Przejdź do treści

Uwierają cię niewygodne metki, gumki w skarpetkach, obciskające ramiączka? To może być allodynia

Allodynia - czym się objawia? / pexels
Allodynia - czym się objawia? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Allodynia sama w sobie nie jest stanem, który jest diagnozowany – jest to objaw, który może być związany z pewnymi rodzajami bólu” – pisze dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, profesorka i kierowniczka Pracowni Materiałów Funkcjonalnych w IMP PAN w Gdańsku, na swoim profilu @science_mission na Instagramie. Jeśli więc uwierają cię metki na ubraniach, bądź irytuje wycieranie się szorstkim ręcznikiem, allodynia może cię dotyczyć. 

Allodynia – czym jest?

„Kiedy byłam małą dziewczynką i miałam strasznie długie włosy, takie za pas i te plecione warkocze. A długie mokre włosy całkiem sporo ważą i bywało tak, że głowa mnie bolała od tego ciężaru lub gdy za mocno związałam je gumką. Teraz już są krótkie, ale nadal mega grube i gdy u fryzjera mam głowę całą w kawałkach folii aluminiowej, to takie obciążenie powoduje u mnie ból” – tak rozpoczyna swój post dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak, profesorka i kierowniczka Pracowni Materiałów Funkcjonalnych w IMP PAN w Gdańsku, na swoim profilu @science_mission na Instagramie.

Ekspertka dodaje, że pracując naukowo nad sensorami stosowanymi bezpośrednio na ludzkim ciele, musi też zwracać uwagę na to, by tak dobierać materiały, by nie podrażniały skóry, a użytkownik praktycznie nie czuł, że jakiś niewielki element przyklejony do jego skóry będzie czuwał nad jego zdrowiem.

„Obie te sytuacje wiążą się z pojawieniem się nieprzyjemnych doznań, które określamy mianem allodyni” – dodaje dr hab. inż. Siuzdak.

Allodynia – objaw związany z bólem

Jak wyjaśnia eksperka, allodynia sama w sobie nie jest stanem, który jest diagnozowany — jest to objaw, który może być związany z pewnymi rodzajami bólu:

  • allodynia statyczna: ból powodowany dotykiem, dociskaniem skóry odzieżą, przyciskaniem.
  • allodynia mechaniczna (dynamiczna): bolesne odczucie, które pojawia się, gdy na osobę oddziałują zazwyczaj nieszkodliwe bodźce „poruszające się” po skórze, np. szorstki ręcznik podczas wycierania.
  • allodynia termiczna: zmiana temperatury, która nie powoduje uszkodzenia tkanek, ale powoduje ból, np. otwarcie zamrażalnika czy gdy spadnie na nas zimna kropla.
dziewczyna, depresja

„Allodynia może być również objawem uszkodzenia układu nerwowego czy towarzyszyć neuropatiom cukrzycowym, obwodowym, migrenie czy zespołom przewlekłego zmęczenia. Jeśli cierpisz na to bolesne mrowienie, drętwienie, pieczenie, nie lekceważ tego i umów się na wizytę u lekarza, który zleci odpowiednie badania (m.in. krwi, MRI, CT) i zinterpretuje wyniki” – wyjaśnia specjalistka.

@science_mission – kto stoi za tym profilem?

Autorką instagramowego profilu @science_mission, który obserwuje już ponad 8,5 tys. osób, jest dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak. Naukowczyni na swoim profilu popularyzuje nauki ścisłe, prezentując naukowe eksperymenty, dzieląc się specjalistyczną wiedzą. Na co dzień jest profesorką i kierowniczką Pracowni Materiałów Funkcjonalnych w IMP PAN w Gdańsku. Wraz z zespołem zajmuje się wytwarzaniem nowych materiałów do urządzeń do konwersji i magazynowania energii oraz sensorów elektrochemicznych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez profesorka Kasia (@science_mission)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.