3 min.
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców? / iStock
27.06.2022
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
27.06.2022
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
27.06.2022
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że witaminy i minerały wchłaniają się lepiej, jeśli przyjmujemy je z naturalnych źródeł? To wcale nie jest takie zero-jedynkowe. „Wchłanianie witamin i minerałów często zależy od wielu różnych czynników” – podkreśla dietetyczka kliniczna Monika Kroenke.
W cyklu „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” obalamy mity na temat suplementów znalezione w internecie i mówimy, jakie są fakty. A to wszystko dzięki wiedzy najlepszych specjalistów z zakresu dietetyki, medycyny rodzinnej i farmacji, którzy współtworzą nasze teksty. W kolejnej, trzeciej części cyklu sprawdzimy, czy to prawda, że witaminy i minerały wchłaniają się gorzej z suplementów niż z naturalnych źródeł, takich jak warzywa i owoce.
Jak to jest z tym wchłanianiem?
Stwierdzenie, że lepiej sięgać po naturalne źródła witamin i minerałów, jeśli chcemy być pewni, że nie napotkamy na problemy z ich wchłanianiem, pojawia się w sieci dosyć często na grupach facebookowych czy forach internetowych. O to, jak naprawdę jest z tym wchłanianiem, postanowiliśmy zapytać dietetyczkę kliniczną Monikę Kroenke.
– To jest dosyć szerokie pojęcie, bo wchłanianie witamin i minerałów często zależy od wielu różnych czynników. Ale może być na przykład tak, że suplement może stwarzać korzystniejsze warunki do wchłaniania się tych składników i zawierać ich idealną proporcję – zauważa.
Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Mogą być jedynie ich elementem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co wpływa na wchłanianie witamin i minerałów?
Na to, jak nasz organizm przyswoi minerały i witaminy – czy to z suplementów, czy z naturalnych źródeł – wpływa wiele czynników zewnętrznych, takich jak na przykład stres, ilość spożytego alkoholu czy przyjmowane leki. Ciężko więc dokonać zero-jedynkowego porównania. Co więcej, jak zaznacza Kroenke, suplement suplementowi nierówny, więc bardzo ciężko stwierdzić, że wszystkie suplementy diety charakteryzują się niską albo wysoką wchłanialnością.
Wybierając produkt odpowiedni dla siebie, warto pamiętać o kilku zasadach:
- Zawsze sprawdzajmy źródło pochodzenia suplementów.
- Zwróćmy uwagę, czy produkt, który przyjmujemy, nie przekracza znacząco dziennej zalecanej dawki.
- Dobrze, jeśli suplement ma certyfikat od wiarygodnej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące suplementów diety, napisz do mnie. Możesz też zaproponować kolejne tematy, które będą częścią serii „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” . Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc!
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go przyjaciółkom
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022