Przejdź do treści

To szansa dla 150 mln ludzi na całym świecie. FDA zatwierdziła nowy lek

Szacuje się, że około 60 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat\ źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łysienie plackowate jest uciążliwe zwłaszcza dla kobiet. Utrata włosów często wiąże się z brakiem akceptacji swojego wyglądu i obniżonym nastrojem. Dotychczasowe terapie na tę chorobę nie były do końca skuteczne. Szansą jest lek, który właśnie zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Lek nie tylko na łysienie plackowate

Wiele osób borykających się z łysieniem plackowatym używa peruk lub czapek. Są także tacy, którzy izolują się od otoczenia, bo krępuje ich własny wygląd. Ta choroba dotyka 150 mln ludzi na całym świecie.  Lekarze zalecają miejscowe stosowanie sterydów lub przyjmowanie leków zmniejszających reakcję immunologiczną. To nie zawsze jednak jest skuteczne.

Szansą na poprawę komfortu życia chorych ma być lek, który właśnie zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Są to tabletki doustne zawierające baricytynib, substancję czynną, która hamuje aktywność kinaz janusowych (JAK). Enzymy te uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej organizmu, a ich hamowanie zakłóca szlak prowadzący do stanu zapalanego.

Co ciekawe, nie jest to nowy lek. Do tej pory wykorzystywano go w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów oraz atopowego zapalenia skóry. W USA jest zatwierdzony także do leczenia COVID-19 u niektórych hospitalizowanych dorosłych. Lek może być stosowany do leczenia dorosłych pacjentów z ciężką postacią tego schorzenia.

Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu w łysieniu plackowatym badano w dwóch badaniach klinicznych z udziałem grupy placebo. Uczestnikami byli pacjenci, u których wystąpiła utrata co najmniej 50 proc. włosów na skórze głowy. Pacjenci biorący udział w badaniach otrzymywali codziennie placebo, 2 mg albo 4 mg leku. Odsetek badanych, którzy po 36. tygodniach terapii osiągnęli co najmniej 80 proc pokrycia włosów na skórze głowy, wynosił:

– 22 proc. i 17 proc. – dla dawki 2 mg

– 35 proc. i 32 proc. – dla dawki 4 mg

– 5 proc. i 3 proc. – dla grupy otrzymującej placebo.

„Lek jest przełomem dla osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi”- stwierdził dr Brett King, dermatolog z Yale, główny badacz, cytowany przez portal nbcnews.com

Baricytynib był również dobrze tolerowany. Uczestnicy badania zgłosili łagodne bądź umiarkowane skutki uboczne typu: zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie nosogardzieli oraz trądzik.

Galę Oskarów zdominował jeden temat: łysienie plackowate. Choruje na nie Jada Pinkett Smith

Łysienie plackowate: co to za choroba?

Łysienie plackowate występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najwięcej zachorowań dotyczy młodych osób – aż 66 proc. pacjentów nie ma 30 lat w momencie rozpoznania. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają taką samą szansę na zachorowanie na łysienie plackowate. Szacuje się, że częstość występowania choroby wynosi 0,1-0,2 proc.

Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci, młodzieży i osób dorosłych nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że istotną rolę w etiologii choroby odgrywają uwarunkowania genetyczne i czynniki środowiskowe.

Bezpośrednią przyczynę stanowi stan zapalny o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że organizm zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko własnym komórkom i tkankom. Stan zapalny obejmuje mieszki włosowe i w konsekwencji w danym obszarze wypadają włosy.

Jak leczy się łysienie plackowate? Zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Do leczenia miejscowego zalicza się m.in. glikokortykosteroidy podawane śródskórnie oraz miejscowe glikokortykosteroidy w postaci kremów, żeli, maści, płynów i pianek.

O chorobie zrobiło się głośno za sprawą tegorocznej gali rozdania Oscarów. Aktor Will Smith stanął w obronie swej żony, Jady Pinkett Smith, gdy komik Chris Rock zażartował z jej ogolonej głowy.  Aktor spoliczkował Rocka. Jada Pinkett Smith od kilku lat zmaga się z łysieniem plackowatym.

W kolejnych dniach mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat łysienia plackowatego oraz poczytać historie kobiet , które zmagały się z chorobą. Jada Pinkett Smith dzieli się w mediach społecznościowych swoja historią i nie wstydzi się zdjęć z ogoloną głową, co z pewnością stanowi wsparcie dla innych osób zmagających się z łysieniem plackowatym.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jada Pinkett Smith (@jadapinkettsmith)

źródło:www.nbcnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.