Odczyn pH pochwy – czy warto utrzymywać je na odpowiednim poziomie?
Odczyn pH pochwy ma znaczenie dla twojego zdrowia. Jeśli jest zbyt wysoki, czyli zasadowy lub obojętny, może doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów. Co zatem robić, aby utrzymywał się na odpowiednim poziomie? Jakiego typu czynniki wpływają na ów parametr i jakie kroki należy poczynić, aby go uregulować?
- Czym jest pH pochwy?
- Odczyn pH pochwy w ciąży, podczas okresu i w okresie menopauzy
- Test pH pochwy – czym jest? Wskazania
- Jakie przyczyny może mieć zasadowe pH pochwy?
- Objawy wysokiego pH pochwy
- Wysokie pH pochwy – jakie choroby może powodować?
- Jak utrzymać odpowiednie pH pochwy?
- Leki na prawidłowe pH pochwy
Czym jest pH pochwy?
pH pochwy to wartość fizykochemiczna, będąca rodzajem miary stopnia kwasowości w jej wnętrzu. Pochwa powinna mieć w naturalnych warunkach odczyn kwaśny i utrzymywać się na poziomie od 3,8 do 4,5. Pomagają w tym bakterie z rodzaju Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy. Zabezpieczają w ten sposób okolice intymne przed infekcjami. Jeżeli jednak ich liczba w pochwie się zmniejszy, wzrośnie jej pH i zaczną gromadzić się w niej drobnoustroje, co może doprowadzić np. do stanu zapalnego.
Odczyn pH pochwy w ciąży, podczas okresu i w okresie menopauzy
U kobiet w ciąży poziom pH jest z reguły wyższy i wynosi około 4,5 (jeśli przekracza tę liczbę, oznacza to rozwijający się stan zapalny). Wpływają na to zmiany hormonalne. Co ciekawe, odpowiednie pH pomaga zminimalizować ryzyko zbyt wczesnego porodu. W przypadku okresu odczyn pH jest mniej kwasowy i utrzymuje się na poziomie 5,0 – tak wygląda to również przy przyjmowaniu antybiotyków. Parametr wzrasta też wraz z procesem starzenia się organizmu – u kobiet w okresie menopauzalnym wynosi 5,0, a później 6,0 lub nawet 7,0.
Test pH pochwy – czym jest? Wskazania
Jak sprawdzić pH pochwy? W tym celu wystarczy wykonać w domu specjalny test. Zwykle przyjmuje on postać aplikatora (który wkłada się do pochwy) z paskiem pomiarowym. Na skutek działania wydzieliny powierzchnia testowa zmienia kolor – należy go porównać ze skalą barwną widoczną na opakowaniu. Dzięki temu dowiesz się, czy środowisko twojej pochwy jest kwaśne, czy też zasadowe. Kiedy warto wykonać test pH pochwy? Główne wskazania do niego to:
- suchość pochwy,
- menopauza,
- przyjmowanie antybiotyków,
- stosowanie globulek dopochwowych,
- zaczerwienienie i obrzęk sromu,
- ciąża i jej planowanie,
- połóg,
- cukrzyca,
- pieczenie i ból okolic intymnych,
- swędzenie okolic intymnych,
- upławy,
- stosowanie antykoncepcji,
- dolegliwości bólowe podczas seksu.
Jakie przyczyny może mieć zasadowe pH pochwy?
Zasadowe, czyli wysokie pH pochwy może mieć różne przyczyny, m.in. takie jak:
- nieodpowiednia higiena,
- problemy hormonalne,
- przyjmowanie antybiotyków,
- przyjmowanie sterydów,
- urazy mechaniczne okolic intymnych,
- nadmierne zmęczenie,
- nieustanny stres,
- obecność niektórych chorób (np. cukrzycy),
- współżycie bez zabezpieczenia z partnerami, którzy są nosicielami chorób przenoszonych płciowo.
Objawy wysokiego pH pochwy
Główne objawy wysokiego pH pochwy to:
- upławy,
- swędzenie okolic intymnych,
- niezbyt przyjemna woń z pochwy,
- zaczerwieniony i obrzęknięty srom.
Wysokie pH pochwy – jakie choroby może powodować?
Wysokie pH pochwy może powodować różne choroby, takie jak:
- kandydoza,
- rzęsistkowica,
- waginoza bakteryjna.
Jak utrzymać odpowiednie pH pochwy?
Zastanawiasz się, jak wyregulować pH pochwy? Można to zrobić na wiele sposobów. Przede wszystkim warto wybierać odpowiednie produkty do pielęgnacji okolic intymnych, które powinny być bezzapachowe oraz mieć pH na poziomie tego naturalnego. Dobrze jest również przyjmować probiotyki w razie wystąpienia niepokojących objawów, zwłaszcza te zawierające bakterie Lactobacillus, a także nosić komfortową bieliznę bawełnianą i zrezygnować ze stringów. Rekomenduje się spanie bez bielizny. Lekarze zalecają, aby zrezygnować też z gorących i długich kąpieli.
Chcąc utrzymać odpowiednie pH pochwy, przyda się również odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce, ale przede wszystkim w naturalne probiotyki, które znajdziesz m.in. w kiszonkach, jogurtach naturalnych oraz kefirach. Warto też zrezygnować z palenia tytoniu, a także żywności wysokoprzetworzonej.
Leki na prawidłowe pH pochwy
Na prawidłowe pH pochwy najczęściej stosuje się leki probiotyczne, doustne lub dopochwowe. W tym drugim przypadku ich działanie można zaobserwować szybciej. To z kolei sprawia, że świetnie sprawdzają się przy nagłych i ostrych infekcjach. Z kolei probiotyki doustne lepiej zdadzą egzamin przy infekcjach przewlekłych oraz przy samej menstruacji. Warto dodać, że tego rodzaju farmaceutyki można wykorzystywać również po to, aby zapobiegać chorobom pochwy.
Stosując probiotyki, pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać preparaty zarejestrowane jako lek, a nie suplement diety. Daje to gwarancję, iż ich skuteczność została potwierdzona badaniami. Decyduj się również na takie, które należy przechowywać w lodówce, czyli optymalnej temperaturze dla bakterii kwasu mlekowego. Nie zapominaj również, aby wdrożenie ewentualnej terapii zawsze skonsultować ze swoim ginekologiem.
Bibliografia:
- Karowicz-Bilińska A., Odbudowa prawidłowej flory bakteryjnej po leczeniu infekcji pochwy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021, 6, 1, 61-66.
- O’Hanlon D. E., Moench T. R., Cone R. A., Vaginal pH and Microbicidal Lactic Acid When Lactobacilli Dominate the Microbiota, PLOS One 2013, 8(11): e80074.jakie jest ph pochwy (50).
- Pytka M., Kordowska-Wiater M., Jarocki P., Mikrobiom układu płciowego kobiet, Postępy w mikrobiologii 2019, 58, 3, 227.
Polecamy
się ten artykuł?