Przejdź do treści

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Kobieta leży w łóżku
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja zębów/ Pexels, fot. Margarita
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie pamiętasz już, jak wygląda tydzień bez migreny? Jeśli towarzyszą ci częste bóle głowy, przyjrzyj się swojemu uzębieniu. „Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że bóle głowy potocznie nazywane migrenami mogą mieć ogromny związek z naszymi zębami” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”. 

Zła okluzja przyczyną migren

Bóle głowy, potocznie nazywane migrenami, mogą mieć ogromny związek z naszymi zębami.

„Pacjenci często latami szukają pomocy u neurologów, biorą ogromne ilości środków przeciwbólowych” – tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Anna Kuśnierczak, znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada”. Ekspertka wyjaśnia, że do częstych bólów głowy może doprowadzić zła okluzja, czyli niewłaściwe stykanie się zębów górnych z dolnymi w zagryzieniu.

„Zęby opierają się o siebie, tworząc kontakty okluzyjne. Migreny mogą być właśnie oznaką tego, że te kontakty nie są prawidłowe. Dzieje się tak wtedy, gdy zęby się ścierają, kiedy mamy braki w uzębieniu, kiedy mamy wady ortodontyczne, kiedy mamy płaskie albo za wysokie wypełnienia lub korony” – wymienia.

Skąd ten ból głowy? A może brakuje ci któregoś z tych minerałów/fot. Pexels, Lewa Nicole

Zła okluzja a napięcie mięśni

Kuśnierczak tłumaczy, że nieprawidłowe kontakty zębów prowadzą do nieustannej pracy mięśni. Mięśnie nie mają pozycji spoczynkowej, w której zęby zagryzają się równo, i nie mogą odpocząć.

To prowadzi do bardzo dużych napięć mięśnia żwacza, mięśni skrzydłowych czy skroniowych. Te napięcia prowadzą do bólów głowy, zarówno odczuwalnych w okolicach skroni jak i potylicy, do tego mogą występować nawet bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym. Potrafią występować z częstotliwością nawet 3-4 razy na tydzień” – dodaje.

W przypadku złej okluzji cierpi również staw skroniowo-żuchwowy, co także może objawiać się bólem. Jak wyjaśnia stomatolożka, przy zaburzonej okluzji staw ten nie pracuje prawidłowo.

„Jeśli trwa to długo i pogłębia się, to wyrostek kłykciowy żuchwy ulega zniszczeniu, do tego może dochodzić do zniszczenia krążka czy jego zablokowania. To również powoduje napięcie mięśni i ich nieprawidłową pracę, a tym samym bóle głowy” – podkreśla.

Choroby tarczycy a stan zębów / pexels

Leczenie nieprawidłowej okluzji – od czego zacząć?

Ekspertka zaznacza, że należy wybrać się na wizytę kontrolną do dentysty, jeśli towarzyszy nam choć jeden z wymienionych objawów złej okluzji.

„Pracę z tym pacjentem należy zacząć od pogłębionej diagnostyki. W problemach z okluzją, stawami czy mięśniami trzeba być bardzo uważnym i nie robić niczego bez wcześniejszej analizy” – pisze.

I dodaje, że diagnostyka polega na szeregu badań. Wymienia tu m.in.:

  • palpację mięśni,
  • test obciążenia,
  • tomografię stawów,
  • MRI,
  • deprogramację,
  • dokładny wywiad i analizę okluzyjną za pomocą różnych urządzeń.

Po wykonaniu badań, specjalista opracowuje plan leczenia, dzięki któremu zostanie przywrócone prawidłowe stykanie się zębów.

„Leczenie będzie różne u pacjentów, natomiast u wszystkich ma za zadanie odbudować stabilną okluzję, poprawić pozycje wyrostka w stawie i oczywiście do zera zniwelować dolegliwości bólowe, w tym bóle głowy. Do tego celu można użyć leczenia ortodontycznego, protetycznego, zachowawczo-rekonstrukcyjnego czy implanto-protetycznego. Dużo zależy od samej kondycji zębów” – podsumowuje stomatolożka.

Stomatolog Dobra Rada

Za profilem w mediach społecznościowych „Stomatolog Dobra Rada” kryje się dentystka Anna Kuśnierczak. Specjalistka na co dzień pracuje w klinikach w Poznaniu, Luboniu, Wolsztynie i Słupsku. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 29 tys. internautów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.