Przejdź do treści

Selma Blair pokaże film o swojej walce ze stwardnieniem rozsianym. „Kazano mi planować śmierć” – mówi aktorka

Selma Blair / Craig Barritt/ fot. Getty Images for TIME
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aktorka Selma Blair już w 2018 roku poinformowała swoich fanów o tym, że od ponad 15 lat choruje na stwardnienie rozsiane. Teraz jej życie z chorobą będzie można zobaczyć w kinie. Film dokumentalny „Introducing, Selma Blair” będzie miał amerykańską premierę w październiku.

Selma Blair o swojej chorobie

„Kazano mi planować śmierć. Nie dlatego, że mam stwardnienie rozsiane, ale dlatego, że walczę ze stwardnieniem rozsianym… Czuję się, jakbym była w tym filmie Toma Hanksa, w którym utknął na wyspie” – mówi 49-letnia Selma Blair w opublikowanym właśnie fragmencie zwiastuna, który zapowiada film „Introducing, Selma Blair”.

16 sierpnia 2018 r., dokładnie o godz. 22:30 życie Selmy Blair diametralnie się zmieniło. Płakała. To właśnie wtedy aktorka usłyszała, że jej objaw, z którymi zmaga się od kilkunastu lat, wynikają ze stwardnienia rozsianego. Diagnoza ją przytłoczyła. Jak sama pisała w jednym z pierwszych wpisów na Instagramie, Selma chciała wtedy tylko spać.

Selma ma trudności z chodzeniem, z czuciem, z pamięcią, ale nadal jest aktywna zawodowo. Pomimo swojej sytuacji, aktorka stara się nie załamywać. Wręcz przeciwnie – swoją postawą pokazuje, że diagnoza stwardnienia rozsianego to nie wyrok śmierci. Nie chce się poddawać. Aktorka przyznaje, że jej motorem napędowym do walki z chorobą jest syn Arthur, którego sama wychowuje.

Teraz, dzięki filmowi dokumentalnemu, aktorka pokaże oraz opowie o swojej chemioterapii, przeszczepie komórek macierzystych oraz o momentach, w których (jak sama mówi) była przekonana, że kamera będzie świadkiem jej ostatnich dni życia.

„Są ludzie, których każda minuta życia jest dokumentowana. Selma nie jest aż tak sławna, ale jest znana na tyle, by przyciągać uwagę w nieodpowiednich chwilach. Wiecie, gdy kuleje, idąc, czy pomyślą, że jest pijana? Że ma problemy?” – słyszymy w zwiastunie.

selma blair

„Introducing, Selma Blair”

Film dokumentalny „Introducing, Selma Blair” zdobył już wyróżnienie na tegorocznym SXSW Festival. „Taki poziom rozbrajającej intymności rzadko oglądamy na ekranie” – czytamy.

Film ma pojawić się w kinach 15 października tego roku. 21 października będzie dostępny natomiast na platformie Discovery Plus.

Stwardnienie rozsiane – co to za choroba?

Stwardnienie rozsiane jest schorzeniem, które stopniowo atakuje układ nerwowy. Wpływa na mózg i rdzeń kręgowy, powodując zaburzenia wzroku, równowagi i mięśni. Choroba jest nieuleczana. Pacjentowi podaje się jedynie leki, by załagodzić objawy i zachodzące zmiany. 

Jakie są to objawy? Zaburzenia widzenia, problemy z ostrością i podwójne widzenie, narastający niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, nagłe zawroty głowy, nerwobóle.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.