3 min.
Czym są przerzuty nowotworów? Jak powstają?

Czym są przerzuty nowotworów? Jak powstają?
Przerzuty nowotworowe są skorelowane z nowotworami złośliwymi, które są jednymi z najtrudniejszych do wyleczenia. Nowotwór złośliwy cechuje się tendencją do niszczenia okolicznych tkanek, a także do dawania przerzutów do innych narządów, a nawet do węzłów chłonnych. W przypadku takiej choroby komórki nowotworowe bardzo często przemieszczają się w inne miejsce, niż guz jest pierwotnie zlokalizowany. Zdarza się tak, że przerzuty pojawiają się w zupełnie innych częściach organizmu. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, czym konkretnie są przerzuty nowotworowe, oraz w jaki sposób powstają.
Spis treści
Przerzuty nowotworowe — czym są?
Przerzuty nowotworowe są określane jako ogniska nowotworowe, które lokalizuje się w różnych miejscach ciała. Od guza pierwotnego odróżnia je przede wszystkim umiejscowienie. W medycynie szacuje się, że zaledwie 1% komórek nowotworowych zachowuje dłużej swoją żywotność, a co za tym idzie — objawia się jako przerzuty. Przerzuty, chociaż są nowymi ogniskami nowotworowymi, tak naprawdę są zbudowane z tych samych komórek, z których jest zbudowany guz pierwotny.
W jaki sposób powstają przerzuty nowotworowe?
O pojawieniu się przerzutów raka mówimy wtedy, gdy komórki nowotworowe odrywają się od guza poprzez naczynia krwionośne, albo naczynia chłonne do innych miejsc, które są odległe od guza. Przerzut nowotworu jest bardzo często określany jako niewielki kawałek, który w wyniku przemieszczania się po organizmie — początkujące nowe ognisko nowotworu w zupełnie innym miejscu. W zależności od tego, gdzie docelowo występuje choroba — przerzuty pojawiają się zazwyczaj w bardzo charakterystycznych miejscach. W przypadku raka płuc przerzuty najczęściej mają miejsce do mózgu, co zdarza się bardzo rzadko w przypadku innego rodzaju choroby. W momencie, gdy mamy do czynienia z rakiem pęcherza moczowego, przerzuty obrazuje się zazwyczaj w kościach, wątrobie, albo płucach. W przypadku raka nerki, przerzuty występują w kościach, wątrobie, płucach, a nawet w nadnerczach. Rak trzustki przedostaje się również do płuc, otrzewnej i wątroby, podobnie jak i rak żołądka, który ma tendencję do tworzenia przerzutów w płucach, otrzewnej oraz nadnerczach.
Etapy powstania przerzutów
Proces powstawania przerzutów w organizmie jest określany jako kaskadowy i obejmuje kilka, różnych etapów. O etapie pierwszym mówimy wtedy, gdy komórki nowotworowe wnikają do światła naczyń. Etap drugi ma miejsce, gdy komórki przetrwają w krążeniu. Dalej komórki nie są już kontrolowane przez immunologię danego organizmu, w efekcie czego wydostają się z przestrzeni wewnątrznaczyniowej. O etapie piątym mówimy w momencie, gdy komórki przez pewien czas zostają uśpione i nie powodują żadnych niepokojących objawów. Ostatni etap ma miejsce wtedy, gdy komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się w nowym ognisku i powodują przeniesienie choroby do innej części ciała.
Nowotwór złośliwy, którego jednym z objawów jest występowanie bardzo rozległych i trudnych przerzutów, ma zdolność do ciągłego rozrostu i niszczącego działania. Kształt guza jest bardzo nieregularny, a dodatkowo towarzyszą mu również często zmiany martwicze oraz krwotoczne. Podłoże jego powstawania jest ukierunkowane na zaburzenia genetyczne, które mogą pojawić się w różnych okresach życia danej osoby. Występowanie takich mutacji odnotowuje się zarówno u osób starszych, jak i u dzieci. Podobnie — wystąpienie przerzutów w żadnym stopniu nie jest uzależnione od wieku danej osoby, ani od długości choroby.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023