Przejdź do treści

„Przestańmy mówić 'jesteś chory/a psychicznie’, bo ktoś zrobił coś, co nam się nie podoba” – apeluje edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska

Kobieta
"Przestańmy mówić "jesteś chory/a psychicznie", bo ktoś zrobił coś, co nam się nie podoba" - apeluje edukatorka antydyskryminacyjna Anna Wiatrowska/ Unsplash, fot. Roksolana Zasiadko
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przypisywanie albo wypominanie diagnoz zaburzeń psychicznych czy innego tego typu rzeczy w dyskusji, aby wesprzeć swój argument i zdyskredytować osobę, z którą się rozmawia, jest nie tylko nieczystym zagraniem, ale również po prostu żadnym uzasadnieniem” – zaznacza w swoim wpisie autorka profilu ma Instagramie @queerowyfeminizm Anna Wiatrowska.

„Przestańmy mówić 'jesteś chory_a psychicznie”

„Przypisywanie diagnoz, używanie zdania „jesteś chory_a” jako argumentu końcowego czy podważanie czyjejś wiarygodności ze względu na domniemaną lub faktyczną diagnozę dzieje się dosyć często w internecie” – zaznacza w swoim wpisie Anna Wiatrowska, edukatorka antydyskryminacyjna i autorka profilu na Instagramie @queerowyfeminizm.

Niestety stosowanie w dyskusji argumentów kosztem osób chorych psychicznie zdarza się nagminnie nie tylko w świecie wirtualnym. Ekspertka podkreśla, że dzieje się to w szczególności w sytuacjach, w których „wybrzmiewa wiele emocji. W konsekwencji rozmówcy chwytają się niestosownych argumentów, takich jak: „jesteś nienormalna_y”, „jesteś chora_y psychicznie” itp. Jak jednak zaznacza edukatorka, najwyższy czas z tym skończyć.

„Przestańmy mówić „jesteś chory_a psychicznie”, bo ktoś zrobił coś, co nam się nie podoba” – apeluje.

Wiatrowska zwraca uwagę, że stygmatyzowanie osób chorych psychicznie pojawia się w różnych formach. Wyliczamy tu:

  • diagnozowanie kogoś przez ekran,
  • rzucanie nazwy jakiegoś zaburzenia, aby kogoś obrazić lub podważyć wiarygodność;
  • kończenie dyskusji takimi słowami, bo nam się argumenty albo zasoby skończyły.
Simone Biles rezygnuje z igrzysk w trosce o swoje zdrowie psychiczne

„Nieczyste zagranie”

Autorka wpisu zaznacza, że konstruowanie swoich wypowiedzi w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację niesie za sobą poważne konsekwencje. Wiatrowska wymienia:

  • stygmatyzuje osoby z diagnozą zaburzenia psychicznego;
  • sugeruje, że można podważyć czyjeś zdanie wyłącznie przez fakt posiadania zaburzenia psychicznego;
  • sugeruje, że tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi myślą „nieracjonalnie”.

Jak dodaje, wszyscy myślimy nieracjonalnie. „Mamy mnóstwo mechanizmów w naszym umyśle, które to powodują: błędy poznawcze, stereotypy, uprzedzenia, heurystyki, atrybucje itd.” – wyjaśnia.

„Przypisywanie albo wypominanie diagnoz zaburzeń psychicznych czy innego tego typu rzeczy w dyskusji, aby wesprzeć swój argument i zdyskredytować osobę, z którą się rozmawia, jest nie tylko nieczystym zagraniem, ale również po prostu żadnym uzasadnieniem” – podsumowuje.

Psychofobia - jak z nią walczyć?

Querowy feminizm

Queerowy feminizm to profil prowadzony przez Annę Wiatrowską – edukatorkę antydyskryminacyjną, a wkrótce absolwentkę psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Skupia się na nim na edukacji antydyskryminacyjnej, którą zajmuje się już od 7 lat – najpierw w Niemczech, teraz w Polsce. Jest też autorką e-booka „Ja + przywileje”.

Jej profil na Instagramie @queerowyfeminizm obserwuje 107 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: