Przejdź do treści

„Sprawdzaj, co dzieje się u tych wokół ciebie”. Genialny spot brytyjskiej drużyny piłkarskiej, który powinien zobaczyć każdy

Drużyna piłkarska Norwich City FC udostępniła wzruszający spot z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Drużyna piłkarska Norwich City FC udostępniła wzruszający spot z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego / Zdjęcie: Screen z wideo, X (daw. Twitter) @NorwichCityFC
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjski klub piłkarski Norwich City FC opublikował wzruszający spot o dwóch kibicach. Twórcy wideo w niecodzienny sposób poruszają problem zdrowia psychicznego i wsparcia osób w kryzysie. Zachęcają, by nie być obojętnym na to, co aktualnie dzieje się u naszych bliskich. Koniecznie trzeba obejrzeć go do końca!

Wzruszający spot klubu Norwich City FC

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego drużyna piłkarska Norwich City FC udostępniła poruszający spot na ten temat. Bohaterami niespełna 3-minutowego nagrania są dwaj kibice „Yellow Army”. Koledzy spotykają się na trybunach kilku meczy piłkarskich i wspólnie dopingują swoją drużynę w walce o wygraną.

Od pierwszych ujęć uwagę zwraca zachowanie jednego z mężczyzn. Wygląda na wycofanego, smutnego, powściągliwego, mniej zaangażowanego w doping. Jego kolega robi za to dużo hałasu, skacze, emocjonuje się tym, co widzi na boisku, cieszy się, gdy zespół, któremu kibicuje, zdobywa bramkę. To on zagaduje swojego sąsiada, pyta „jak minął tydzień”, „jak się masz”. Przyjaciel odpowiada mu bez większych emocji, że wszystko w porządku. W pewnym momencie mówi swojemu kumplowi jeszcze: „Cóż, mam nadzieję, że poza piłką nożną wszystko układa się lepiej”. I jemu podświadomie poświęcamy mniej uwagi, bo robi dokładnie to, co pozostali kibice. Świetnie wtapia się w tłum, nie wzbudza podejrzeń.

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Objawy depresji mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka

Nagle na czarnym tle pojawia się komunikat:

„Czasami to oczywiste, że ktoś próbuje sobie z czymś poradzić”.

W tym momencie wydaje się, że finał spotu będzie łatwy do przewidzenia, ale w kolejnej scenie widzimy… tylko jednego z kibiców, i to nie tego, którego zobaczyć byśmy się spodziewali. Zazwyczaj wycofany i zmartwiony mężczyzna zasiada na trybunach tym razem sam. Na siedzeniu obok, gdzie zawsze towarzyszył mu pełen werwy i pozornej wesołości przyjaciel, wiesza szalik Norwich City FC. Ten symboliczny gest zwraca uwagę na problem myśli samobójczych, które dotykają osób w kryzysie psychicznym.

Spot kończy się poruszającymi słowami: „Ale czasem sygnały są o wiele trudniejsze do odczytania”. Co potwierdza, że pozornie szczęśliwe osoby mogą być w kryzysie psychicznym, mogą przeżywać trudności i myśleć o odebraniu sobie życia. Nagranie kończy się prośbą do widzów, aby troszczyli się o otaczających ich ludzi.

„Zwróć uwagę na otaczających cię ludzi #YouAreNotAlone (nie jesteś sam – przyp. red.)” – czytamy.

Angielski klub przy tworzeniu tego filmu współpracował z organizacją charytatywną zajmującą się zdrowiem psychicznym Samaritans. Spot podbił serca widzów na całym świecie. W serwisie X (dawniej Twitter) odnotował 51,9 mln wyświetleń.

„To najlepszy przykład budowania świadomości na temat zdrowia psychicznego, jaki kiedykolwiek widziałem… obejrzyjcie do końca” – napisał prezenter radiowy Roman Kemp.

Prezenter telewizyjny Thomas Skinner dodał: „To doprowadziło mnie do płaczu. Dobra robota @NorwichCityFC za nakręcenie tego wspaniałego filmu”.

Objawy depresji

Depresja jest zaburzeniem psychicznym. Jest cierpieniem. Nieleczona – cierpieniem bardzo niebezpiecznym. W Polsce rocznie samobójstwo z jej powodu popełnia ok. 4 tys. osób.

Nie każdy potrafi rozpoznać objawy depresji, ponieważ bardzo często objawia się w sposób – dla laika – nieoczywisty. Chory może nie afiszować się ze swoimi problemami, dlatego tak ważne jest, co podkreślają autorzy wspomnianego spotu, by obserwować swoich najbliższych, zadawać pytania, interesować się tym, co u nich, nie bagatelizować żadnych zachowań. Depresja to nie tylko smutek.

Do najważniejszych objawów choroby można zakwalifikować:

  • poddenerwowanie,
  • pogorszenie koncentracji,
  • zaburzenia snu i apetytu,
  • myślenie pesymistyczne, brak zdolności do pozytywnego nastawienia,
  • utratę radości życia,
  • udawanie bycia szczęśliwym,
  • spadek libido,
  • niechęć do kontaktu ze znajomymi i przyjaciółmi,
  • w trudnych przypadkach myśli i próby samobójcze.

Znajdujesz się w kryzysie psychicznym? Wybierz numer zaufania i POZWÓL SOBIE POMÓC!

  • 800 70 2222 – całodobowa i bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego.
  • 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
  • 116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
  • 121 212 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
  • 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: