2 min.
pH pochwy – jakie jest prawidłowe? Jak sprawdzić ph pochwy?

pH pochwy - test. Zdjęcie: istockphoto.com
Najnowsze
08.03.2021
Paulina Młynarska: gdy tylko przejdę rekonwalescencję, kupię sobie jakiś piękny nowy biustonosz, sukienkę, rzucę grzywą i będę dumnie paradować z moimi implantami po ulicach
08.03.2021
Wzrosła sprzedaż pijawek lekarskich. Tak leczą się osoby, które przeszły COVID-19
08.03.2021
Dlaczego na zwolnieniu lekarskim od psychiatry nie należy publikować swoich zdjęć w mediach społecznościowych?
08.03.2021
„Krew nas zalewa!”. Największe organizacje walczące z wykluczeniem menstruacyjnym jednoczą siły
08.03.2021
Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska
Czy znasz pH swojej pochwy? Sprawdź, jakie powinno być prawidłowe pH wewnątrz pochwy i co oznaczają jego zmiany?
Spis treści
Jakie powinno być pH pochwy?
Prawidłowe pH pochwy powinno mieścić się w przedziale 3,6-4,5. Prawidłowe pH pochwy jest niezbędne do zachowania zdrowia kobiety. Jest naturalną barierą ochronną przez zewnętrznymi i wewnętrznymi bakteriami. Prawidłowy odczyn chroni przed infekcjami i stanami zapalnymi.
Co wpływa na kwaśny odczyn pochwy?
Istnieje jednak wiele czynników, które mogą przyczynić się do zaburzenia kwasowości pochwy. Są to między innymi: zmiany hormonalne, obniżenie odporności organizmu, podniesiony poziom cukru we krwi, nieodpowiednia higiena osobista oraz kontakty seksualne. Niekorzystnie na florę bakteryjną wpływa antybiotykoterapia, która niszczy zarówno bakterie, jak i inne mikroorganizmy w organizmie, w tym także bakterie Lactobacillus.
Lekko kwaśne środowisko pozwala na funkcjonowanie dobrych bakterii i pomaga zapobiegać infekcjom. Kiedy poziomy te stają się zbyt wysokie lub spadają, zaczynają się rozwijać szkodliwe bakterie i drożdże. To działanie bakterii Lactobacillus pomaga utrzymać prawidłowe pH pochwy.
pH pochwy w ciąży
Pod wpływem hormonów ciążowych odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, w przedziale 4-4,5, co sprzyja infekcjom. Gdy wartość pH przekracza 4,5 – mamy do czynienia ze stanem zapalnym. W pierwszym trymestrze ciąży 30% kobiet doznaje krwawienia, które należy skonsultować z lekarzem.
Jak sprawdzić pH pochwy?
Ważne, aby stosowane środki do higieny intymnej miały odpowiednie ph. Wskazane jest również samodzielne wykonywanie testów pH pochwy, które pozwolą na wstępną diagnostykę objawów zakażeń intymnych u kobiet, takich jak: pieczenie, swędzenie, upławy. Zestaw można zakupić w aptece, jednak wynik testu na pH pochwy nie stanowi podstawy do rozpoznania przyczyny infekcji.
Zobacz także
Udostępnij przyjaciółce
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.03.2021
„Mastektomia to nie koniec życia ani kobiecości. Po niej można dalej funkcjonować, żyć i cieszyć się tym życiem” – mówią autorki niezwykłych zdjęć kobiet po raku piersi i akcji „Pomacaj się”

07.03.2021
Katarzyna Tubylewicz: Samotność wybrana to przyjemna osobność, luksus uwolnienia się od międzyludzkich zobowiązań, to oddech i poczucie wolności

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021