Przejdź do treści

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co może oznaczać i jak się go pozbyć? 

kwiaty w majtkach
Jak poprawić zapach pochwy? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nieprzyjemny zapach z pochwy może być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale także sygnałem potencjalnych problemów zdrowotnych. Z reguły wiąże się on z infekcją bakteryjną lub grzybiczą, nieprawidłową higieną intymną bądź zmianami hormonalnymi. Zrozumienie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy jest kluczowe dla skutecznego leczenia i złagodzenia objawów.  

Co najczęściej oznacza nieprzyjemny zapach z pochwy? 

Nieprzyjemny zapach z pochwy najczęściej jest sygnałem choroby intymnej, która może być spowodowana przez: 

 • bakterie; 
 • grzyby; 
 • pierwotniaki.  

Infekcje te mogą zakłócać naturalną równowagę mikroflory pochwy, prowadząc do zmiany zapachu oraz występowania innych objawów, takich jak: 

 • swędzenie; 
 • pieczenie; 
 • upławy o dziwnej konsystencji i kolorze; 
 • ból w trakcie stosunku.  

Warto też pamiętać, że różne czynniki, takie jak niewłaściwa higiena intymna, nadmierna wilgotność środowiska, niezdrowa dieta pełna cukrów prostych czy obniżona odporność organizmu, mogą sprzyjać rozwojowi infekcji. Istnieją także inne możliwe przyczyny nieprzyjemnego zapachu pochwy – opisujemy je poniżej. 

Czym  spowodowany jest nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku? 

Nieprzyjemny zapach z pochwy po stosunku seksualnym może być spowodowany zmieszaniem się nasienia partnera, które ma lekko zasadowe pH, z naturalną wydzieliną pochwową, charakteryzującą się kwaśnym pH. Jeśli jednak nieprzyjemny zapach utrzymuje się sługo i towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z ginekologiem. Zjawisko to może być również wynikiem infekcji przenoszonej drogą płciową, takiej jak chlamydia czy rzeżączka. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy w ciąży czy to normalne? 

W czasie ciąży zmiany hormonalne mogą wpływać na florę bakteryjną pochwy, co czasami prowadzi do zmiany zapachu wydzieliny. Jeśli zapach jest bardzo nieprzyjemny lub towarzyszą mu inne objawy, wybierz się na wizytę kontrolną do ginekologa. 

Częste infekcje intymne to uciążliwy problem. Jak im zaradzić?

Nieprzyjemny zapach z pochwy po okresie 

Nieprzyjemny zapach z pochwy po okresie może być wynikiem rozkładu krwi menstruacyjnej przez bakterie, które znajdują się naturalnie w okolicach intymnych. Podczas menstruacji krew stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii, co może prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu. Zachowanie odpowiedniej higieny intymnej jest w tym przypadku kluczowe, aby zapobiec infekcji. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy w okresie menopauzy 

Podczas menopauzy dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów, co wpływa na kondycję pochwy i jej śluzówki. Rozwija się wtedy suchość pochwy i zwiększa podatność na zakażenia, którym często towarzyszy brzydki zapach. Ponadto, w okresie menopauzy zmniejsza się również ilość bakterii Lactobacillus, które pomagają m.in. utrzymać właściwe pH pochwy. 

"Cipka to nie piwonia!" - pisze edukatorka ginekologiczna Aga Szuścik i wyjaśnia, skąd wzięła się obsesja na punkcie zabijania jej zapachu

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie? 

Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie często wynika z występowania tzw. odchodów połogowych, które są naturalnym procesem oczyszczania dróg rodnych. W pierwszych dniach te wydzieliny mogą mieć lekko słodkawy zapach, gdy jednak staje się nieprzyjemny, może to sygnalizować zakażenie bakteryjne. Pilnie udaj się do u lekarza, zwłaszcza gdy masz gorączkę i boli cię brzuch. Taki stan może prowadzić do powikłań, np. zapalenia błony śluzowej macicy. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy co stosować? 

W leczeniu nieprzyjemnego zapachu z pochwy stosuje się zarówno farmaceutyczne, jak i naturalne środki, które pomagają przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej, a także zapobiegają infekcjom. Pamiętaj jednak, że tę dolegliwość należy skonsultować z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę oraz wdrożyć odpowiednią terapię. 

Leki bez recepty na nieprzyjemny zapach z pochwy 

Leki bez recepty na nieprzyjemny zapach z pochwy mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości. Produkty tego typu często zawierają substancje przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Do najczęściej stosowanych należą preparaty w formie: 

 • kremu; 
 • żelu; 
 • globulek dopochwowych; 
 • płynu do higieny intymnej. 

Wykazują one działanie łagodzące oraz neutralizujące charakterystyczną woń. Zawierają ekstrakty z ziół czy kwas hialuronowy, co pomaga utrzymać odpowiednie pH. Często stosuje się także probiotyk na nieprzyjemny zapach z pochwy zawiera on bakterie Lactobacillus. 

Nieprzyjemny zapach z pochwy domowe sposoby  

W zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z pochwy oraz zapobieganiu nawrotom infekcji intymnych ważna jest właściwa higiena, zwłaszcza po stosunku seksualnym. Stosuj delikatne, nieperfumowane kosmetyki z kwasem mlekowym, przeznaczone do higieny intymnej. 

Nie stosuj irygacji pochwy bez konsultacji z ginekologiem, bo niszczą one naturalną florę bakteryjną. Unikaj noszenia obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych tkanin, a przed kąpielą w basenie stosuj zabezpieczające przed mikroorganizmami żele dopochwowe. 

 

Bibliografia: 

 1. Jeanmonod R. et al., Vaginal Candidiasis, StatPearls, 2024. 
 2. Khedkar R., Pajai S., Bacterial Vaginosis: A Comprehensive Narrative on the Etiology, Clinical Features, and Management Approach, Cureus, 14(11), e31314, 2022. 
 3. Mondal A., Sharma R., Trivedi N., Bacterial vaginosis: A state of microbial dysbiosis, Medicine in Microecology 2023, tom 16, 100082. 
 4. Zhongwen S. et. al., Vulvovaginal candidiasis and vaginal microflora interaction: Microflora changes and probiotic therapy, Frontiers in cellular and infection microbiology 2023, tom 13., 1123026. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.