BMI – jego zbyt wysoki wskaźnik grozi nowotworem. Oblicz jaki jest twój wskaźnik
O konsekwencjach nadwagi mówi się dużo, ale jak wygląda sprawa z niedowagą? Badania opublikowane w The Lancet Diabetes and Endocrinology wskazują, że wskaźnik BMI ma znaczący wpływ na stan naszego zdrowia, a wszelkie odchylenia od zdrowego BMI zagrażają naszemu zdrowiu i skracają długość życia. Po zbadaniu 3,6 milionów pacjentów i przeanalizowaniu 367512 zgonów naukowcy wskazali na związek otyłości z najczęstszymi przyczynami śmierci.
Czym jest BMI
Wskaźnik masy ciała (BMI) to współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach. Zespół badawczy London School of Hygiene and Tropical Medicine w swoich badaniach dowodzi, że zarówno osoby otyłe, jak i mające niedowagę, narażone są na choroby. Według badań najzdrowszą grupą, mającą najmniejsze związki ze śmiertelnością są osoby o BMI w przedziale 21-25.
W badaniu opublikowanym w The Lancet Diabetes and Endocrinology wzięło udział 3,6 milionów pacjentów i przeanalizowano 367512 zgonów, które wskazują na związek otyłości z najczęstszymi przyczynami śmierci: nowotworami i chorobami serca.
„BMI to kluczowy wskaźnik zdrowia” – mówi Krishnan Bhaskaran, główny autor badań i profesor epidemiologii statystycznej cytowany przez „Daily Mail”. „Wiedzieliśmy, że jego wysokość związany jest z ryzykiem zgonu, ale do tej pory nie było badań koncentrujących się na powiązaniach z umieralnością z konkretnych powodów. BMI powyżej 25 jest powiązane z większością raków, chorób układu krążenia i oddechowego oraz nerek i wątroby” – dodaje.
Otyłość a długość życia
Badania pokazują, że otyłość skraca życie średnio o 4,2 lat u mężczyzn, a u kobiet o 3,5 lat. Raport opublikowany w The British Journal of Cancer wskazuje, że otyłość powiązana jest z 7,5% przypadków nowotworów w Wielkiej Brytanii, a jeśli tendencja się utrzyma, to otyłość będzie najczęstszą przyczyną raka do 2043 roku.
BMI – oblicz swój wskaźnik
Aby obliczyć wskaźnik BMI, podziel liczbę kilogramów masy ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost (w metrach) i sprawdź wynik z poniższą tabelą.
< 16 – wygłodzenie
16 – 16.99 – wychudzenie
17 – 18.49 – niedowaga
18.5 – 24.99 – waga prawidłowa
25 – 29.99 – nadwaga
30 – 34.99 – I stopień otyłości
35 – 39.99 – II stopień otyłości
> 40 – otyłość skrajna
Artykuł opracowany na podstawie focus.pl
Polecamy
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Dramatyczne wyznanie żony Tomasza Jakubiaka. „Groziłaby mu śmierć głodowa”
Sportowcy, którzy zachorowali na raka jąder. „Badaj się co miesiąc, by poczuć zmiany” – apelują
się ten artykuł?