Przejdź do treści

Odżywianie w ciąży: „Nie jemy za dwoje, tylko dla dwojga” – jak to robić, radzi FIT’n’roll Dietetyk

Źrodło: Gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Jedz więcej, teraz w końcu możesz sobie pozwolić” albo wręcz przeciwnie – „Lepiej się powstrzymaj, bo zaszkodzisz dziecku” – wokół żywienia przyszłych mam narosło wiele mitów. Ile więc jeść, aby zadbać o optymalny rozwój płodu? Na to pytanie odpowiedziała w swoim wpisie na Instagramie Klaudia Kołbyk, prowadząca profil FIT’n’roll Dietetyk.

Ważna jest masa w ciąży, jak i przed nią

Klaudia Kołbyk jest dietetyczką kliniczną, która tym razem wzięła pod lupę temat odżywiania w ciąży, a konkretnie tego, ile przyszła mama powinna jeść. Już na początku wpisu zauważa, że znaczenie dla zdrowia mającego się wkrótce pojawić na świecie dziecka ma masa ciała jego mamy nie tylko w ciąży, ale jeszcze przed nią. Nadmierny przyrost masy ciała podczas 9 miesięcy ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości zarówno u dziecka, jak i u matki. To zwiększa z kolei ryzyko pojawienia się chorób z otyłością związanych. Z kolei zbyt niski przyrost masy ciała może skutkować zbyt niską masą urodzeniową noworodka, która zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową i może przyczynić się do wystąpienia problemów rozwojowych okresu dziecięcego. Zbyt niska masa urodzeniowa to także czynnik ryzyka cukrzycy, nadciśnienia i chorób układu krążenia w późniejszym wieku.

 

Najczęściej, jak pisze Klaudia Kołbyk, aby ocenić, czy przyrost masy ciała przyszłej mamy jest właściwy wykorzystuje się wskaźnik BMI.  To, ile wynosiło ono przed ciążą ułatwia szacunkowe określenie, ile kobieta ciężarna przytyje.

  • BMI przed ciążą <18,5 – przyrost masy ciała od 12,5 do 18 kg podczas trwania ciąży
  • BMI przed ciążą 18,5-24,9 – przyrost masy ciała od 11,5 do 16 kg podczas trwania ciąży
  • BMI przed ciążą 25,0-29,9 – przyrost masy ciała od 7 do 11 kg podczas trwania ciąży
  • BMI przed ciążą >30 – przyrost masy ciała od 5 do 9 kg podczas trwania ciąży
  • Prawidłowy orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej wynosi 16-20,5 kg

Jak dodaje FIT’n”Roll Dietetyk, dobrze, by przyszłe mamy unikały jedzenia konkretnych produktów.

Niewskazane jest jedzenie w ciąży serów pleśniowych, tych typu camembert i feta, a także spożywanie niepasteryzowanego mleka i jego przetworów. Przyszła mama powinna też unikać jedzenie słodyczy, słodzików, żywności wysokoprzetworzonej, picia napojów gazowanych, jedzenia ryb, owoców morza. Trzeba też zwracać uwagę, by nie zjeść niedopieczonego lub surowego mięsa i surowych jajek.

Dr Wojciech Falęcki

Energetyczność diety kobiety w ciąży

Jak zaznacza FIT’n’Roll Dietetyk, w ciąży warto liczyć kalorie, bo pozwala to kontrolować prawidłowy przyrost masy ciała. I tak, w I trymestrze przyszłej mamie potrzeba dokładnie tyle samo energii, ile przed ciążą, czyli ilość spożywanych kilokalorii pozostaje bez zmian. W II trymestrze należy zwiększyć prawidłową wartość energetyczną diety sprzed ciąży o 360 kcal, a w III trymestrze – spożywać o 475 kcal więcej niż przed ciążą.

Energia ze składników odżywczych w podziału procentowym wygląda następująco:

View this post on Instagram

Witajcie! ??‍♀️ Pomiędzy webinerami z psychodietetyki, a dietetyki klinicznej przychodzę do Was z informacjami o żywieniu kobiet ciężarnych.????.Na infografice ściąga, na która warto zwrócić uwagę, gdyż podczas ciąży, co ważniejsze „nie jemy za dwoje tylko DLA DWOJGA”. ?Dla optymalnego rozwoju płodu duże znaczenie ma zarówno prawidłowa masa ciała matki przed zapłodnieniem, jak również przyrost masy ciała podczas ciąży. Najczęściej wykorzystywanym wskaźnikiem pozwalającym na ocenę masy ciała jest BMI. Przyrost masy ciała w ciąży pojedynczej według wskaźnika BMI jest następująca: ▪️BMI przed ciąża <18,5➡️ przyrost masy ciała -> 12,5-18kg ▪️ BMI przed ciąża 18,5-24,9 ➡️przyrost masy ciała -> 11,5-16 kg ▪️ BMI przed ciąża 25,0-29,9 ➡️ przyrost masy ciała -> 7-11,5 kg ▪️BMI przed ciąża >30 ➡️ przyrost masy ciała -> 5-9 kg. ?‍♀️ Orientacyjny przyrost masy ciała w ciąży bliźniaczej powinien wynieść 16-20,5 kg. ▫️W I trymestrze przyrost masy ciała powinien średnio wynosić 0,5 -2 kg. Dlaczego tak ważne jest pilnowanie i dbanie o odpowiednią energi diety i masę ciała przed ciąża i w czasie jej trwania? ?Dowiedziono, że nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości zarówno u matki, jak i u dziecka, narażając tym samym oboje na ryzyko chorób z nią związanych. Ponadto zbyt duży przyrost masy ciała w ciąży i otyłość przed ciążą mogą być przyczyną cukrzycy ciężarnych, nadciśnieniem, makrosomia noworodków, porodem przedwczesnym czy koniecznością cięcia cesarskiego. ?Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży jest związany z niską masą urodzeniową noworodków, która zwiększa umieralność i chorobowość okołoporodową, może być przyczyną problemów rozwojowych okresu dziecięcego, a także należy do czynników ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy i nadciśnienia w późniejszym wieku.❓Na jakie produkty trzeba uważać będąc w ciąży❓ ?Sery: pleśniowy, camembert, feta ?Niepasteryzowane mleko i przetwory z niego ?Surowe lub niedopieczone mięso, ryby i owoce morza, surowe jaja ?słodycze, słodziki, napoje gazowane, żywność wysokoprzetworzona. Zdrowa mama ?-> zdrowe dziecko??. #dieta #dietetyk #dietabezdiety #dietawciąży #ciąża #healthylifestyle

A post shared by Dietetyka głód nie chwyta! ? (@fitnroll_dietetyk) on

 

kobieta w ciąży

FIT’n”Roll Dietetyk dodaje również, że prawidłowe procentowe zapotrzebowanie energetyczne według podziału na posiłki to: 25% w przypadku śniadania, 10% przypada na drugie śniadanie, 30% – na obiad, 10% na podwieczorek i 25% na kolację.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

BMI