Przejdź do treści

„Stanęłam na nogi”. Janina Ochojska w poruszającym wpisie o rehabilitacji po leczeniu raka piersi

Ochojska o swojej walce z nowotworem / fot. Artur Szczepański
fot. Artur Szczepański
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W maju 2020 roku Janina Ochojska w rozmowie z Agatą Młynarską poinformowała, że pokonała raka. „Tak naprawdę, po wyleczeniu się z raka trzeba leczyć się ze skutków leczenia. Jedni mają większe problemy, inni mniejsze, ale to nie jest tak, że jak kończy się rak, to kończą się też problemy” – tłumaczyła w ubiegłym roku. Teraz prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej podzieliła się kolejną dobrą wiadomością. Po długiej walce udało jej się stanąć na nogi!

Janina Ochojska o walce z rakiem piersi

„Po ostatnich badaniach mogę powiedzieć, że pokonałam raka. To trwało rok, a nawet troszkę więcej, bo zaczęło się pod koniec marca, kiedy się dowiedziałam. I tyle mniej więcej takie leczenie trwa. Teraz jestem wyleczona, ale muszę wrócić do sił, bo zarówno chemia, jak i naświetlania bardzo mnie osłabiły. Na nowo uczę się chodzić, zaczynam ćwiczyć…” – mówiła w maju 2020 roku Janina Ochojska podczas internetowego programu „Agata się kręci” prowadzonego na Instagramie przez Agatę Młynarską.

I chociaż pandemia pokrzyżowała plany rehabilitacyjne Janiny Ochojskiej, w końcu się udało. Prezeska PAH właśnie dodała w swoich mediach społecznościowych wpis, w którym dzieli się dobrymi wiadomościami.

„W końcu, po długim dochodzeniu do siebie po leczeniu nowotworowym, stanęłam na nogi. Przede mną jeszcze daleka i trudna droga do jako takiego chodzenia, ale początek jest!” – napisała Janina Ochojska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Janka Ochojska (@jankaochojska)

Badania profilaktyczne są ważne!

Janina Ochojska od lat stara się edukować innych i uświadamiać, że badania profilaktyczne mogą uratować życie. Za przykład podaje samą siebie. W 2019 roku prezeska PAH przyznała, że nie badała się od dłuższego czasu.

„Nie badałam się przez trzy lata. I dlatego apeluję do wszystkich kobiet, żeby badały się jak najczęściej, żeby kiedy spotka nas ta choroba, mieć świadomość, że to jest tylko etap w życiu. I każde z nas może znaleźć w sobie tę siłę, żeby przezwyciężyć wszystkie trudności związane z tą chorobą” – mówiła wtedy Ochojska.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Przypomnijmy – Janina Ochojska poleciła KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi, którą Hello Zdrowie stworzyło z lekarzami, kobietami chorymi na raka piersi oraz ich rodzinami. „Dzielę się z wami dobrem. Zachęcam, byście również zrobili ten krok” – mówiła aktywistka.

Jeśli jeszcze nie zapoznałaś się z KIORP-em, jest on bezpłatnie do pobrania TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.