Przejdź do treści

Szwy rozpuszczalne – kiedy się je stosuje? Po jakim czasie rozpuszczają się szwy?

Kobieta z odkrytym brzuchem, na dole blizna po cięciu
Fot. anatestudio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szwy rozpuszczalne po operacji to innowacyjne rozwiązanie stosowane głównie po zabiegach ginekologicznych i stomatologicznych oraz w chirurgii dziecięcej. Czas ich wchłaniania zależy od predyspozycji osobniczych oraz materiału, z którego zostały wykonane. Rozpuszczanie nici chirurgicznych może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Szwy rozpuszczalne stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych nici chirurgicznych. Po zagojeniu się rany takie szwy ulegają biodegradacji i samoistnie zanikają, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania. Znajdują zastosowanie m.in. podczas zabiegów urologicznych i stomatologicznych.

Po jakim czasie znikają szwy rozpuszczalne?

Szwy rozpuszczalne, nazywane inaczej wchłanialnymi, są innowacyjnymi nićmi chirurgicznymi, których w przeciwieństwie do tradycyjnych szwów nie trzeba usuwać. Po wymaganym okresie podtrzymywania tkanki, czyli po wygojeniu się rany, szwy rozpuszczalne ulegają biodegradacji. W efekcie dochodzi do ich samoistnego zniknięcia. Jak długo rozpuszczają się szwy? Szybkość ich rozpadu jest zależna od materiału, z którego są wykonane, umiejscowienia w organizmie, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Szwy rozpuszczalne wchłaniają się od kilkunastu dni do kilkunastu tygodni. W wielu przypadkach innowacyjne nici chirurgiczne rozpuszczają się dopiero po 2–3 miesiącach.  Na rynku dostępne są szwy o różnej długości i grubości, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb. Można je dobrać także pod względem takich parametrów jak kształt igły oraz barwa – w asortymencie medycznym znajdą się m.in. niebieskie szwy rozpuszczalne.

Zastosowanie szwów rozpuszczalnych

Szwy rozpuszczalne znajdują zastosowanie głównie przy zabiegach, po których wymagany okres podtrzymywania rany jest stosunkowo krótki. Wykorzystuje się je przede wszystkich podczas zabiegów ginekologicznych, urologicznych oraz stomatologicznych. Stosuje się je również przy zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej, gdyż przy zachowaniu odpowiedniej techniki szycia nie pozostawiają one nieestetycznych blizn. Nici wchłanialne mają także zastosowanie w chirurgii dziecięcej do zamykania ran skóry. Dzięki temu nie zachodzi konieczność kolejnej wizyty w szpitalu z dzieckiem i narażaniu go na niepotrzebny stres. Szwy rozpuszczalne są wykorzystywane zwykle po zabiegach w jamie ustnej, a także po laparoskopii. Nie nadają się one jednak do każdego typu zabiegu. Zwykle cechują się krótkim okresem podtrzymywania ranek, z tego powodu nie mogą być wykorzystywane przy zabiegach wymagających mocnego i trwałego połączenia tkanek. Nici wchłanialnych nie używa się m.in. przy zabiegach z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej. Nie są również zalecane, gdy po operacji konieczna jest rehabilitacja. Jest to spowodowane tym, że podczas rehabilitacji pooperacyjnej powłoki ciała są narażone na duże obciążenia. Rozpuszczalne szwy chirurgiczne są natomiast delikatne i mogłoby nie wytrzymać takich obciążeń, co prowadziłoby do rozejścia się brzegów rany.

Zobacz także

Szwy rozpuszczalne po porodzie – po jakim czasie się wchłaniają?

Szwy rozpuszczalne po porodzie zakłada się w przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza, które jest powszechnie stosowanym zabiegiem chirurgicznym przy porodzie naturalnym. Po urodzeniu dziecka i łożyska wykonuje się szycie krocza przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W większości przypadków rana krocza goi się bardzo szybko, bo w ciągu 7–10 dni. Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? Jest to zależne od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz od tego, jak goi się rana. Zazwyczaj chirurgiczne nici rozpuszczalne zanikają po 2–3 tygodniach. Niekiedy rozpuszczają się wolniej, wówczas mogą pozostawać dłużej. W niektórych przypadkach nici wchłanialne po porodzie rozpuszczają się jedynie częściowo. Zdarza się również, że wypadają – w takiej sytuacji kobieta może je znaleźć na podpasce.

Jak długo rozpuszczają się szwy wewnętrzne po usunięciu macicy?

Usunięcie macicy, czyli histerektomia, jest zabiegiem stosowanym głównie przy nowotworach złośliwych w obrębie szyjki macicy, trzonu macicy, jajowodów, jajników bądź pochwy. Histerektomię wykonuje się także w przypadku nowotworów łagodnych, które uciskają na inne organy, wywołując krwawienia. Rekonwalescencja po zabiegu usunięcia macicy trwa około 2 miesiące. Przy histerektomii często stosuje się chirurgiczne szwy rozpuszczalne. Jak długo rozpuszczają się szwy po tym zabiegu? Podobnie jak w innych przypadkach jest to zależne od materiału, z jakiego są wykonane oraz od predyspozycji osobniczych. Zwykle czas wchłaniania szwów wewnętrznych po usunięciu macicy wynosi co najmniej 6 tygodni.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.