2 min.
Rewolucyjny plaster, który mierzy ciśnienie krwi

Źródło: Chonghe Wang/Nature Biomedical Engineering
Naukowcy opracowali nowe urządzenie, które może pomóc osobom w wykryciu chorób sercowo-naczyniowych. Jest niewielkie, nieinwazyjne i można je łatwo przykleić na skórę.
Opracowane przez zespół naukowców z University of California w San Diego urządzenie jest przełomowe. Jest w stanie monitorować głębokie procesy pod skórą, a tym samym może pomóc ludziom w wykryciu problemów sercowo-naczyniowych we wczesnym etapie. Pomiary mogą być bardzo precyzyjnie.
Sheng Xu, profesor nanoinżynierii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego
Urządzenia do noszenia jak dotąd były ograniczone do wykrywania sygnałów jedynie z powierzchni skóry lub bezpośrednio spod niej. To było jak zobaczenie jedynie wierzchołka góry lodowej
Wynalazek ma kształt małego plastra, który można przykleić na palcu, stopie, nadgarstku czy szyi. Plaster jest silikonowy i samoprzylepny. Za pomocą ultradźwięków może nieprzerwanie monitorować tzw. centralne ciśnienie krwi w głównych tętnicach, nawet do 4 cm pod skórą. Dzięki takiej precyzji może pokazać pracę wielu narządów wewnętrznych organizmu, jak serce czy płuca – podaje „Sciencedaily”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
dr Brady Huang, współautor artykułu i radiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego
To może być wspaniały dodatek do medycyny sercowo-naczyniowej. Na sali operacyjnej, szczególnie w złożonych procedurach sercowo-płucnych, konieczna jest dokładna ocena ciśnienia tętniczego w czasie rzeczywistym. To urządzenie może zastąpić tradycyjne metody.
Innowacyjny plaster może mieć duże znaczenie dla pacjentów, którzy mają przerost lewej komory mięśnia sercowego lub cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową czy przeszli zawał.
Zanim jednak wynalazek zacznie być stosowany, musi przejść jeszcze długą serię badań. Przede wszystkim naukowcy muszą udoskonalić źródła zasilania, jednostki przetwarzania danych i możliwości komunikacji bezprzewodowej, by plaster mógł funkcjonować nawet gdy śpimy.
Podeślij znajomym
Najnowsze w naszym serwisie

27.03.2023
Jak objawia się egzema i jak skutecznie pozbyć się plamek, wyprysków i nadżerek?

27.03.2023
Na czym polega ajurweda – zasady i efekty? Jak działają ajurwedyjskie okulary?

27.03.2023
Witamina B12 – pogromca anemii i zmian neurologicznych. Kiedy potrzebujesz jej więcej?

27.03.2023
Odczulanie – na czym polega i kiedy warto je zastosować? Czy odczulać się wiosną?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023