Przejdź do treści

Testy na HIV nareszcie w gabinetach lekarzy POZ. „To przełom!”

lekarz rozmawia z pacjentem - Hello Zdrowie
Testy na HIV nareszcie w gabinetach lekarzy POZ! / Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które weszło w życie 5 maja, testy na HIV stały się świadczeniem gwarantowanym z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że lekarze POZ będą mogli je zlecać pacjentom. Testy będą realizowane w ramach programu „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. To świetna wiadomość z punktu widzenia walki z epidemią HIV w Polsce.

Skuteczniejsza walka z epidemią HIV

Dzięki lepszej dostępności testów na HIV powinniśmy mieć mniej późnych wykryć i tym samym skuteczniej walczyć z epidemią, która w Polsce wciąż przyspiesza. W ubiegłym roku ponownie wykryto ponad 2 tysiące nowych zakażeń, co oznacza 5-6 osób dziennie. Jak twierdzą eksperci, aż 17 proc. osób żyjących z HIV w Polsce nie ma świadomości zakażenia. To oznacza, że nie leczą się i mogą zakażać innych. Tymczasem, jak udowadnia choćby historia Tomasza Siary, którą opisywaliśmy na łamach Hello Zdrowie, skuteczne leczenie terapią antyretrowirusową, co w praktyce oznacza branie jednej tabletki dziennie, sprawia, że poziom wirusa w krwi spada poniżej tak zwanego poziomu zakażalności. A to oznacza, że można żyć w szczęśliwych związkach, nie zakażając partnerów, a leczone kobiety mogą rodzić zdrowe dzieci.

Zmieniony program „Moje zdrowie” oznacza więc wcześniejsze wykrycie zakażenia, a co za tym idzie – skuteczne leczenie osób żyjących z HIV, ich normalne funkcjonowanie i długość życia porównywalną do reszty populacji.

Tomasz Siara - Hello Zdrowie

Statystyki dają do myślenia

HIV to poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego w Polsce. Podczas gdy liczby zakażeń notowane w Europe od 2010 roku maleją, w naszym kraju – rosną: w 2010 r. rozpoznano u nas 583 przypadki HIV (zgłoszono w sumie 1207, w tym rozpoznane w poprzedzających latach), a w 2024 r. – aż 2013 (zgłoszono w sumie 2257). Przy tym odsetek osób testujących się na HIV pozostaje na podobnym, zatrważająco niskim poziomie – około 10 proc. dorosłej populacji. Dlatego tak ważne jest ułatwienie dostępu do testów na HIV.

Badania przesiewowe mają wysoką efektywność kosztową, zapewniają lepszą identyfikację zakażonych i niższe koszty późniejszego leczenia. Praktyka kliniczna, a także rekomendacje międzynarodowych organizacji zdrowotnych popierają i zalecają stosowanie testu IV generacji, który wykrywa zarówno przeciwciała anty-HIV, jak i antygen p24. Badania wykazały wysoką czułość (99,4-100 proc.) i swoistość (98,3-99,94 proc.) tych testów.

„Fakt, że lekarze pierwszego kontaktu w Polsce będą nareszcie mogli kierować swoich pacjentów na testy w kierunku HIV, to przełom! Wprawdzie Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne od lat testują anonimowo i bezpłatnie na HIV, jednak dostępność testów u lekarza rodzinnego na pewno wpłynie na zwiększenie odsetka Polaków, którzy się na takie badanie zdecydują” – powiedział Sławomir Roś, koordynator programu Pozytywnie Otwarci z ramienia Gilead Sciences Poland.

 

Źródło: Pozytywnie Otwarci, Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?