Przejdź do treści

Shannen Doherty w przejmującym wyznaniu: „Nie chcę umierać. Jeszcze się nie nażyłam”

Na zdjęciu Shannen Doherty- HelloZdrowie
Aktorka umie cieszyć się każdą chwilą Fot. Jason LaVeris/FilmMagic/GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Shannen Doherty od ośmiu lat żyje z rakiem piersi. Ostatnio udzieliła poruszającego wywiadu, w którym poinformowała, że weszła w czwarte, ostatnie stadium raka. Ma przerzuty do mózgu i kości. „Jeszcze nie zmęczyłam się życiem, kochaniem i tworzeniem” – wyznała. Przygotowuje podcast, w którym opowie nie tylko o swojej walce o zdrowie, ale także o stygmatyzowaniu chorych na nowotwór.  

„Chcemy działać, korzystać z życia i iść naprzód”

Shannen Doherty, amerykańska aktorka, gwiazda „Beverly Hills, 90210” od początku diagnozy otwarcie opowiada o swojej chorobie zarówno w mediach społecznościowych, jak i w rozmowach z dziennikarzami. Ostatnio udzieliła poruszającego wywiadu magazynowi People, w którym poinformowała, że jest w czwartym stadium raka i że nowotwór zaatakował jej kości.

Jeszcze się nie nażyłam. Jeszcze nie zmęczyłam się życiem, kochaniem i tworzeniem. Nie skończyłam zmieniać świata na lepsze” – wyznała w poruszającej rozmowie, podkreślając, że ma jeszcze wiele rzeczy do zrobienia.

52- letnia aktorka diagnozę raka piersi usłyszała w 2015 r. Przeszła mastektomię, chemio- oraz radioterapię. W 2017 r. oznajmiła, że leczenie zakończyło się sukcesem. Niestety dwa lata później, przypadkowo, przy okazji diagnozowania bólu pleców, okazało się, że nowotwór powrócił i dał przerzuty. Na początku 2023 r. oznajmiła fanom, że usunięto jej guza z mózgu, którego nazwała „Bob”.

Mimo bólu i walki, Shannen Doherty każdego dnia cieszy się życiem i umie być wdzięczna za drobiazgi. Wierzy też, że „najwspanialsze wspomnienia dopiero nadejdą”. Ukojenie znajduje w modlitwie.

„Budzę się i kładę spać dziękując Bogu, modląc się o rzeczy, które są dla mnie ważne, nie prosząc o zbyt wiele. To łączy mnie z wyższą siłą i duchowością. Moja wiara jest moją mantrą” — powiedziała w rozmowie z People.

Chciałaby uświadamiać innych na temat choroby, a także odczarować postrzeganie chorych na raka. Jak mówi, osoby z nowotworem, mimo uciążliwej walki, chcą normalnie żyć, a nie być wykluczani ze społeczeństwa.

„Ludzie po prostu zakładają, że rak oznacza, że nie możesz chodzić, jeść, pracować. Bardzo wcześnie kładą na tobie krzyżyk. A my nie jesteśmy skończeni. Chcemy działać, korzystać z życia i iść naprzód” – mówi.

Shannen Doherty z nowym podcastem. Kiedy premiera?

Dla Shannen Doherty choroba stała się  okazją do głębszej refleksji nad życiem.

„Gdy zadajesz sobie pytanie: dlaczego ja albo dlaczego mam raka?, to prowadzi cię do zastanowienia się nad większym sensem życia” – mówi.

Zdaniem aktorki, gdy ma się raka, wszystko jest „bardziej przejmujące, a niebo bardziej błękitne„. Doznania są intensywniejsze, bo nad chorymi w czwartym stadium raka wisi widmo kruchości życia.

„Wiem, że to brzmi tandetnie i szalenie, ale jesteś po prostu bardziej świadoma wszystkiego i czujesz się szczęściarą. Jesteśmy ludźmi, którzy najbardziej chcą pracować, ponieważ czujemy wdzięczność za każdą sekundę, każdą godzinę i każdy dzień, w którym możemy tu być„.

Aktorka chciałaby wziąć udział w badaniach klinicznych nad nowymi metodami leczenia raka. O swojej walce z nowotworem opowie w nowym podcaście „Let’s Be Clear with Shannen Doherty”, którego premiera odbędzie się 6 grudnia w iHeartRadio.

Gwiazda „Beverly Hills, 90210” ma nadzieję, że jej program będzie źródłem wiedzy dla chorych na raka i ich rodzin. Wśród zaproszonych gości mają pojawiać się nie tylko znane postaci z show-biznesu, ale też lekarze i specjaliści.

„Zgłębiamy wszystkie fazy i stadia choroby nowotworowej, mówimy nie tylko o radzeniu sobie z utratą włosów po chemioterapii, ale też o zachowaniu autentyczności w obliczu zmagań z rakiem” – zdradziła aktorka.

„Ważne, by zobaczyć coś więcej niż chorobę i nadać życiu sens, dzięki któremu możemy jeszcze coś razem przeżyć”. Psychoonkolog dr Mariola Kosowicz mówi o trudnych uczuciach towarzyszących rodzinie osoby chorej na raka

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski, dlatego starając się pomóc chorym kobietom stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliliśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

źródło: People

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.