Przejdź do treści

Sofia Jirau, modelka z zespołem Downa, podpisała kontrakt z L’Oreal. „Teraz dziewczyny mogą marzyć bez ograniczeń”

Sofia Jirau, modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa, podpisała kontrakt z L'Oreal. "„Jestem dumna ze mnie i wszystkich dziewczyn na całym świecie, które teraz mogą marzyć bez ograniczeń”
Sofia Jirau, modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa, podpisała kontrakt z L'Oreal. "„Jestem dumna ze mnie i wszystkich dziewczyn na całym świecie, które teraz mogą marzyć bez ograniczeń” / fot. Instagram
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sofię Jirau, modelkę z zespołem Downa, poznałyśmy za sprawą jej udziału w ostatniej, historycznej kampanii Victoria’s Secret. Teraz przed Jirau kolejne wyzwanie – właśnie rozpoczęła współpracę z marką L’Oreal! 

Sofia Jirau podpisała konrakt z L’Oreal

Ostatnio o Sofii Jirau usłyszał cały świat, ponieważ została pierwszą w historii modelką Victoria’s Secret z zespołem Downa. Do tej pory marka promowała sylwetki i typ urody nie wychodzące poza obowiązujący kanon. Jest to więc spory krok naprzód w kierunku normalizacji wszystkiego tego, co inne, na wybiegach i w popkulturze.

Na współpracy z Victoria’s Secret kariera 24-letniej Portorykanki jednak się nie kończy. Modelka właśnie podpisała kolejny duży kontrakt, tym razem z firmą kosmetyczną L’Oreal. Jak informuje portal TMZ.com, ma ona promować produkty z czterech obszarów – makijaż, włosy, perfumy i pielęgnacja skóry. Zakres jej działań będzie szeroki, bo ma zajmować się strategią marki i znajdywaniem najskuteczniejszych sposobów na promowanie produktów.

Jirau podkreśla, że jest bardzo szczęśliwa, że staje się inspiracją dla innych chorych, które zmagają się z podobnymi wyzwaniami. Na pewno to spore wsparcie dla osób z zespołem Downa, które często czują się wykluczone ze względu na swoją chorobę, i dowód na to, że wcale nie musi tak być.

„Jestem szczęśliwa i dumna ze mnie oraz wszystkich dziewczyn na całym świecie, które teraz mogą marzyć bez ograniczeń” – zaznacza modelka.

Linda Evangelista

Zespół Downa

Zespół Downa (inaczej trisomia 21 lub mongolizm) to dziedziczna choroba spowodowana przez mutacje genetyczne, a dokładnie trisomię w 21. parze chromosomów.

Dzieci z zespołem Downa, a później dorośli, cechują się szeregiem bardzo typowych dla choroby objawów. Większość z nich nie jest groźna i dotyczy przede wszystkich drobnych anomalii w wyglądzie zewnętrznym. Nie oznacza to, że u wszystkich z chorobą Downa pojawią się wszystkie symptomy. Do typowych objawów zespołu Downa należą m.in. płaski profil twarzy, widoczne wady w budowie czaszki (potylica jest spłaszczona, może wystąpić też małogłowie) czy oczy o kształcie określanym jako mongoloidalny.

Syndrom Downa leczy się wyłącznie objawowo, działając na objawy współtowarzyszące, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego. Czasami konieczna jest również rehabilitacja poprawiająca ruchliwość w stawach i ogólny komfort życia chorych. Już od pierwszych lat życia wymagają oni stałej opieki rehabilitacyjnej oraz intelektualnej.

Duży wpływ na życie osób z zespołem Downa mają warunki środowiskowe. Im więcej wsparcia ze strony bliskich i przyjaciół, tym lepsze jest funkcjonowanie chorego. Kluczowa jest także komunikacja z otoczeniem, gdyż od tego zależy chociażby przyszły rozwój zawodowy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.