Przejdź do treści

Trudno ci się skupić w niedzielę? Po 15:00 zaczynasz odczuwać niepokój? To może być sunday blues

Sunday blues / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak wygląda twoja niedziela? Może nie masz motywacji, żeby zrobić coś produktywnego, a próba odpoczynku sprawia, że i tak czujesz się zmęczona? Nie możesz się skupić? Myślisz o pracy? To może być sunday blues. Dr Milena Marczak pisze o nim na swoim profilu na Instagramie. 

Sunday blues

Trudności ze skupieniem, odczuwanie niepokoju, brak motywacji do wykonania czegoś produktywnego. I to wszystko (najczęściej!) po godz. 15 :00 w niedzielę. Tak właśnie objawia się sunday blues.

„Jeśli te stany są Ci bliskie, prawdopodobnie doświadczasz „sunday blues”, czyli uczucia niepokoju przed zbliżającym się poniedziałkiem i pracą albo szkołą i studiami.

W niedzielne popołudnie nasz mózg zaczyna nastawiać się na zbliżającą pracę – obowiązki, zadania, szefa i współpracowników. Kora nowa mózgu zaczyna się aktywować i prewencyjnie ostrzegać przed tymi „nieprzyjemnościami”. Jest to pozostała funkcja ewolucyjna, przed tym, co podnosi nasz stres.

Kilka tysięcy lat temu było to zagrożenie życia przez mamuta, a dziś stres wywołuje sama myśl o konieczności pójścia następnego dnia do pracy. Podobnie, z tego powodu, tak bardzo się cieszymy i czujemy ulgę w piątek” – wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie dr Milena Marczak, podyplomowy psycholog kliniczny i neuropsycholog.

Nicole Radomska

Jak pokonać sunday blues?

Ekspertka wyjaśnia dalej, co każdy z nas może zrobić, by pokonać sunday blues. Jednym z pomysłów jest ćwiczenie uważności. 

„Skup się na tym, co teraz robisz. Jeśli w trakcie np. czytania książki odczujesz niepokój, bo twoje myśli skierowały się w stronę poniedziałku, zakotwicz się w pomieszczeniu i momencie, w którym się znajdujesz. Rozejrzyj się wokół siebie, znajdź 5 rzeczy, skup na nich swoją uwagę i nazwij się. Dzięki temu myśli skierują się na tu i teraz, a nie na lęku związanym z pracą” – tłumaczy dr Milena Marczak.

Warto też skupić się na przyjemnych zdarzeniach czekających cię jutro.

„Skup się na przyjemnych zdarzeniach czekających Cię jutro. Stresuje Cię rozmowa z szefem? To normalne i masz do tego prawo. A co fajnego się wydarzy? Kawa z ulubionej kawiarni przy pracy? Spotkanie fajnej koleżanki? Przypomnij sobie pozytywy nadchodzącego tygodnia i czekaj na nie” – dodaje ekspertka.

Dr Milena Marczak – kim jest?

Dr Milena Marczak od 10 lat jest pedagogiem, a od 6 lat pracuje jako psycholog. Od 2020 roku jest też doktorem w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie psychologii.

Dr Milena Marczak prowadzi badania w międzynarodowych zespołach eksperckich z obszarów medycyny i psychologii. Pisze publikacje dla czasopism naukowych i książek. Jest też częstą prelegentką na konferencjach naukowych.

Prowadzi bloga „psychologwmedycynie.pl”, a jej profil na Instagramie „Psycholog w medycynie” jest coraz bardziej popularny. Obecnie obserwuje go niemal 4 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.