Przejdź do treści

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?

SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców? / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spotkałaś się ze stwierdzeniem, że witaminy i minerały wchłaniają się lepiej, jeśli przyjmujemy je z naturalnych źródeł? To wcale nie jest takie zero-jedynkowe. „Wchłanianie witamin i minerałów często zależy od wielu różnych czynników” – podkreśla dietetyczka kliniczna Monika Kroenke.

W cyklu „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” obalamy mity na temat suplementów znalezione w internecie i mówimy, jakie są fakty. A to wszystko dzięki wiedzy najlepszych specjalistów z zakresu dietetyki, medycyny rodzinnej i farmacji, którzy współtworzą nasze teksty. W kolejnej, trzeciej części cyklu sprawdzimy, czy to prawda, że witaminy i minerały  wchłaniają się gorzej z suplementów niż z naturalnych źródeł, takich jak warzywa i owoce.

 

Jak to jest z tym wchłanianiem?

Stwierdzenie, że lepiej sięgać po naturalne źródła witamin i minerałów, jeśli chcemy być pewni, że nie napotkamy na problemy z ich wchłanianiem, pojawia się w sieci dosyć często na grupach facebookowych czy forach internetowych. O to, jak naprawdę jest z tym wchłanianiem, postanowiliśmy zapytać dietetyczkę kliniczną Monikę Kroenke.

– To jest dosyć szerokie pojęcie, bo wchłanianie witamin i minerałów często zależy od wielu różnych czynników. Ale może być na przykład tak, że suplement może stwarzać korzystniejsze warunki do wchłaniania się tych składników i zawierać ich idealną proporcję – zauważa.

Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia. Mogą być jedynie ich elementem.

Co wpływa na wchłanianie witamin i minerałów?

Na to, jak nasz organizm przyswoi minerały i witaminy – czy to z suplementów, czy z naturalnych źródeł – wpływa wiele czynników zewnętrznych, takich jak na przykład stres, ilość spożytego alkoholu czy przyjmowane leki. Ciężko więc dokonać zero-jedynkowego porównania. Co więcej, jak zaznacza Kroenke, suplement suplementowi nierówny, więc bardzo ciężko stwierdzić, że wszystkie suplementy diety charakteryzują się niską albo wysoką wchłanialnością.

Wybierając produkt odpowiedni dla siebie, warto pamiętać o kilku zasadach:

  1. Zawsze sprawdzajmy źródło pochodzenia suplementów.
  2. Zwróćmy uwagę, czy produkt, który przyjmujemy, nie przekracza znacząco dziennej zalecanej dawki.
  3. Dobrze, jeśli suplement ma certyfikat od wiarygodnej instytucji, np. Instytutu Matki i Dziecka.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące suplementów diety, napisz do mnie. Możesz też zaproponować kolejne tematy, które będą częścią serii „SUPLEMENTY: FAKTY I MITY” . Wraz z naszymi ekspertami postaramy się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.