Przejdź do treści

Selma Blair poinformowała o swoim stanie zdrowia. „Moje prognozy są świetne. Jestem w remisji”

Selma Blair
Selma Blair poinformowała o swoim stanie zdrowia. "Jestem w remisji"/ Photo by Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jestem w remisji. Stan zapalny ustąpił” – powiedziała w trakcie najnowszego wywiadu Selma Blair, która od lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym. Aktorka wzięła udział w nowatorskiej terapii, która zaczyna przynosić efekty.

Selma Blair choruje na stwardnienie rozsiane

Selma Blair od 15 lat choruje na stwardnienie rozsiane (SM), o czym poinformowała swoich fanów w październiku 2018 roku. Właśnie wtedy zdiagnozowano u niej przewlekłą chorobą immunologiczną a jej życie uległo znacznej zmianie. Aktorka zmagała się z trudnościami z chodzeniem, czuciem, pamięcią oraz brakiem sił. Miała także problemy z mówieniem.

„To nie były łzy paniki, rozpłakałam się dlatego, że w końcu dowiedziałam się, że muszę poddać się mojemu ciału, które po prostu straciło kontrolę. Poczułam wtedy pewien rodzaj ulgi” – mówiła w programie „Good Morning, America”.

Pomimo wszystko artystka, która dała się poznać szerszej publiczności rolą w serialu „Zoe i przyjaciele”, „Legalnej blondynce, czy takich filmach, jak m.in. „Hellboy”, „Krzyk 2” i „Męska rzecz’, starała się być aktywna zawodowo i szerzyć świadomość na temat swojej choroby. Pokazywała również, że diagnoza SM to nie wyrok śmierci.

Selma Blair: jestem w remisji

Aktorka rok temu rozpoczęła nowatorskie leczenie, poddając się przeszczepowi komórek macierzystych oraz chemioterapii. Terapia ta może zahamować rozwój choroby, a nawet cofnąć objawy stwardnienia rozsianego. Blair w najnowszym wywiadzie, który miał miejsce podczas wirtualnego panelu Discovery+ TCA dotyczącego filmu o jej życiu z chorobą, poinformowała, że leczenie przynosi rezultaty. 49-latka jest obecnie w remisji.

„Moje prognozy są świetne. Jestem w remisji. Przeszczep komórek macierzystych to spowodował. Stan zapalny ustąpił” – oświadczyła.

Blair dodała, że jej stan zdrowia znacznie poprawił się już miesiąc temu, jednak postanowiła poczekać z ogłoszeniem tej informacji.

„Bałam się, że to wszystko się nie uda. Czułam, że nie powinnam o tym mówić publicznie. Teraz mogę to nareszcie ogłosić” – wyznała.

Dodała również, że jej motorem napędowym jest jej syn, którego obecnie sama wychowuje.

„Trudno było mi zaakceptować chorobę, teraz walczę przede wszystkim dla swojego syna. Nie chcę go zostawiać” – powiedziała.

Blair wyznała, że swoimi doświadczeniami SM ma nadzieję wesprzeć tych, którzy również zmagają się z przewlekłymi chorobami. W tym celu aktorka pracuje właśnie nad filmem pt. „Introducing, Selma Blair”, w którym opowie o swojej chemioterapii, przeszczepie komórek macierzystych oraz o momentach, w których (jak sama mówi) była przekonana, że kamera będzie świadkiem jej ostatnich dni życia.

Film ma pojawić się w kinach 15 października tego roku. 21 października będzie dostępny natomiast na platformie Discovery Plus.

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Selma Blair (@selmablair)

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, które stopniowo atakuje układ nerwowy. Wpływa na mózg i rdzeń kręgowy, powodując zaburzenia wzroku, równowagi i mięśni. Choroba jest nieuleczana. Pacjentowi podaje się jedynie leki, by załagodzić objawy i zachodzące zmiany. 

Jakie są to objawy? Zaburzenia widzenia, problemy z ostrością i podwójne widzenie, narastający niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, nagłe zawroty głowy, nerwobóle.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.