Przejdź do treści

„Uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie jest warta każdej ceny” – pisze dietetyczka Magda Hajkiewicz-Mielniczuk

Kobieta
"Uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie, którą mam teraz, jest warta każdej ceny" - pisze dietetyczka Magda Hajkiewicz-Mielniczuk/ Pexels, fot. Victor Freitas
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Nadal ciężko mi uwierzyć, że dodaję zdjęcie z widoczną fałdką, która teraz autentycznie mi się podoba, bo kiedyś byłoby to nie do przyjęcia” – wyznała w mediach społecznościowych Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk. Dietetyczka opisała swoją drogę do zaakceptowania własnego ciała. „To jeszcze bardziej utwierdza mnie w tym, że wszystko zaczyna się w głowie” – dodała. 

„Wygląd był dla mnie czymś ważnym, jeśli nie najważniejszym”

„Patrząc na to zdjęcie smuci mnie jedna rzecz. Nie to, że aby wyjść z nerwicy lękowej i odzyskać wolność w głowie, podejmowałam takie decyzje, które przyniosły ze sobą w sumie przez dwa lata +10 kg. Ale to, że kiedy ważyłam 10 kg mniej, uważałam że wyglądam źle i strasznie wstydziłam się tego, że (rzekomo) nie miałam formy

Tymi słowami rozpoczęła wpis na swoim profilu na Instagramie Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk, publikując swoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym. Dietetyczka i autorka profilu @magda.wiemcojem na co dzień uczy innych, jak naprawić popsute relacje z jedzeniem oraz szkoli z psychodietetyki. Jak jednak przyznała, sama miała problemy z zaakceptowaniem swojego ciała po przybraniu dodatkowych kilogramów.

„Zacznę od tych 10 kg. Nie ukrywam, że podzielenie się tym z wami jest dla mnie pewnego rodzaju trudnością. Wiąże się ona z tym, że przez dużą część mojego życia wygląd był dla mnie czymś ważnym jeśli nie najważniejszym.

Dodatkowo, trudnością jest dla mnie to, że jestem dietetyczką i psychodietetyczką. Wiele osób może pomyśleć, że skoro piszę o odchudzaniu to przytycie w moim przypadku jest skreśleniem moich kompetencji. I spoko, każdy ma prawo myśleć co chce” – wyjaśniła.

„Kiedy życie wprowadzi nas w meandry, gdzie dbanie o kilogramy schodzi na dalszy plan”

Ekspertka dodała także, że nieraz słyszała zarzuty od innych osób odnośnie tego, że łatwo jej akceptować swoje ciało, ponieważ nigdy nie zmagała się z otyłością.

„I to jest fakt – nie byłam i nie jestem otyła. Ale teraz już wiem, jak to jest, kiedy życie wprowadzi nas w takie meandry, gdzie dbanie o kilogramy schodzi na dalszy plan. Nie dlatego, że w 100 proc. tak chcemy. Ale dlatego, że nie jesteśmy w stanie już tego udźwignąć.

I wtedy nagle okazuje się, że jeśli to puścimy to nie dzieje się nic strasznego. Wręcz przeciwnie” – tłumaczyła.

Hajkiewicz-Mielniczuk w dalszej części wpisu wyznała, że w kwietniu pokonała nerwicę lękową. To jednak nie było jedyne, z czym musiała się mierzyć.

„Dzisiaj chcę podzielić się tym, że uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie, którą mam teraz (i którą myślę, że widać) jest warta każdej ceny.

Nadal ciężko mi uwierzyć, że dodaję zdjęcie z widoczną fałdką, która teraz autentycznie mi się podoba, bo kiedyś byłoby to nie do przyjęcia. Jest to dla mnie zupełnie nowa rzecz, że tak po prostu się sobie podobam. I uważam, że wyglądam naprawdę dobrze” – napisała.

