Przejdź do treści

Ten lek na „zły cholesterol” będzie od 1 listopada refundowany. To doskonała informacja dla wielu pacjentów

Pacjent z wysokim stężeniem cholesterolu LDL musi być pod opieką lekarza \źródło: Kaboompics
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym to prawdziwa plaga, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To wciąż także główna przyczyna zgonów. Od 1 listopada 2022 r. lek na tzw. „zły cholesterol” będzie refundowany przez NFZ. To dobra wiadomość dla dorosłych pacjentów z zaburzeniami lipidowymi. Należy jedynie spełnić kryteria kwalifikacji do programu.

Inklisiran: co to za lek?

Jak poinformował oficjalnie minister zdrowia, od 1 listopada 2022 r. dorośli pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjenci bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL będą leczeni inklisiranem. Jest to pierwszy zarejestrowany i jedyny w swojej klasie lek siRNA obniżający stężenie cholesterolu frakcji LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Leczenie tym preparatem będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie to możliwe po zakwalifikowaniu pacjentów do programu lekowego B.101. Dzięki badaniom wiadomo, że preparat ten jest skuteczny i efektywny.

„Podawany jedynie dwa razy w roku inklisiran wykazał długotrwałe i znaczące zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL o ponad 50 proc. oraz doskonały profil bezpieczeństwa i tolerancji u pacjentów mających wysoki poziom LDL pomimo stosowania maksymalnych tolerowanych dawek statyn. W obszernym programie badań klinicznych ORION analiza wyników 3. badań III fazy obejmujących 1833 pacjentów leczonych inklisiranem wykazała, że 87 proc. z nich osiągnęło poziom LDL-C <70 mg/dl a 75 proc. poziom LDL-C <50 mg/dl” – czytamy w materiale prasowym.

Damian Parol / Archiwum prywatne

Kto dołączy do programu B.101?

Jednocześnie minister zdrowia złagodził kryteria włączania pacjentów do programu B.101. Dzięki temu skorzysta z leku większa grupa. Będą to m.in.: pacjenci do 24 miesięcy po pierwszym zawale (jeżeli wystąpił u nich przed ukończeniem 50. roku życia, bez konieczności wystąpienia drugiego incydentu sercowo-naczyniowego) i pacjenci z całkowitą nietolerancją statyn.

Normy cholesterolu

W organizmie człowieka znajduje się „dobry” i „zły” cholesterol – dobry to tzw. frakcja HDL, zły – to cholesterol LDL. To właśnie ten drugi sprawia, że dochodzi do poważnych schorzeń. Na pomoc przychodzi jednak dieta antycholesterolowa, bogata w witaminy, błonnik oraz kwasy omega-d3 – to najlepsza metoda na obniżenie jego poziomu.

W zależności od laboratorium poziom cholesterolu może być podany w dwóch jednostkach: mg/dl (miligramach na decylitr) oraz mmol/l (milimolach na litr). Zasada jednak jest taka: im niższy poziom „złego cholesterolu”, tym lepiej dla organizmu. Jeśli chodzi o dopuszczalne normy cholesterolu LDL, jego stężenie powinno z reguły wynosić maksymalnie 190 mg/dl – wynik ten zalecany jest przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i dotyczy przede wszystkim młodych i zdrowych pacjentów.

Normy cholesterolu LDL są jednak inne dla pacjentów z konkretnymi schorzeniami. Jego poziom u osób chorych na cukrzycę powinien być mniejszy niż 165 mg/dlz kolei po zawale serca jego stężenie powinno być mniejsze niż 180 mg/dl.

Żeby zachować zdrowie, trzeba kontrolować poziom stężenia cholesterolu LDL.

„Kontrola stężenia cholesterolu LDL, to podstawowy oręż do walki z 'niewidzialną’ pandemią, jaką stanowią choroby sercowo-naczyniowe. Dlatego kluczowe jest, aby pacjenci na całym świecie mieli dostęp do wiedzy, diagnostyki oraz najskuteczniejszych terapii. Tylko w ten sposób możliwe będzie osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest obniżenie liczby zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych” – czytamy w komunikacie prasowym.

źródło: mat.prasowe

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.