Aleksandra Tchórzewska Z przymrużeniem oka o miesiączce, cipce i hormonach. Tiktokerka podbija Internet i serca kobiet A gdyby tak fizjologii mówić głośno i dosadnie? A krępujące sprawy obracać w żart? Wszak to element codzienności, który dotyczy nas wszystkich. Taką strategię przyjęła Hayley Morris. Błyskotliwa, zabawna i łamiąca tabu… 14.02.2023 3 min.
Aleksandra Tchórzewska Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie? Internauci pokochali tę instrukcję Byle gdzie i byle jak? Nic bardziej mylnego. Potrzeby fizjologiczne podczas spaceru w lesie trzeba załatwiać należycie. Z szacunkiem do przyrody i do samego siebie. Dlatego Nadleśnictwo Łupawa instruuje, jak właściwie zrobić kupę w… 20.09.2022 3 min.
Justyna Mazur Układ dopełniacza – funkcje, aktywacja, badanie Układ dopełniacza to grupa około 40 białek uczestniczących we wrodzonych mechanizmach odpowiedzi immunologicznej. Białka układu dopełniacza wspomagają walkę organizmu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Aktywacja układu… 28.08.2022 4 min.
Natalia Puciłowska Choroby autoimmunologiczne – objawy, dieta, leczenie, lista Wyobraźcie sobie sytuację, że wasz organizm nie odróżnia własnych komórek od obcych i postanawia sam ze sobą walczyć. Choroba Hashimoto, celiakia, cukrzyca typu I... Myślicie, że jesteście za młode, by się tym przejmować? 08.11.2021 6 min.
Dorota Zabrodzka „W pseudonaukę częściej wierzą osoby wykształcone, z dużych miast. Gorzej wykształceni nie kontestują ugruntowanej wiedzy”. Z Łukaszem Sakowskim rozmawiamy o jego „Bioksiążce” 02.11.2021 5 min.
Marta Dragan Biegaczka o menstruacji w sporcie. „Znam siebie – kiedy mam okres, nie działam na 100 procent” Izraelska biegaczka Lonah Chemtai Salpeter była faworytką do zdobycia medalu w maratonie podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Nie stanęła jednak na podium, bo - jak później przyznała - z powodu silnych skurczów… 17.08.2021 4 min.
Marta Dragan Nowy lek na COVID-19 z bardzo wysoką skutecznością. Pacjenci wyzdrowieli w ciągu 5 dni! Optymizmem napawają wyniki nowych badań nad izraelskim lekiem na COVID-19. Preparat o nazwie EXO-CD24, który właśnie przeszedł II fazę badań klinicznych, w ciągu pięciu dni wyleczył niemal 90 proc. hospitalizowanych pacjentów.… 07.08.2021 3 min.
Justyna Mazur Zmysły człowieka – rodzaje, funkcje i ich działanie Zmysły człowieka to zdolność do odbierania rozmaitych bodźców za pośrednictwem odpowiednich receptorów, połączonych drogami nerwowymi z mózgiem. Podstawowe zmysły wyróżniane u człowieka to wzrok, węch, słuch, dotyk oraz… 13.04.2021 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Nadal są osoby, które wzdrygają się, gdy słyszą: ‘ubóstwo menstruacyjne’. Dla nich już sam okres jest abstrakcyjny, a co dopiero problem z nim związany” – mówi Emilia Kaczmarek z Akcji Menstruacja Niemal jedna na sześć dziewcząt w Polsce opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych – wynika z najnowszych z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Always. Nie wiadomo, jaka… 10.04.2021 7 min.
Milena Marchewka Płat ciemieniowy mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia Płat ciemieniowy mózgu jest jednym z czterech podstawowych obszarów kory mózgowej człowieka. Odpowiada za odczuwanie wrażeń zmysłowych, uczestniczy w procesach poznawczych i warunkuje zdolność do orientacji przestrzennej.… 02.04.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Pęcherz moczowy – budowa i choroby układu moczowego Pęcherz moczowy to zbiornik mięśniowy, który może zwiększać swoją objętość i czasowo gromadzić mocz. Ze względu na odmienną budowę anatomiczną, u kobiet znacznie częściej dochodzi do zakażenia pęcherza moczowego i… 30.03.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Furagina i witamina C na zapalenie dróg moczowych to dobre połączenie? Wyjaśnia farmaceutka Przy infekcjach dróg moczowych do terapii Furaginą zaleca się dodatkową suplementację witaminy C. Czy to dobra rada? 01.04.2020 2 min.
Ewa Wojciechowska Cellulit to choroba czy po prostu fizjologia? Tłumaczą dermatolożki z Dermatolook 02.08.2019 3 min.
lek. Agnieszka Widera Autoimmunologiczne zapalenie wątroby – objawy i istota choroby 21.01.2019 4 min.