Przejdź do treści

Rak wątroby ‒ leczenie nowotworu dzięki terapiom naturalnym i metodom niekonwencjonalnym

Graficzne przedstawienie możliwości leczenia raka wątroby
Fot. bluebay2014 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Z rakiem wątroby zmaga się co najmniej pół miliona osób na całym świecie. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety. U części z nich leczenie operacyjne lub przeszczep tego narządu nie jest możliwy. Aby ratować zdrowie, sięgają po leczenie naturalne i nowatorskie terapie niekonwencjonalne.

Większość terapii alternatywnych jest nadal w fazie badań klinicznych i nie są powszechnie stosowane. Powodem jest brak funduszy i nieprzychylność lekarzy, którzy nie wierzą w ich skuteczność. Czy w związku z tym chorzy na raka wątroby mają szansę wyleczyć chorobę za pomocą tych metod? Jakie to są terapie?

Graficzne przedstawienie raka wątroby

Rak wątroby ‒ co o nim wiadomo?

Rak wątroby jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Choruje na niego blisko pół miliona osób. Guzy umiejscowione w jamie brzusznej mogą powodować przerzuty, a źródłem ich powstania są zazwyczaj czynniki zewnętrzne związane z niewłaściwym trybem życia (np. nadużywanie alkoholu, w wyniku którego rozwija się marskość wątroby).

Nowotwór wątroby długo pozostaje w ukryciu, nie dając żadnych objawów. Jedynym symptomem jest nagłe pogorszenie samopoczucia u chorego, które może być zwiastunem szeregu chorób, niekoniecznie związanych z niewydolnością właśnie tego narządu. Objawy są zauważalne dopiero w zaawansowanym stadium nowotworu, gdy rokowania są bardzo niepomyślne.

Przy schorzeniach takich jak rak wątroby, leczenie inne niż operacyjne nie jest możliwe. Szansą dla pacjenta jest wycięcie zmian chorobowych lub przeszczep całego narządu od zdrowego dawcy. Kwalifikacja do zabiegu wiąże się z całą listą restrykcji, którym wielu ludzi nie jest w stanie sprostać. Narządu nie przeszczepia się np. pacjentom z chorobą alkoholową, która w dużej mierze jest czynnikiem sprawczym doprowadzającym do powstania raka wątroby. Jedyną nadzieją dla tych osób są terapie niekonwencjonalne i leczenie naturalnymi metodami. Czy leczenie raka wątroby jest możliwe dzięki tym metodom?

Rak wątroby ‒ leczenie metodami naturalnymi

Za bardzo obiecującą metodę naturalną uważa się terapię Gersona. I choć nigdy nie została zaprezentowana w żadnym czasopiśmie naukowym, jej autor dowiódł jej skuteczności dzięki pozytywnym opiniom pacjentów, którym pomogła dojść do zdrowia.

Terapia Gersona to opracowana w 1928 roku metoda leczenia nowotworów za pomocą diety wegetariańskiej, opartej wyłącznie na organicznych produktach. Chorzy podczas trwania terapii powinni pić świeżo wyciśnięte soki i wykonywać lewatywy z kawy, aby oczyszczać organizm z toksyn. Przepisy dotyczące tej diety, jak również relacje pacjentów, którzy ją stosowali, można znaleźć w książce pt. “Cud Terapii Gersona. Sprawdzony program żywieniowy leczenia raka i innych chorób”. Autorką książki jest m. in. córka doktora, która kontynuuje badania po ojcu.

W terapii Gersona całą uwagę skupiono na wadliwym układzie immunologicznym, który według niego jest czynnikiem wywołującym zmiany chorobowe, w tym nowotwory.

Inną metodą naturalną jest suplementacja koenzymem Q10. Podawany w dawkach 390 mg (dawka terapeutyczna to 90 mg) przez 18 miesięcy, u niektórych pacjentów przyniósł efekt w postaci całkowitej remisji raka wątroby.

Zobacz także

Rak wątroby ‒ leczenie niekonwencjonalne

Wiele nowotworów jest niemożliwych do wyleczenia, nie tylko rak wątroby. Leczenie niekonwencjonalne może jednak dać pacjentom szansę na dłuższe życie.

Jedną z terapii niekonwencjonalnych jest metoda z użyciem syntetycznych cząstek nazywanych antyneoplastonami. Została ona wymyślona przez dr. Stanisława Burzyńskiego ‒ lubelskiego lekarza i biochemika. Według doktora antyneoplastony są częścią naturalnego systemu obronnego organizmu i jeśli ich zasoby wyczerpią się, to organizm nie jest w stanie obronić się przed nowotworem. Celem terapii jest podawanie tych syntetycznych cząstek peptydowych w formie tabletek lub zastrzyków, aby pobudzić mechanizmy obronne organizmu. Antyneoplastony pozyskuje się je z ludzkiej krwi lub moczu. Metoda jest przeznaczona dla chorych, którzy nie reagują na standardowe leczenie.

Duże zainteresowanie naukowców wzbudza terapia hipertermiczna. W czasie leczenia nowotwór poddaje się działaniu wysokiej temperatury, czego wynikiem ma być zatrzymanie przerzutów i zmniejszenie już istniejących guzów.

Z metod alternatywnych można skorzystać, jeśli nowotwór jest oporny na leczenie konwencjonalne. W wielu przypadkach leczenie kończy się sukcesem. Udowodniono bowiem, że silny układ immunologiczny chorego jest w stanie wprowadzić guza i komórki rakowe w stan całkowitego uśpienia.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

C. Gerson, M. Walker, Cud Terapii Gersona. Sprawdzony program żywieniowy leczenia raka i innych chorób, Wydawnictwo Illuminatio, wydanie I, Białystok 2014.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Kobieta - ból zeba

Co zrobić, kiedy boli ząb? Poznaj domowe sposoby, które przyniosą Ci ulgę!

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Uważano go za defekt skóry, a chorym podawano arszenik, jod i olej z wątroby dorsza. Jak kiedyś leczono toczeń

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Bruzdy na paznokciach – podłużne, poprzeczne. Przyczyny i leczenie bruzd na paznokciach

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Medycyna konwencjonalna nie stoi w sprzeczności z medycyną integralną czy holistycznym podejściem do zdrowia. Przeciwnie, jest jej częścią” – mówi Orina Krajewska

Nazywano go „złotem duszy”, wierząc, że poprawia nastrój, podawano z winem i gotowano w ryżu. Jak kiedyś leczono złotem

Kobieta

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

„Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna

Jak Polacy oceniają szpitale?

Pacjenci i pacjentki ocenili polskie szpitale. Najczęściej narzekali na brak poszanowania prawa do intymności i kiepskie jedzenie

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa. Unikaj jak ognia!

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Dłonie

Dziewczynce amputowano wszystkie kończyny. Winą błędna diagnoza lekarzy

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”