okres w wersji ekstremalnej, czyli jak przetrwać miesiączkę pod namiotem albo podczas wyprawy w góry

Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

Czy eleganckie majtki z siateczki mogą zastąpić dwa tampony? Sprawdziłam

Kobieta siedzi

Skąd się bierze krwawienie po okresie i o czym świadczą różne kolory wydzielin? Wyjaśniamy

„Jeśli krew byłaby złota, rządziłybyśmy światem”. Polska artystka śpiewa o miesiączce

Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych. "Dalej tak nie pociągniemy"

„Nam się po prostu należą podpaski w toaletach publicznych”. Okresowa Koalicja apeluje o zmiany systemowe w kwestii dostępu do środków menstruacyjnych

Podpaski

„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii / unsplash

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadza urlop menstruacyjny! Kobiety otrzymają 3 dni wolnego w miesiącu

Czy manekiny mogłyby miesiączkować? Paulina Ihnatowicz, dietetyk kliniczna zaskakuje tym pytaniem

Ból w barku a endometrioza / gettyimages

Podczas miesiączki zmagała się z rozdzierającym bólem barku. Diagnoza zajęła lekarzom 25 lat

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

×