4 min.
„U mnie zdiagnozowano chorobę w wieku 29 lat” – wyznała psycholog. Masz bolesną i obfitą miesiączkę? To mogą być mięśniaki

zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
16.01.2021
Zmagasz się z wypadającymi włosami, gromadzeniem wody i workami pod oczami? To mogą być objawy chorych nerek
16.01.2021
Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska
16.01.2021
Grozi nam kolejna epidemia? Wirus Nipah może zabić 75 proc. zakażonych
16.01.2021
Niekonwencjonalnie: kręgarstwo. Czym jest i na czym polega? Czy jest bezpieczne?
Szacuje się, że 15-20 proc. kobiet nie zauważa nic niepokojącego i o mięśniakach dowiaduje się zupełnie przypadkiem. Zazwyczaj podczas rutynowego badania USG. Tak właśnie było w przypadku psycholog Katarzyny Burzec. – U mnie zdiagnozowano chorobę w wielu 29 lat – wyznała na swoim profilu na Instagramie. – Pomimo tego, że mięśniaki są łagodne, mogą powodować wiele poważnych objawów. Osiągają często bardzo duże rozmiary i zniekształcają powierzchnię jamy macicy – dodała.
Mięśniaki macicy to choroba, która dotyka większość kobiet. To niezłośliwe nowotwory, które bardzo rzadko ulegają uzłośliwieniu. Zdiagnozowanie ich nie wiąże się z procedurą leczenia, jaka jest podczas nowotworów złośliwych, czyli chemioterapii i radioterapii. Nie wolno ich jednak lekceważyć. Mięśniaki powstają na ściance macicy. Kobiety, u których je zdiagnozowano, skarżą się często na ciężkie i obfite miesiączki. Może towarzyszyć im ból głowy, ze względu na niedobór żelaza i wtórną niedokrwistość. Niestety, ale bywają również przyczyną niepłodności lub przedwczesnych porodów.
Na mięśniaki macicy cierpi 20 proc. kobiet po 35 roku życia. U mnie zdiagnozowano chorobę w wielu 29 lat. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca wyjaśniona. Statystyki wskazują jednak na dwie główne przyczyny: czynniki genetyczne i zaburzenia hormonalne. Zaobserwowano, że ze względu na czynnik hormonalny mięśniaki pojawiają się częściej u kobiet, które nie rodziły.
Rodzaje mięśniaków macicy
Mięśniaki macicy dzielą się na:
- śródścienne – mięśniaki zlokalizowane wewnątrz ścian macicy, powodują powiększanie się mięśnia macicy;
- podśluzówkowe – mięśniaki umiejscowione na wewnętrznej powierzchni ściany macicy, rosną w kierunku jej błony śluzowej;
- podsurowicówkowe – mięśniaki znajdujące się na zewnętrznej powierzchni ściany macicy, rosną w kierunku jamy brzusznej.
Dlaczego mamy mięśniaki?
Przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są do końca znane, jednak można wyróżnić kilka czynników, które mają na nie wpływ. Jednym z nich jest genetyka. Jeśli któraś z kobiet z twojej rodziny na nie chorowała, jesteś w grupie ryzyka. Kolejno wymienia się: bezdzietność i zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Szczególnie wtedy, gdy doszło do zaburzenia stężenia estrogenów i progesteronu.
Nie ma typowych objawów, które świadczyłyby o powstawaniu mięśniaków. Są jednak symptomy na które powinnyśmy zwrócić uwagę:
1. Wydłużona menstruacja
2. Krwawienia między cyklami
3. Bóle w części krzyżowej kręgosłupa
4. Ucisk na cewkę moczowa
5. Bóle w podbrzuszu
Jeśli twoja miesiączka jest dłuższa niż zwykle, bolesna i czujesz dyskomfort w części krzyżowej kręgosłupa, udaj się do ginekologa. Nie bagatelizuj również ucisku na cewkę moczową i krwawień między cyklami. Pamiętaj o regularnych badaniach. Zatroszcz się o siebie!
Poleć ten artykuł koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021
Zawał szkodzi sercu i… psychice. „To potężna bomba, która spada na człowieka i nie kończy się na szpitalu” – mówi dr n. med. Michał Chudzik

14.01.2021