4 min.
USG ginekologiczne – na czym polega, jak się do niego przygotować?

USG ginekologiczne - na czym polega, jak się do niego przygotować?
USG ginekologiczne jest znane w medycynie również jako tzw. USG transwaginalne bądź USG jajników i macicy. To badanie jest jednym z podstawowych w ginekologii. Wykonuje się je zazwyczaj w diagnostyce raka jajnika, a także szukając powodu niepłodności danej osoby. Na czym konkretnie polega to badanie narządów rodnych? W jaki sposób się do niego przygotować i o czym należy pamiętać?
Spis treści
Podstawowe informacje na temat USG ginekologicznego
Badanie polega na ocenie jajników oraz jajowodów i macicy. Obraz dotyczący tych organów jest uzyskiwany dzięki wykorzystaniu specjalnej sondy. Ta sonda wytwarza ultradźwięki, które są przez pochwę wprowadzane do dróg rodnych. USG ginekologiczne jest wykonywane kontrolnie albo profilaktycznie. Zaleca się, aby kobiety poddawały się temu specjalnemu badaniu co najmniej raz na trzy lata. Jakie są konkretne wskazania medyczne do wykonania USG ginekologicznego?
Najczęstsze wskazania do wykonania USG ginekologicznego
USG transwaginalne wykonuje się w momencie podejrzenia niepłodności. Zaleca się je również wtedy, gdy kobietę dotyka problem nieregularnego miesiączkowania, albo ma problemy z donoszeniem ciąży. USG ginekologiczne wykonuje się także wtedy, gdy pojawia się krwawienie z dróg rodnych, które nie jest miesiączką, albo występuje nawracający, silny, kłujący ból brzucha, która nie ma żadnego podłoża chorobowego.
W jaki sposób przygotować się do badania ginekologicznego?
USG jest wykonywane w momencie, gdy pacjentka ma opróżniony cały pęcherz. W momencie, gdyby nie był opóźniony — kobieta mogłaby odczuwać dokuczliwy dyskomfort i nieprzyjemny ucisk. Oczywiście warto również zadbać o odpowiednią higienę. Nie ma konieczności poddawania się badaniu na czczo. Pacjentka może np. zjeść śniadanie, a później udać się na USG. Badanie jest wykonywane w standardowym gabinecie ginekologicznym na wygodnym fotelu. Może być przeprowadzone w każdym dniu cyklu, nawet podczas występowania krwawienia menstruacyjnego. Wprowadzona do pochwy sonda ma grubość ok. 1-2 cm, zazwyczaj nakłada się na nią specjalną osłonę z żelem. Obraz pojawia się na specjalnym monitorze. Badanie nie jest bolesne — nawet dla kobiet, które wykonują je po raz pierwszy. Taka kontrola trwa zazwyczaj kilka do maksymalnie kilkunastu minut. W trakcie jego trwania wprowadzona do pochwy sonda delikatnie przesuwa się po macicy.
USG transwaginalne a ciąża
W Polsce istnieje wymóg, który zakłada, że kobieta w czasie ciąży musi mieć wykonane trzy badania ultrasonograficzne. Ich podstawowym zadaniem jest sprawdzenie, czy płód prawidłowo się rozwija. W takim wypadku badanie jest wykonywane przez powłoki brzuszne. Oczywiście w trakcie ciąży kobieta może wykonać USG częściej. Jednym z nieobowiązkowych badań USG jest to, które wykonuje się do 10 tygodnia ciąży. Jest ono wykonywane za pomocą sondy wprowadzonej przez pochwę i potwierdza albo wyklucza zapłodnienie. Wykonując takie badanie można także wykluczyć ciążę pozamaciczną.
Jaki jest koszt badania transwaginalnego?
Cena takiego badania jest uzależniona od wybranej placówki. Cena waha się w przedziale od 100 do 200 złotych. Najczęściej jest to jednak około 120-150 zł. Badanie może być oczywiście wykonane bezpłatnie, ale konieczne jest uzyskanie specjalnego skierowania od lekarza specjalisty.
Co pomaga ustalić USG ginekologiczne? Dlaczego warto je wykonać?
Przeprowadzenie badania ginekologicznego pozwala określić różne nieprawidłowości. W przypadku szyjki macicy pozwala określić różnego rodzaju zmiany patologiczne, a nawet torbiele Nabotha. W badaniu jajników ustala obecność niepożądanych zmian np. guzów cystycznych. W trzonie macicy pozwala sprawdzić, czy jej położenie jest prawidłowe, a także zobrazować obecność guzów i mięśniaków. Badanie USG obrazuje również obecność płynu w jamie macicy, grubość błony.
USG transwaginalne to bardzo popularne i potrzebne badanie, dzięki któremu bardzo szybko można wykryć różnego rodzaju zmiany w obrębie narządu rodnego. USG ginekologiczne pomaga także w leczeniu zaburzeń.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023