Przejdź do treści

Opryszczka narządów płciowych. Skąd się bierze i jak się objawia?

Kobieta trzyma dłonie pod brzuchem z powodu opryszczki na narządach płciowych
Fot. Adiano / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opryszczką narządów płciowych można zarazić się poprzez kontakty seksualne z osobą, u której wirus ten się uaktywnił. Do początkowych symptomów należą swędzenie w okolicach narządów płciowych, bóle pośladków i nóg, uczucie mrowienia. Wokół stref intymnych pojawiają się pęcherzyki, które zamieniają się w owrzodzenia.

Istnieją dwie odmiany wirusa HSV, który wywołuje opryszczkę: HHV-1, czyli opryszczka wargowa, oraz HHV-2 – opryszczka narządów płciowych. Bardzo często zdarza się, że zarażenie wirusem HSV nie daje żadnych symptomów, przez co osoba chorująca może rozprzestrzeniać go na innych. Wirus opryszczki pospolitej może roznosić się poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub współżycie seksualne. Może również przenosić się z matki na dziecko w czasie porodu. Zarówno powszechna opryszczka na ustach (tzw. „zimno”), jak i opryszczka narządów płciowych mają tendencję do nawracania.

Jakie są objawy opryszczki narządów płciowych?

Pierwszymi symptomami opryszczki jest świąd i pieczenie okolic intymnych. Kolejny etap to pojawienie się pęcherzy, które rosną i namnażają się przez około 2 tygodnie a następnie pękają, zamieniając się w liczne owrzodzenia. Oprócz objawów w obrębie narządów intymnych mogą pojawić się symptomy ogólne – rozbicie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i ból w czasie oddawania moczu.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni są narażeni na wystąpienie objawów opryszczki narządów płciowych. Mężczyzn dotyka opryszczka genitalna. Owrzodzenia uwidaczniają się wtedy na jądrach, penisie i w okolicach odbytu. U kobiet może pojawić się opryszczka warg sromowych, pochwy, na łechtaczce i podobnie jak u panów – w obrębie odbytu.

Bardzo groźna może być opryszczka w ciąży. Kiedy do zarażenia dojdzie już w ciąży, istnieje bardzo duże ryzyko, że wirus przeniesie się również na dziecko. Opryszczka wargowa w ciąży jest mniej groźna niż ta na okolicach intymnych. Gdy wirus pojawi się w ciele kobiety w pierwszych 6 miesiącach ciąży, może doprowadzić do bardzo poważnych wad rozwojowych płodu a nawet do poronienia. Wirus HSV może wywołać również przedwczesny poród. Opryszczka narządów intymnych przenosi się z matki na dziecko w czasie porodu. Z tego powodu przed rozwiązaniem lekarz zaleca profilaktyczne leczenie antywirusowe. Gdy opryszczka pospolita znajdzie się w organizmie noworodka, może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego, np. utraty wzroku. Zdarza się również, że opryszczka u noworodka wywołuje zapalenie opon mózgowych.

Opryszczka – jak leczyć?

Niestety jeszcze nie wymyślono sposobu na skuteczne pozbycie się wirusa opryszczki z ludzkiego ciała. W przypadku pojawienia się objawów opryszczki narządów płciowych oraz opryszczki wargowej stosowane są leki przeciwwirusowe. Nakłada się je zarówno bezpośrednio na zmiany skórne, które wywołała opryszczka, jak i przyjmuje doustnie. Najczęściej leki te zawierają acyklowir. Jest bardzo ważne, aby szybko udać się do lekarza z pierwszymi objawami opryszczki. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa na całkowite pokonanie objawów.

Zobacz także

Nawroty opryszczki

Dobrze leczona opryszczka narządów płciowych pozwoli pozbyć się owrzodzeń w ciągu kilku tygodni. Niestety nie da się wyrzucić wirusa z organizmu. Opryszczka może dawać nawroty. Szczególnie często owrzodzenia powracają na te same miejsca, gdzie pojawiły się wcześniej. Powrót opryszczki płciowej może być spowodowany nadmiernym stresem, zmęczeniem, obniżeniem odporności zimą lub innymi chorobami. Nieproszony gość może powrócić również w sytuacjach, kiedy kobieta jest w ciąży lub pojawiają się uszkodzenia skóry w okolicach wcześniej zaatakowanych. Nawrót następuje po mniej więcej 3–12 miesiącach i zazwyczaj ma łagodniejszy przebieg niż w przypadku pierwszego ataku.

Opryszczka – domowe sposoby

Oto kilka sposobów na szybsze pozbycie się objawów opryszczki warg sromowych lub innych narządów płciowych:

  1. Noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny.
  2. Gdy tylko pojawią się owrzodzenia, warto stosować nasiadówki z wodą i sodą – nawet 5 razy dziennie.
  3. Trzeba pilnować, aby chore miejsca były suche i czyste. Sączące się pęcherze można osuszyć za pomocą suszarki do włosów.
  4. Kiedy pęcherze zaczynają pękać, należy przemywać je wodą utlenioną – to je wysuszy.
  5. W walce z wybroczynami pomogą zioła – kompresy z nagietka, goździków oraz herbaty. Warto stosować nasiadówki z liśćmi mącznicy lekarskiej. Pomogą też wiąz, żywokost i mirra. Pasta z tych ziół osuszy zmianę i odżywi skórę wokół niej.
  6. Do codziennych kąpieli warto dodawać olejek geraniowy.
  7. Ważna jest dieta – należy jeść winogrona, kiełki pszenne, mleko, jaja, pestki dyni, czosnek. Warto przyjmować dodatkowe dawki cynku i witaminy B.
  8. Trzeba unikać nadmiaru cukrów!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.