Przejdź do treści

Rewolucyjny plaster, który mierzy ciśnienie krwi

dłoń ze zgiętym palcem, na kostce mały plaster
Źródło: Chonghe Wang/Nature Biomedical Engineering
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy opracowali nowe urządzenie, które może pomóc osobom w wykryciu chorób sercowo-naczyniowych. Jest niewielkie, nieinwazyjne i można je łatwo przykleić na skórę.

Opracowane przez zespół naukowców z University of California w San Diego urządzenie jest przełomowe. Jest w stanie monitorować głębokie procesy pod skórą, a tym samym może pomóc ludziom w wykryciu problemów sercowo-naczyniowych we wczesnym etapie. Pomiary mogą być bardzo precyzyjnie.

Urządzenia do noszenia jak dotąd były ograniczone do wykrywania sygnałów jedynie z powierzchni skóry lub bezpośrednio spod niej. To było jak zobaczenie jedynie wierzchołka góry lodowej

Sheng Xu, profesor nanoinżynierii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego

Wynalazek ma kształt małego plastra, który można przykleić na palcu, stopie, nadgarstku czy szyi. Plaster jest silikonowy i samoprzylepny. Za pomocą ultradźwięków może nieprzerwanie monitorować tzw. centralne ciśnienie krwi w głównych tętnicach, nawet do 4 cm pod skórą. Dzięki takiej precyzji może pokazać pracę wielu narządów wewnętrznych organizmu, jak serce czy płuca – podaje „Sciencedaily”.

To może być wspaniały dodatek do medycyny sercowo-naczyniowej. Na sali operacyjnej, szczególnie w złożonych procedurach sercowo-płucnych, konieczna jest dokładna ocena ciśnienia tętniczego w czasie rzeczywistym. To urządzenie może zastąpić tradycyjne metody.

dr Brady Huang, współautor artykułu i radiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego

Innowacyjny plaster może mieć duże znaczenie dla pacjentów, którzy mają przerost lewej komory mięśnia sercowego lub cierpią na nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową czy przeszli zawał.

Zanim jednak wynalazek zacznie być stosowany, musi przejść jeszcze długą serię badań. Przede wszystkim naukowcy muszą udoskonalić źródła zasilania, jednostki przetwarzania danych i możliwości komunikacji bezprzewodowej, by plaster mógł funkcjonować nawet gdy śpimy.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.