3 min.
Jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela lub przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Dominik Haak o psychofobii

Psychofobia - jak z nią walczyć? / Zdjęcie: Unsplash
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
„Choroby psychiczne są w naszym społeczeństwie traktowane odmiennie niż choroby fizyczne. Często odbiera się je jako słabość, brak silnej woli czy samokontroli, a objawy zaburzeń sprowadza się do prób uzyskania 'atencji'” – pisze psycholog Dominik Haak. Na swoim profilu na Instagramie specjalista wyjaśnia, na czym polega psychofobia i jak z nią walczyć.
Spis treści
Psychofobia – na czym polega?
Dominik Haak w swoim najnowszym poście na Instagramie przytoczył wyniki ogólnopolskiego badania „Stosunek Polaków do osób chorych na schizofrenię”. Okazuje się, że jedynie 30 proc. osób w Polsce zaakceptowałoby przyjaciela bądź przyjaciółkę z diagnozą schizofrenii. Zaś na pracę z taką osobą zdecydowałoby się tylko 17 proc. osób badanych.
„Tymczasem 23,4 proc. rodaków i rodaczek w przedziale wiekowym 18-64 lata cierpi na jakieś zaburzenie psychiczne” – pisze psycholog, podkreślając, że to jedynie osoby zdiagnozowane, a co za tym idzie – możemy przyjąć, że w rzeczywistości odsetek ten jest wyższy.
Wyniki badania zwracają uwagę na problem dyskryminacji i niechęci wobec osób w kryzysie psychicznym. Taką postawę określamy mianem psychofobii.
„Przejawia się ona powielaniem stereotypów na temat osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi, używaniem obraźliwych określeń w ich kierunku oraz innymi krzywdzącymi postawami i zachowaniami” – wyjaśnia Dominik Haak.
Specjalista zwraca uwagę na fakt, że choroby psychiczne są w naszym społeczeństwie traktowane odmiennie niż choroby fizyczne. „Często odbiera się je jako słabość, brak silnej woli czy samokontroli, a objawy zaburzeń sprowadza się do prób uzyskania 'atencji’. Osoby ze schizofrenią ocenia się często jako agresywne, osoby z depresją jako leniwe, osoby z chorobą afektywną dwubiegunową jako niebezpieczne, a osoby z zaburzeniami osobowości jako toksyczne” – dodaje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Za każdą diagnozą stoi człowiek”
Stereotypy nie tylko działają krzywdząco na osoby w kryzysie psychicznym, ale też – jak zaznacza psycholog – utrudniają im leczenie.
„Sprawiają, że trudniej jest ujawnić się przed samym/samą sobą i bliskimi, sięgnąć po pomoc, podjąć leczenie i wytrwać w nim. Z kolei system ochrony zdrowia spycha psychiatrię na margines, przez co pacjenci i pacjentki nie mogą otrzymać należytej opieki” – tłumaczy.
U każdej osoby dane zaburzenie lub choroba może objawiać się w inny sposób. Statystycznie osoby chorujące psychicznie są znacznie bardziej narażone na bycie ofiarami przemocy niż jej sprawcami lub sprawczyniami.
Jak walczyć z psychofobią?
Psycholog zaznacza, że pracę nad psychofobią powinniśmy zacząć od języka – zwracajmy uwagę na to, jak wypowiadamy się na temat osób w kryzysie psychicznym.
„Nie patrzmy na osoby jedynie przez pryzmat ich choroby. Nie traktujmy psychoterapii, hospitalizacji, czy przyjmowania leków jako czegoś wstydliwego. Podjęcie leczenia to przejaw dbania o siebie i swoje zdrowie, nie zaś powód do wstydu” – podkreśla.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 r. założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Jego profil obserwuje ponad 10,5 tys. osób.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

Seniorzy z depresją. „Nawet 40 proc. epizodów depresyjnych u osób w wieku podeszłym pozostaje niezdiagnozowanych” – mówi psychiatra Hubert Sońta

6 rzeczy, których lepiej nie mówić osobom z zaburzeniami odżywiania

Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022