Przejdź do treści

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka

Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka
Sezon na pylenie roślin w pełni. Jak sprawdzić, na co jesteś uczulona? Wyjaśnia alergolożka / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maj i czerwiec to czas największego pylenia wielu roślin. Jeśli zauważasz u siebie symptomy alergii, ale nie jesteś pewna, co cię uczula, koniecznie się przebadaj. Jak jednak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie test? Podpowiada Mama Alergolog w swoim najnowszym wpisie na Instagramie.

Zakichana na wiosnę? Sprawdź, na co jesteś uczulona

Wiosną i latem dopadają cię prawdziwe ataki kataru, a chusteczki do nosa towarzyszą ci podczas każdego spaceru? Być może masz alergię. Pytanie, na co. Sprawdzenie tego wcale nie jest takie proste ani szybkie. Jak podkreśla alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska na swoim profilu na Instagramie, rozpoznanie alergii jest złożonym i wieloetapowym procesem.

Jego podstawą jest wywiad lekarski, którego celem jest m.in. zebranie informacji dotyczących objawów występujących u pacjenta po kontakcie z danym alergenem. Uzupełnienie wywiadu lekarskiego stanowią badania diagnostyczne określające reakcję naszego organizmu na wybrane alergeny” – wyjaśnia ekspertka na Instagramie.

Co ważne, najlepszy czas na zrobienie testów alergicznych to okres, w którym nie odczuwasz żadnych objawów choroby. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na pyłki roślin, to idealnym momentem będzie okres od października do grudnia. A jeśli np. na twojej skórze pojawia się wysypka po zjedzeniu czegoś, co może cię uczulać, poczekaj aż zniknie.

Manicure / unsplash.com

Testy alergiczne

Alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska, znana jako Mama Alergolog, zebrała wszystkie najważniejsze rodzaje badań, dzięki którym sprawdzisz, na co jesteś uczulona. Zaliczamy do nich:

  1. Testy skórne – jak wyjaśnia ekspertka na Instagramie, wyróżniamy dwa rodzaje testów skórnych: skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe. „Skórne testy punktowe stanowią złoty standard w diagnozowaniu alergii IgE-zależnej. Są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrznopochodne takie jak: pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, zarodniki grzybów mikroskopowych czy niektóre alergeny zwierzęce” – dodaje Jamroz-Brzeska.
  2. Oznaczenia sIgE we krwi pacjenta – to jedna z rutynowo stosowanych metod diagnostycznych u pacjentów z podejrzeniem alergii. „Polegają na oznaczeniu w surowicy krwi pacjenta stężenia przeciwciał sIgE wobec konkretnych alergenów, takich jak mleko, jajo czy też pyłki drzew lub traw” – tłumaczy Mama Alergolog.
  3. BAT – alergolożka wskazuje, że polega on na ocenie reaktywności bazofilów, czyli rodzaju białych krwinek uczestniczących w reakcji alergicznej IgE-zależnej, po dodaniu alergenu. „Test aktywacji bazofilów jest bezpieczną alternatywą dla prób prowokacyjnych. Wynika to z braku bezpośredniego kontaktu pacjenta z danym alergenem. W celu wykonania badania potrzebna jest próbka krwi pacjenta, do której dodaje się podejrzany alergen. Następnie przy pomocy metod laboratoryjnych dokonuje się pomiaru pobudzenia czy też aktywacji bazofilów” – pisze Joanna Jamroz-Brzeska. 
  4. Próby prowokacyjne (donosowe, dospojówkowe, pokarmowe, dooskrzelowe) – polegają na podaniu niewielkiej ilości produktu alergizującego. „Próba prowokacyjna ma kluczowe znaczenie m.in. dla wykazania związku pomiędzy spożytym pokarmem a występującymi objawami klinicznymi. Jest to jedyna metoda diagnostyki alergii niezależnej od IgE” – wyjaśnia ekspertka.

Bez względu na to, jaką metodę badania wybierzesz, alergolożka ostrzega: „W ostatnich latach znacząco wzrosła dostępność informacji i możliwości wykonania lub nawet zakupu badań w kierunku chorób alergicznych, które nie są miarodajne i nie dają wiarygodnych rezultatów. Zalecam ostrożność i sugeruję polegać na opinii lekarza specjalisty„.

Kobieta zasłonięta w obawie przed alergią na słońce

Mama Alergolog

Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje ponad 27 tys. internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Joanna Jamroz-Brzeska (@mama_alergolog)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.