Przejdź do treści

Sprawdziłyśmy, ile osób szczepi się dziennie w poszczególnych województwach. W jednym regionie jest ich zaskakująco mało

Szczepionka na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Na jednym biegunie 1 i 29, na drugim – 1144 i 1160. Rozstrzał między dzienną liczbą zaszczepionych osób w polskich województwach jest ogromna. Które regiony są na prowadzeniu, a które na szarym końcu? Sprawdziłyśmy.

Ile osób szczepi się przeciw COVID-19 w poszczególnych województwach?

Na rządowej stronie można śledzić dzienne dane dotyczące szczepień przeciw COVID-19. Jak wynika z raportu z 25 stycznia, dzienna liczba szczepień wyniosła 4 840.

Najwięcej osób zaszczepiło się w woj. mazowieckim – podano łącznie 1 160 dawek. 1 144 szczepionki wykorzystano z kolei w woj. śląskim. Na przeciwległym biegunie znalazły się woj. dolnośląskie (32 zaszczepione osoby), warmińsko-mazurskie (29) oraz małopolskie. W raporcie podano, że zaszczepiono tam tylko jedną osobę.

Jest to o tyle zaskakujące, że Małopolska jest regionem z jedną z największych liczb przypadków zakażenia COVID-19. Do tej pory odnotowano tam ich 115 913 (dane z 25 stycznia).

Na razie w Polsce zaszczepiono w sumie 707 474 osoby. W magazynie – łącznie z dawkami na II szczepienie i tymi w trakcie realizacji – jest obecnie 43 485 szczepionek.

Szczepionka

Coraz więcej Polaków chce się szczepić przeciw COVID-19

Znacząco zwiększa się liczba osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19 w Polsce. Jak pokazuje sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (przeprowadzony w dniach 8–9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów), obecnie preparat Pfizera lub Moderny chce przyjąć ponad 60,9 proc. ankietowanych.

To wzrost aż o 14 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim sondażem (przeprowadzonym w dniach 21-22 grudnia, również na grupie 1100 respondentów). Wówczas zaledwie 47 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” zamierzało zaszczepić się przeciw koronawirusowi, a 44 proc. deklarowało, że nie zamierza tego robić.

Jak podaje dziennik, nie zmieniła się radykalnie liczba Polaków zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu – 16,3 proc. Największe zmiany dokonały się w grupie osób, które w grudniu deklarowały, że „raczej się nie zaszczepią”. O ile przed świętami wśród respondentów było ich 27,1 proc. , o tyle obecnie takie deklaracje składa zaledwie 11,8 proc. ankietowanych.

Raport MZ z 25 stycznia 2021/ Materiały prasowe

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.