Ewa Podsiadły-Natorska „Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak Komórki macierzyste uzyskane z krwi pępowinowej jeszcze parę lat temu były nazywane "ratującym życie cudem". – Dziś w przypadku chorób hematologicznych czy niektórych nowotworów znacznie częściej stosuje się technologię… 12.09.2022 8 min.
Katarzyna Głuszak Co oznacza niski i podwyższony poziom płytek krwi? Jakie są normy i kiedy wykonać badanie? Płytki krwi, choć nie są nawet cząsteczkami, pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Bez nich procesy krzepnięcia nie przebiegałyby prawidłowo. Jakie jeszcze są funkcje płytek krwi? O czym świadczy zbyt niski poziom płytek… 02.11.2021 8 min.
Justyna Mazur Co oznacza za niskie i podwyższone MCV? Morfologia, wyniki, norma MCV to jeden ze wskaźników czerwonokrwinkowych oznaczanych w ramach morfologii krwi. Parametr ten określa średnią objętość krwinki czerwonej i stanowi podstawę podziału erytrocytów na mikrocytarne, normocytarne i makrocytarne.… 04.11.2020 6 min.
Natalia Suchocka Białaczka – objawy, przyczyny, rokowania u dorosłych i dzieci Białaczka to jedna z nowotworowych chorób układu krwionośnego. Polega ona na tym, że organizm produkuje zbyt dużą liczbę niedojrzałych białych krwinek, które wypierają zdrowe komórki. Nowotwór atakuje różne układy. Ze… 29.05.2020 8 min.
Lena Helman Badanie krwi – podstawowe, kiedy je wykonywać i ile się czeka na wynik Badanie krwi to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych. Według zaleceń lekarskich podstawową morfologię powinno wykonywać co najmniej raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia. To właśnie za pomocą badań krwi lekarz… 29.05.2020 10 min.
lek. Łukasz Januszkiewicz Morfologia krwi – jakie są normy, jak interpretować wyniki? Morfologię krwi kontrolnie co 12 miesięcy powinien wykonywać każdy z nas. Przewlekły stres, infekcja, a nawet poważniejsze choroby mogą nie dawać żadnych objawów. Co innego, jeśli zrobimy podstawowe badanie krwi, które pozwoli… 26.05.2020 7 min.
Ewa Żuchowska Białaczka limfatyczna – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie są rokowania? 29.04.2020 5 min.
Lena Helman Retikulocyty w badaniu – norma i podwyższone w wynikach Retikulocyty to młode, niedojrzałe krwinki czerwone. U zdrowego, dorosłego człowieka ok. 1% czerwonych krwinek (erytrocytów) ginie w ciągu doby, musi więc zostać zastąpiona. Retikulocyty powstają głównie w szpiku kostnym. 14.04.2020 4 min.
Ewa Żuchowska Niedokrwistość hemolityczna – choroba zmierzająca do rozpadu krwinek. Przyczyny, objawy i leczenie anemii hemolitycznej Niedokrwistość hemolityczna jest chorobą krwi, której cechą charakterystyczną jest nieprawidłowy rozpad erytrocytów. Może mieć charakter nabyty lub wrodzony, a jej przyczyną są najczęściej wady w budowie krwinek i czynniki… 22.02.2019 4 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Jakie są rodzaje i jak leczyć niedokrwistość? Objawy i leczenie 13.01.2019 5 min.
Ewa Żuchowska Ostra białaczka limfoblastyczna – przyczyny zachorowania u dzieci i dorosłych. Leczenie i rokowania przy nowotworach szpiku kostnego 29.10.2018 4 min.
Ewa Żuchowska AML a pierwsze objawy. Rokowania przy białaczkach szpiku kostnego Ostra białaczka szpikowa jest nowotworem układu krwionośnego o złych rokowaniach. Jej pierwsze objawy mogą być podobne do innych chorób. Szybka interwencja jest zatem istotna dla powodzenia w procesie leczenia. 29.10.2018 4 min.