Przejdź do treści

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Szpital poinformował, że białaczka u Alyssy jest "niewykrywalna"\źródło: Great Ormond Street Hospital
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mama małej Alyssy bała się, że ubiegłoroczne Boże Narodzenie będzie ich ostatnim, które spędzą wspólnie. 13-latka zmagająca się z ostrą białaczką limfoblastyczną przeszła już wszystkie możliwe metody leczenia, ale żadna z nich nie przyniosła pozytywnego efektu. Jedyną nadzieją było zastosowanie nowatorskiej terapii, tzw. edycji genomu. Dzięki lekarzom z Wielkiej Brytanii, którzy zastosowali pionierską metodę, dzisiaj Alyssa jest już zdrowa.

To pierwsza pacjentka na świecie

13-letnia Alyssa z Wielkiej Brytanii cierpiała na ostrą białaczkę limfoblastyczną T-komórkową. Leczenie tej choroby nowotworowej nie należy do łatwych i często kończy się niepowodzeniem. Tak właśnie było i w tym przypadku. Żadna z konwencjonalnych metod leczenia typu chemioterapia czy przeszczep szpiku kostnego nie przynosiła skutku.

Nowotwór powrócił, a dalsze typowe leczenie nie było już możliwe. Pacjentce pozostała już tylko opieka paliatywna. Wtedy to rodzina Alyssy zdecydowała się poddać ją nowatorskiej terapii. Decyzję podjęli po konsultacji z ekspertami z Great Ormond Street Hospital, gdzie pacjentka przebywała na Oddziale Transplantacji Szpiku Kostnego.

Alyssa otrzymała genetycznie zmodyfikowane komórki CAR-T, które pierwotnie pochodziły od zdrowego dawcy. Zostały one ułożone przy użyciu tzw. technologii edycji genomu (ang. base editing). Prof. Waseem Qasim, członek zespołu, który opracował nową metodę leczenia, powiedział w rozmowie z BBC, że jest ona „bardzo szybko rozwijającą się dziedziną nauki” z „ogromnym potencjałem” w zakresie różnych chorób.

Alyssa jest pierwszą pacjentką na świecie, która otrzymała terapię komórkową w oparciu o edycję genomu i obecnie wraca do zdrowia w domu. Alyssa i jej rodzina odczuwają ulgę, że białaczka jest teraz 'niewykrywalna’, ale wiedzą, że przez jakiś czas będzie musiała być pod uważną obserwacją” – czytamy na stronie Great Ormond Street Hospital.

Co to za metoda?

Od rozpoczęcia leczenia minęło sześć miesięcy. Na czym dokładnie polega pionierska metoda leczenia?

„W przypadku metody edycji genomu chodzi o to, by za pomocą pewnych enzymów wyciąć z genomu komórki efektorowej takie geny, które mogłyby zaburzyć funkcjonowanie komórek CAR-T, powodując ich samounicestwienie lub sprawiając, że zaczęłyby one atakować pozostałe komórki narządów czy organów” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kałwak, kierownik kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu „Przylądek Nadziei” w rozmowie z portalem TVN24.pl.

Hematolog w rozmowie z TVN24 podkreślił także, że sukces brytyjskich lekarzy jest szczególny. Chodzi o to, że „o ile w przypadku białaczki B-komórkowej mamy innowacyjne leki, które potrafią być skuteczne lub przynajmniej być pomocne do transplantacji, tak w przypadku białaczki T-komórkowej nie ma nic czy prawie nic”.

Ekspert dodał, że obecnie zastosowana u Alyssy technologia leczenia CAR-T jest stosowana w badaniach klinicznych prowadzonych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach. Prof. Kałwak liczy na to, że w przyszłości uda się rozwinąć tę metodę leczenia białaczki T-komórkowej także w Polsce, ale wymaga to najpierw dużej liczby badań przedklinicznych, bo musi być to metoda „sprawdzona i bezpieczna”. Jak mówi, niestety CAR-T, tak jak są skuteczne, tak również niosą ze sobą szereg powikłań.

Kobieta chora na białaczkę limfatyczną, patrząca przez okno

Dostała drugie życie

Mama Alyssy, Kiona, w rozmowie z BBC przyznała, że w zeszłym roku o tej porze bała się świąt Bożego Narodzenia, myśląc, że będą one ostatnimi spędzonymi wspólnie z córką. Dzięki nowatorskiej metodzie rodzina może świętować kolejny rok.

„Jestem za to bardzo wdzięczna i mam nadzieję, że pomoże to także innym dzieciom w przyszłości” – mówi.

 

Dziewczynka ma szereg planów. Chce być druhną na ślubie cioci, powrócić do jazdy na rowerze i do szkoły. Na razie cieszy się na nadchodzące Boże Narodzenie. Jej rodzina ma nadzieję, że białaczka już nie powróci.

„Trudno mi mówić o tym, jacy jesteśmy dumni. Kiedy widzisz, przez co Alyssa przeszła, widzisz jej energię życiową, którą wnosi w każdą sytuację, to jest wyjątkowe” – nie kryje wzruszenia James, tata dziewczynki.

 

Źródło: BBC, TVN24

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Kobiety w laboratorium

Biobójcze nanokompozyty pomogą w walce z drobnoustrojami. Niezwykłe dokonanie naukowców z PAN

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Penicylina – antybiotyk, który powstał przez przypadek. Poznaj jego historię i zastosowanie

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Tabletki dojelitowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Glikokortykosteroidy – czym są, kiedy są podawane i czy wywołują skutki uboczne?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Ważny lek wycofany ze sprzedaży. GIF ostrzega: wykryto w nim cząstki stali nierdzewnej

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Wyjaśnia Fundacja SEXED.PL

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Znany propagator pseudomedycyny stanie przed sądem. Odpowie za sprzedaż produktów leczniczych bez zezwolenia

Jerzy Z., propagator pseudomedycyny stanie przed sądem. Odpowie za sprzedaż produktów leczniczych bez zezwolenia

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Kobieta trzyma dłoń w lampie uv do paznokci

Lampa UV do paznokci może powodować raka? Wyniki badań naukowców szokują

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

„Mój oprawca nie dał za wygraną, a wręcz przeciwnie – zaatakował ze zdwojoną siłą”. Monika już raz pokonała raka. Dziś potrzebuje naszej pomocy