4 min.
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja zębów/ Pexels, fot. Margarita
Nie pamiętasz już, jak wygląda tydzień bez migreny? Jeśli towarzyszą ci częste bóle głowy, przyjrzyj się swojemu uzębieniu. „Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że bóle głowy potocznie nazywane migrenami mogą mieć ogromny związek z naszymi zębami” – ostrzega na swoim profilu na Instagramie Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”.
Spis treści
Zła okluzja przyczyną migren
Bóle głowy, potocznie nazywane migrenami, mogą mieć ogromny związek z naszymi zębami.
„Pacjenci często latami szukają pomocy u neurologów, biorą ogromne ilości środków przeciwbólowych” – tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Anna Kuśnierczak, znana w mediach społecznościowych jako „Stomatolog Dobra Rada”. Ekspertka wyjaśnia, że do częstych bólów głowy może doprowadzić zła okluzja, czyli niewłaściwe stykanie się zębów górnych z dolnymi w zagryzieniu.
„Zęby opierają się o siebie, tworząc kontakty okluzyjne. Migreny mogą być właśnie oznaką tego, że te kontakty nie są prawidłowe. Dzieje się tak wtedy, gdy zęby się ścierają, kiedy mamy braki w uzębieniu, kiedy mamy wady ortodontyczne, kiedy mamy płaskie albo za wysokie wypełnienia lub korony” – wymienia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zła okluzja a napięcie mięśni
Kuśnierczak tłumaczy, że nieprawidłowe kontakty zębów prowadzą do nieustannej pracy mięśni. Mięśnie nie mają pozycji spoczynkowej, w której zęby zagryzają się równo, i nie mogą odpocząć.
„To prowadzi do bardzo dużych napięć mięśnia żwacza, mięśni skrzydłowych czy skroniowych. Te napięcia prowadzą do bólów głowy, zarówno odczuwalnych w okolicach skroni jak i potylicy, do tego mogą występować nawet bóle kręgosłupa w odcinku szyjnym. Potrafią występować z częstotliwością nawet 3-4 razy na tydzień” – dodaje.
W przypadku złej okluzji cierpi również staw skroniowo-żuchwowy, co także może objawiać się bólem. Jak wyjaśnia stomatolożka, przy zaburzonej okluzji staw ten nie pracuje prawidłowo.
„Jeśli trwa to długo i pogłębia się, to wyrostek kłykciowy żuchwy ulega zniszczeniu, do tego może dochodzić do zniszczenia krążka czy jego zablokowania. To również powoduje napięcie mięśni i ich nieprawidłową pracę, a tym samym bóle głowy” – podkreśla.
Leczenie nieprawidłowej okluzji – od czego zacząć?
Ekspertka zaznacza, że należy wybrać się na wizytę kontrolną do dentysty, jeśli towarzyszy nam choć jeden z wymienionych objawów złej okluzji.
„Pracę z tym pacjentem należy zacząć od pogłębionej diagnostyki. W problemach z okluzją, stawami czy mięśniami trzeba być bardzo uważnym i nie robić niczego bez wcześniejszej analizy” – pisze.
I dodaje, że diagnostyka polega na szeregu badań. Wymienia tu m.in.:
- palpację mięśni,
- test obciążenia,
- tomografię stawów,
- MRI,
- deprogramację,
- dokładny wywiad i analizę okluzyjną za pomocą różnych urządzeń.
Po wykonaniu badań, specjalista opracowuje plan leczenia, dzięki któremu zostanie przywrócone prawidłowe stykanie się zębów.
„Leczenie będzie różne u pacjentów, natomiast u wszystkich ma za zadanie odbudować stabilną okluzję, poprawić pozycje wyrostka w stawie i oczywiście do zera zniwelować dolegliwości bólowe, w tym bóle głowy. Do tego celu można użyć leczenia ortodontycznego, protetycznego, zachowawczo-rekonstrukcyjnego czy implanto-protetycznego. Dużo zależy od samej kondycji zębów” – podsumowuje stomatolożka.
Stomatolog Dobra Rada
Za profilem w mediach społecznościowych „Stomatolog Dobra Rada” kryje się dentystka Anna Kuśnierczak. Specjalistka na co dzień pracuje w klinikach w Poznaniu, Luboniu, Wolsztynie i Słupsku. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 29 tys. internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także

„L4 jest dla chorych ostatecznością, by nikt nie wiedział, że ich nieobecność w pracy kolejny raz spowodowana jest migreną” – mówi neurolożka Magdalena Boczarska-Jedynak

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023