Przejdź do treści

W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie? Radzi seksuolożka

Dłonie mężczyzny i kobiety
W jaki sposób rozmawiać w związku o seksie?/ Unsplash, fot. Priscilla du Preez
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szczera rozmowa w związku jest podstawą. Problemy rodzą się jednak, kiedy chodzi o komunikowanie swoich potrzeb seksualnych. O ile jednym przychodzi to z łatwością, dla innych jest znacznie trudniejsze. Wiele osób po prostu nie wie, jak rozmawiać o seksie. Z pomocą przychodzi seksuolożka i psycholożka Sara Tylka. Na swoim profilu na Instagramie zamieściła kilka rad.

Nie rozmawiamy w związku o sprawach intymnych

Rozmowy o seksie, a dokładniej o tym, co nam w łóżku nie odpowiada, dla wielu osób mogą być trudne. Niektórzy wstydzą się lub obawiają, że druga strona źle odczyta ich zamiary. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Akademii Feminum, 79 proc. kobiet zadeklarowało, że jakość ich życia seksualnego ma dla nich duże znaczenie. Ponadto 44 proc. badanych stwierdziło, że nieudane życie seksualne może doprowadzić do zakończenia związku. O seksie więc rozmawiać warto, jak apeluje seksuolożka i psycholożka Sara Tylka. Niestety 20 proc. kobiet przyznało w badaniu, że unika rozmów o swoich potrzebach intymnych.

Czasem kończymy związek, bo uważamy, że się nie dobraliśmy. A może właśnie się dobraliśmy, ale potrzebujemy tylko więcej rozmawiać o tym, czego pragniemy? Do przemyślenia! – pisze na swoim profilu na Instagramie @psychosekslogicznie.

Kobieta i mężczyzna

Jak rozmawiać o seksie?

W jaki sposób komunikować się w sprawach intymnych z partnerem?

  1. Nie zaskakuj rozmową o seksie. Zapytaj o to wcześniej.
  2. Wybierz jeden temat do rozmowy, taki jak np. konkretne pragnienie, potrzeba lub problem.
  3. Polecam raczej sugestie niż skargi.
  4. Pamiętaj o tym, co dotychczas ci się podoba – mów o tym. Chwal, wzmacniaj.
  5. Odrzuć myśl, że skoro jesteście razem/uprawiacie seks, to druga osoba powinna się domyślać, co lubisz. Możecie o tym rozmawiać, pytać przez cały czas trwania relacji.
  6. Sugeruję, nie przywoływać doświadczeń z poprzednich związków/relacji.
  7. Jeśli trudna jest ta pierwsza rozmowa, możecie napisać do siebie list

– radzi seksuolożka.

Warto też pamiętać, by rozmowę przeprowadzić spokojnie, szczerze i otwarcie. Jak zaznacza ekspertka, dobrym pomysłem jest również terapia dla par.

Polecam też terapię dla par, związków, relacji. Nie musicie być w tym i z tym sami – podsumowuje.

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Psychosekslogicznie, czyli Sara Tylka

Sara Tylka to psycholożka, seksuolożka i edukatorka seksualna. Prowadzi konsultacje psychologiczno-seksuologiczne on-line. Jej profil na Instagramie @psychosekslogicznie obserwuje prawie 31 tys. osób.

„Dzielę się swoim doświadczeniem, nabytą wiedzą i myślami o wszystkim, co zauważam i czuję” – tak sama siebie opisuje ekspertka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: