4 min.
Zawroty głowy – jakie są najczęstsze przyczyny?

Fot. Artem Furman / stock.adobe.com
14.08.2022
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi są częstymi dolegliwościami zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny zawrotów głowy dotykają układu równowagi, w tym błędnika, zmysłu czucia głębokiego oraz wzroku.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Przyczyny zawrotów głowy można podzielić na fizjologicznie i niefizjologiczne. Do tych pierwszych zalicza się naturalne uczucie kołowania podczas np. tańca, zabaw z dziećmi czy przebywania na wysokości. Nie są one powodem do niepokoju. Patologicznymi przyczynami zawrotów głowy i mdłości mogą być zaburzenia ucha środkowego i wewnętrznego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Częste zawroty głowy – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy jest zaburzenie ucha wewnętrznego. Szacuje się, że występuje on u 50% wszystkich chorych ze zdiagnozowanymi patologicznymi zawrotami głowy. Innymi przyczynami zawrotów głowy i nudności bywają niedociśnienie tętnicze (5%), a także skutki uboczne stosowania leków.
Przyczyny lekkich zawrotów głowy, trwających od kilku sekund do kilku godzin, najczęściej związane są ze zmianą pozycji ciała (z leżącej na stojącą) bądź hiperwentylacją (spowodowaną szybkimi wdechami i wydechami). Rzadziej jest to jeden z objawów hipoglikemii (obniżenia stężenia glukozy we krwi), niewydolności tętnic szyjnych lub choroby Meniere’a (gromadzenia się wody w uchu wewnętrznym, inaczej wodniaka błędnika).
Silne i trudno znikające zawroty głowy mogą trwać nawet kilka tygodni. Przyczynami neurologicznymi zawrotów głowy tego typu są zazwyczaj urazy nerwu przedsionkowego.
Zawroty przewlekłe i nawracające są na ogół niezbyt silne, ale mogą być konsekwencją miażdżycy naczyń mózgowych i w rzadszych przypadkach guza mostkowo-móżdżkowego. Potencjalną chorobą, która może się objawiać zawrotami głowy, ale też bladością skóry i ogólnym osłabieniem, jest anemia.
Zaburzenia równowagi i zawroty głowy mogą być ponadto efektem poważniejszych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli poza zawrotami odczuwa się drętwienie twarzy oraz kończyn oraz trudności w wypowiadaniu się, należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia, ponieważ mogą być to objawy udaru mózgu. Innym poważnym zagrożeniem jest sepsa, w której poza zawrotami występują również biegunka, wysypka oraz wysoka temperatura ciała.
Łagodzenie zawrotów głowy
Jeśli nie jest możliwe wyeliminowanie przyczyn bólu i zawrotów głowy, można starać się złagodzić dokuczliwe objawy. Jedną ze znanych metod jest akupresura, którą można wykonywać samemu w domowym zaciszu. Za pomocą kciuka i palca wskazującego należy uciskać nasadę nosa. Równie dobrze sprawdzi się ucisk między pierwszą a drugą kością śródstopia. Jeśli zawrotom towarzyszą mdłości i wymioty, babcinym i bezpiecznym sposobem jest wypicie naparu z mięty lub dziurawca (wchodzi w interakcje z niektórymi lekami).
Prewencja zawrotów głowy i nudności opiera się na stosowaniu odpowiedniej diety, najlepiej niskotłuszczowej z dużą ilością świeżych owoców i warzyw. Należy również unikać używek, takich jak alkohol i ciemna kawa, ponieważ zwiększa to ryzyko hiperwentylacji. W sytuacjach nagłych zaleca się miarowe oddychanie do papierowej torebki (wyrównuje się wówczas stężenie dwutlenku węgla i tlenu).
Leczenie zawrotów głowy
Istnieje wiele metod walki z zawrotami głowy. Dobór leków musi być jednak uzależniony od przyczyny oraz stopnia nasilenia symptomów. Warto podkreślić, że wszystkie leki przeciw zawrotom głowy działają tylko na objawy i nie eliminują przyczyn ich powstawania. Zdarza się, że zaburzenia równowagi oraz silne zawroty głowa występują równolegle z zaburzeniami na tle psychicznym – depresją, lękami oraz nerwicami. Kiedy choroba związana jest z nieprawidłowościami błędnika, lekarz często decyduje się na zapisanie leków moczopędnych.
Najczęściej stosowane leki to:
- preparaty działające na naczynia krwionośne, np. betahistyna lub flunaryzyna
- preparaty przeciwhistaminowe, np. klemastyna, dimenhydrynat
- preparaty neurostymulujące, np. piracetam
- neuroleptyki, w tym m.in. chlorpromazyna i prometazyna.
W bardzo rzadkich przypadkach wymagana jest operacja, mająca na celu pozbycie się dolegliwości związanych z zawrotami głowy. Ma to miejsce wówczas, gdy farmakoterapia zawodzi. Chirurdzy mogą zdecydować się na przecięcie nerwu przedsionkowego, tylnego nerwu łagiewkowego, a nawet usunięcie błędnika (tylko w przypadku głębokiego niedosłuchu).
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022