Pamiętajmy więc, że istotnym elementem radzenia sobie z takimi sytuacjami jest silne poczucie własnej wartości. Nad tym warto pracować, bo może być naszą tarczą chroniącą nas przed zmianami naszego ciała, które trudno nam zaakceptować.

„Paradoksalnie, żeby dojść do tego momentu, musiałam nie schudnąć a przytyć. I to jeszcze bardziej utwierdza mnie w tym, że wszystko zaczyna się w głowie” – podsumowała dietetyczka.

Zgadzamy się w 100 proc. z tym przesłaniem!

Wiem, co jem – Magda Hajkiewicz

Autorka bloga i profilu na Instagramie magda.wiemcojem, Magda Hajkiewicz, jest dietetyczką, psychodietetyczką i studentką psychologii. Pomaga w zmianie nawyków żywieniowych, „odzyskaniu radości z jedzenia” i naprawieniu relacji z nim. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 45 tys. osób.

„Nie chodzę na skróty. Nie interesują mnie szybkie i restrykcyjne diety, które przynoszą efekty tylko do pierwszego kryzysu. Interesuje mnie to, aby dobierać takie rozwiązania, które tym kryzysom zapobiegają i pozwalają cieszyć się wymarzoną sylwetką na lata (a nie na lato)” – zaznacza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Terapia Bowena pomogła mu wyzdrowieć, teraz sam pomaga innym. „To subtelne, ale bardzo potężne narzędzie” – mówi Eliasz Matuła

„Podejście zadaniowe do życia i znajdowanie czasu na przyjemności to antidotum na zbytnie martwienie się” – mówi psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń

Kobieta śmieje się a w ręce trzyma drinka

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

Kobieta

Koniec hygge, czas na wabi-sabi. Niedoskonałe jest piękne!

Lekarze już wydają pacjentom „niebieskie” zalecenia i skierowania na „wodne programy”. Czym jest koncepcja „niebieskich terapii”

„Nie można mieć zbyt wysokiego poczucia własnej wartości. Dokładnie tak, jak nie można być zbyt zdrową osobą” – mówi psycholożka, psychoterapeutka Aleksandra Bończewska

Czerwone plamy na ciele – nieestetyczny defekt czy objaw choroby?

Natalie Lacasse

Straciła zęby w wieku 19 lat. „Każą mi zakrywać usta, a ja jestem dumna z tego, że się uśmiecham”

Paulina Pietrzak, Marianna Fijewska

Startuje cykl rozmów na żywo „Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” w Hello Zdrowie!

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

5 zdrowych nawyków żywieniowych do zapamiętania

Edyta i Berenika Halickie / fot. Agata Dobrzańska

„Glimmery uczą układ nerwowy, że jest bezpiecznie i że można się rozluźnić”. Poznaj praktykę zauważania mikromomentów zachwytu w życiu

Billie Eilish: „Czułam, że moje ciało oszukiwało i zwodziło mnie przez całe lata”

Aleksandra Żebrowska odpiera ataki internautów. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

Aleksandra Żebrowska odcina się hejterom. Pokazała, jak karmi piersią w nietypowym miejscu

„Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna

„Dobry seks to taki w kontakcie z własnym ciałem, emocjami i drugim człowiekiem. Nawet jeżeli miedzy kochankami nie ma miłości” – mówi Marta Niedźwiecka, psycholożka i sex coach

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Jak reagować na przykre uwagi bez wywoływania kłótni? Psycholożka wyjaśnia / istock

Jak reagować na przykre uwagi bez wywoływania kłótni? Psycholożka wyjaśnia

Hugh Jackman

Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce”

Po czym poznać, że ktoś może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów / gettyimages

Po czym poznać, że ktoś bliski może zmagać się z depresją? Zwróć uwagę na kilka objawów

„Za wszelkie komentarze dotyczące mojego ciała nie dziękuję”. Agata Głyda o ciałożyczliwości

„Każde ciało jest piękne i opowiada własną historię”. Nieuleczalnie chora modelka inspiruje tysiące kobiet