Przejdź do treści

Przyczyny bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Kobieta trzymająca się za odcinek lędźwiowy pleców z powodu bólu pleców
Fot. glisic_albina / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym może mieć charakter ostry lub łagodny. W zależności od podłoża dolegliwości, ból pleców w odcinku lędźwiowym może dotyczyć prawej lub lewej strony kręgosłupa czy pojawiać się nad ranem. Jakie mogą być przyczyny bólu pleców w odcinku lędźwiowym?

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Michał Dąbrowski

lekarz

Kręgosłup lędźwiowy ze względu na pełnienie wielu funkcji, narażony jest na przeciążenia i choroby objawiające się ostrym bólem pleców w odcinku lędźwiowym bądź przewlekłym bólem z dodatkowymi symptomami.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym

Przewlekły i ostry ból pleców w odcinku lędźwiowym jest główną przyczyną ograniczającą codzienne funkcjonowanie człowieka i obniżającą ogólną jakość życia.

Kręgosłup lędźwiowy narażony jest na schorzenia układu kostno-mięśniowego i nerwowego, objawiające się bólem pleców w odcinku lędźwiowym oraz bólem pleców po prawej lub lewej stronie. Ból pleców w odcinku lędźwiowym w ciąży również znacznie obciąża fizycznie przyszłą mamę.

Aby wiedzieć, jak poradzić sobie z bólem pleców w odcinku lędźwiowym i móc rozpocząć leczenie, warto poznać jego przyczyny.

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Przyczyny bólu pleców w odcinku lędźwiowym

Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej występuje na skutek uszkodzenia mechanicznego struktur kręgosłupa lędźwiowego, tzn. kręgów, krążków międzykręgowych, ścięgien, więzadeł, mięśni, nerwów lub stawów.

Przyczyny uszkodzeń mechanicznych odcinka lędźwiowego:

  • zmiany zwyrodnieniowe i zwyrodnieniowo-wytwórcze odcinka lędźwiowego. Zmiany powodują przesuwanie się elementów kręgosłupa lędźwiowego względem siebie i doprowadzają do zwężenia szpary międzykręgowej bądź kanału kręgowego, np. choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, kręgozmyk, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, osteofity, stany zapalne kręgosłupa piersiowego promieniujące bólem do odcinka lędźwiowego;
  • zmiany kompresyjne, osteoporoza, zaburzenia związane z ubytkiem tkanki kostnej kręgów prowadzące do złamań kręgów ze względu na osłabienie struktury kręgosłupa, np. na skutek zmian nowotworowych kości kręgosłupa;
  • uszkodzenia krążków międzykręgowych i przesuwanie się ich w przestrzeniach międzykręgowych, tak że uciskają na nerwy, np. przepuklina krążka międzykręgowego, dyskopatia, rwa kulszowa. W tego typu zmianach występuje np. ból pleców w odcinku lędźwiowym po prawej stronie lub ból pleców w odcinku lędźwiowym po lewej stronie;
  • przeciążenia układu mięśniowego, ścięgnistego oraz więzadłowego kręgosłupa i tkanek przykręgosłupowych, np. zmiany powstałe w wyniku pracy fizycznej w wymuszonych pozycjach, nieprawidłowego podnoszenia i przenoszenia przedmiotów, długotrwałej pracy stojącej i siedzącej, wykonywania gwałtownych, złożonych ruchów kręgosłupa, pęknięcia kręgów, zerwania więzadeł;
  • nawykowa, nieprawidłowa postawa ciała i wrodzone wady postawy oraz anomalie w budowie układu kostno-mięśniowego, np. plecy wklęsłe, plecy wklęsło-wypukłe, hiperlordoza, poziome ustawienie kości krzyżowej, skolioza.

Zobacz także: Co to jest lordoza szyjna?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym – przyczyny pośrednie

Ból pleców w odcinku lędźwiowym może być wywołany przez przyczyny niezwiązane bezpośrednio z odcinkiem lędźwiowym. Wówczas ból jest objawem toczących się zaburzeń funkcjonowania, np. organów wewnętrznych miednicy. Promieniujący ból w stronę kręgosłupa lędźwiowego mylnie może być odczytywany jako ból pleców w odcinku lędźwiowym.

Do przyczyn pośrednich bólu pleców w odcinku lędźwiowym należą m.in.:

  • choroby reumatyczne;
  • zaburzenia pracy nerek, trzustki, narządów rodnych. Wśród chorób nerek stanowiących przyczynę bólu wymienia się przede wszystkim kolkę nerkową oraz obecność kamieni nerkowych. Ból pleców w odcinku lędźwiowym ma wówczas charakter pulsacyjny. Zapalenie trzustki może wywołać tępy i ciągły ból pleców w odcinku lędźwiowym oraz promieniować w stronę innych organów nadbrzusza. W przypadku zaostrzenia stanu zapalnego pojawia się silny i ostry ból pleców w odcinku lędźwiowym. W przebiegu chorób ginekologicznych ból pleców w odcinku lędźwiowym może występować w przebiegu endometriozy, zapalenia przydatków, w trakcie miesiączki czy zaawansowanych procesów nowotworowych narządów rodnych; zapalenie pęcherzyka żółciowego, silne zaparcia i nadwrażliwość jelit;
  • otyłość, siedzący i mało aktywny tryb życia, hipokinezja oraz słaba kondycja fizyczna;
  • przebyte urazy, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego lub upadku z wysokości, odnawiające się kontuzje po zaleczonych uszkodzeniach z przeszłości;
  • wiek. Ból pleców w odcinku lędźwiowym dokucza osobom starszych w wieku ok. 60. r. ż. ze względu na wyeksploatowanie układu ruchu, osłabioną kondycję fizyczną oraz dodatkowe choroby obciążające organizm.

Zobacz także

Ból pleców w odcinku lędźwiowym w ciąży

Ból pleców w odcinku lędźwiowym w ciąży dotyczy niemal 80% ciężarnych kobiet. Jest najczęściej efektem przyrostu wagi ciała, co wiąże się z obciążeniem kości miednicy i kręgów lędźwiowych oraz zmianami środka ciężkości do przodu w wyniku rosnącego brzucha.

Aby zachować równowagę, automatycznie pogłębiona lordoza lędźwiowa wspiera utrzymanie pionowej pozycji ciała, ale jednocześnie przeciąża kręgi lędźwiowe i mięśnie przykręgosłupowe. Dolegliwości bólowe pleców w odcinku lędźwiowym nasilają się wieczorem oraz podczas długiego siedzenia, stania i chodzenia.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.