4 min.
W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?

W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?/ iStock
Coraz więcej nastolatków próbuje odebrać sobie życie. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, liczba prób samobójczych wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą. Takie dane płyną ze statystyk policji.
Spis treści
Co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Dane nie pozostawiają złudzeń. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, pandemia COVID-19 sprawiła, że u dzieci i młodzieży pojawiły się bądź nasiliły się objawy depresji. W Polsce ma je aż 44 proc. dzieci i nastolatków.
Zgodnie z wcześniejszymi statystykami, 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat ma klinicznie rozpoznany problem ze zdrowiem psychicznym, a 70 proc. z nich nie otrzymuje odpowiedniej pomocy na wczesnym etapie choroby. Przez pandemię te liczby jednak wciąż rosną, prowadząc do poważnych problemów, a nawet prób samobójczych. Tutaj dane jeszcze bardziej przerażają. W 2020 roku liczba prób odebrania sobie życia wśród nieletnich wyniosła 843. W 107 przypadkach zakończyły się one śmiercią. Niestety, liczba ta może być jeszcze wyższa, ponieważ wiele prób samobójczych nie trafia do statystyk. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że oficjalne dane należy pomnożyć razy sto lub nawet razy dwieście.
Coraz więcej prób samobójczych wśród nieletnich
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, liczba prób samobójczych wśród nieletnich w I kw. 2021 r. znacznie wzrosła. W porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku jest to wzrost o niemal jedną czwartą. Takie informacje płyną z danych policji.
„Obserwując, jakie dzieci przychodzą do nas na oddział, widzimy wyraźnie, że główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe” – mówi Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu w rozmowie z „DzGP”.
Statystyki mogą być jednak niedokładne. Gazeta wskazuje na oszacowania naukowców, wymieniając, że na każdą śmierć samobójczą przypada do 20 prób. W I kwartale skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich. Jeśli przyjmiemy taki sposób obliczeń, próby samobójczej w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku dokonało ok. 400 dzieci. Oficjalne dane podają prawie połowę mniej – 271 przypadków prób samobójczych.
Flisiak-Antonijczuk zaznacza, że zaszła również zmiana odnośnie powodów, dlaczego młodzi tracą sens życia. Wcześniej nastolatkowie jako problem wymieniali zaburzenia zachowania, nadpobudliwość czy agresję. Obecnie młodzi mierzą się przede wszystkim z samotnością.
Niepokojące dane donoszą także eksperci z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Wymieniają, że w 2020 r. aż 12,5 tys. młodych osób wysłało za pomocą specjalnego formularza wiadomości z prośbą o pomoc. To o 3 tys. więcej niż w roku poprzednim. Policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.
Forum Przeciw Depresji
Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie problemu.
Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym, gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.
W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.
Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki od 17.00 do 19.00)
To dla ciebie ważne? Udostępnij!
Zobacz także

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

„Moje dziecko przyznało się, że ma myśli samobójcze. Szukałam psychiatry, ale nie znalazłam, wszędzie kolejki są wielomiesięczne”

„Chciałbym, żebyśmy nauczyli się udzielać sobie wsparcia. Byśmy byli nastawieni na słuchanie, a nie tylko słyszenie” – mówi Daniel Dziewit, autor książki o osobach dotkniętych samobójstwem
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023