2 min.
Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Ryzyko infekcji związane z obsługą gotówki jest niskie, podsumowuje Bank Anglii/ iStock
Najnowsze
15.01.2021
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
15.01.2021
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
15.01.2021
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji
Według badania przeprowadzonego przez Bank Anglii (BoE) ryzyko zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas używania banknotów jest niskie. Wirus pozostaje bowiem na powierzchni pieniędzy przez krótki czas i w małej ilości.
Na banknotach przeniesiemy koronawirusa?
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Bank Anglii dowodzi, że nie ma obaw do zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2, używając gotówki. Bank zlecił badanie z powodu znacznego zmniejszenia użycia banknotów od czasu wybuchu pandemii. Wielu naukowców radziło bowiem, aby wybierać płatności bezgotówkowe, gdyż na powierzchni banknotów może pozostawać koronawirus.
W badaniu okazało się jednak, że nawet po wystawieniu na działanie wysokiej dawki wirusa równoważnej bezpośredniemu kichaniu, ten nie przetrwał na banknotach w większych ilościach przez dłuższy czas. Podobne wyniki wykazały banknoty tradycyjne oraz nowe wykonane z nowoczesnych polimerów.
Jak długo koronawirus przebywa na gotówce?
W swoich badaniach naukowcy potwierdzili, że poziom wirusa pozostawał stabilny przez godzinę po ekspozycji. Po sześciu godzinach kropelek wirusa na banknotach ubyło do około 5 proc., a po 24 godzinach wykazano ich mniej niż 1 proc. Po pięciu dniach były niewykrywalne.
„Praca ta pokazuje, że wirus na banknotach zazwyczaj umiera szybko, w ciągu kilku godzin i nie stanowi większego ryzyka niż na innych powierzchniach, z którymi ludzie mają kontakt w życiu codziennym” – wskazali autorzy badania.
Ponadto w badaniu stwierdzono, że wirus rozkłada się wolniej na gładkich powierzchniach, takich jak stal nierdzewna niż na banknotach. Naukowcy zwrócili również uwagę, że gotówka jest przechowywana m.in. w portfelach, dzięki czemu nie jest wystawiona na częsty kontakt z wirusem.
„Ryzyko związane z obsługą gotówki powinno być niskie” – stwierdzono w badaniu.
Zobacz także

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma ważny przekaz dla koronasceptyków

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021
Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

12.01.2021