3 min.
Rak migdałka – pierwsze objawy, leczenie

Rak migdałka – pierwsze objawy, leczenie
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
30.06.2022
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
30.06.2022
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
30.06.2022
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
30.06.2022
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane
Rak migdałka to jedna z odmian nowotworu złośliwego, który w swoim początkowym stadium często nie daje żadnych niepokojących objawów. Dolegliwości, które znacznie umożliwiają codzienne funkcjonowanie, pojawiają się znacznie później. Jakie są najczęstsze przyczyny raka migdałka? Jak leczyć tę chorobę?
Spis treści
Migdałek podniebny i rak — ogólna charakterystyka i przyczyny
Nowotwór migdałka to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych części ustnej gardła. Szacuje się, że ta choroba stanowi około 45% wszystkich raków w tej części ciała. Rak migdałka bardzo często przez długi czas nie daje żadnych objawów, a co za tym idzie — zostaje wykryty dopiero w postaci zaawansowanej, nierzadko z przerzutami. W medycynie nie są znane czynniki, które można byłoby zakwalifikować do głównych przyczyn powstania raka. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, za które uznaje się między innymi nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, a także wirusa brodawczaka ludzkiego. Choroba najczęściej dotyka kobiet — a szczególnie narażone są te, które skończyły 50 rok życia.
Pierwsze objawy raka migdałka podniebnego
W zależności od danego pacjenta — objawy towarzyszące rakowi migdałka mogą pojawić się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od zachorowania. Do głównych i najczęściej występujących objawów zalicza się przede wszystkim nieprzyjemne uczucie drapania i pieczenie, a także uczucie obecności ciała obcego w gardle. Pacjenci borykający się z rakiem migdałka bardzo często uskarżają się również na trudności w połykaniu, znaczne powiększenie migdałka, a nawet na pojawienie się widocznego guza na szyi lub nienaturalnie powiększonych węzłów chłonnych. Niepokój powinna budzić także znaczna asymetria migdałków, czy krwawienie. Warto wspomnieć, że nie każda asymetria migdałków musi oznaczać chorobę. Na konsultację do specjalisty powinny udać się przede wszystkim te osoby, u których migdałek prawidłowej wielkości — nagle się powiększył. Osoby, które borykają się, chociażby z trudnościami w przełykaniu, czy bólem towarzyszącym każdemu spożywanemu posiłkowi — powinny koniecznie skonsultować się z lekarzem. Te dwa objawy są zaliczane do występujących najczęściej podczas choroby na raka migdałka.
W jaki sposób można leczyć raka migdałka?
Pacjent, który podejrzewa raka migdałka — musi koniecznie udać się do lekarza. W gabinecie zostanie przeprowadzone badanie oraz wywiad lekarski. Do ustalenia choroby konieczne jest również specjalne badanie histopatologiczne wycinka migdałka albo nawet całego migdałka, który został już usunięty podczas zabiegu. Za główną metodę leczenia tej choroby uznaje się tonsilektomię, czyli usunięcie migdałków podniebnych. W wielu przypadkach usuwa się również luki podniebne, a czasami również nasadę języka. U pacjentów, u których wystąpiły przerzuty do węzłów chłonnych, zaleca się również usunięcie układu chłonnego szyi. W przypadku raka migdałków jedynie leczenie operacyjne daje możliwość powrotu danemu pacjentowi do pełni zdrowia. Pacjenci, którzy zamiast chirurgii zdecydowali się na chemioterapię, albo radioterapię mają o wiele mniejsze szanse na całkowite wyleczenie się.
Rak migdałka podniebnego i jego przerzuty
Niestety rak migdałka ma predyspozycje do bardzo szybkiego przenoszenia się po całym organizmie i naciekania okolicznych tkanek. Jeżeli dolegliwość nie dotyczy już tylko obrębu migdałka — rokowania danego pacjenta automatycznie spadają. Rak migdałka najczęściej powoduje również zmiany w łukach podniebnych, nasadzie języka, a nawet w podniebieniu miękkim.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022