Przejdź do treści

W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?

Nastolatka
W trakcie pandemii coraz więcej dzieci próbuje odebrać sobie życie. Czeka nas epidemia samobójstw wśród nieletnich?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Coraz więcej nastolatków próbuje odebrać sobie życie. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, liczba prób samobójczych wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą. Takie dane płyną ze statystyk policji.

Co 40 sekund ktoś odbiera sobie życie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Dane nie pozostawiają złudzeń. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, pandemia COVID-19 sprawiła, że u dzieci i młodzieży pojawiły się bądź nasiliły się objawy depresji. W Polsce ma je aż 44 proc. dzieci i nastolatków.

Zgodnie z wcześniejszymi statystykami, 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku 5-16 lat ma klinicznie rozpoznany problem ze zdrowiem psychicznym, a 70 proc. z nich nie otrzymuje odpowiedniej pomocy na wczesnym etapie choroby. Przez pandemię te liczby jednak wciąż rosną, prowadząc do poważnych problemów, a nawet prób samobójczych. Tutaj dane jeszcze bardziej przerażają. W 2020 roku liczba prób odebrania sobie życia wśród nieletnich wyniosła 843. W 107 przypadkach zakończyły się one śmiercią. Niestety, liczba ta może być jeszcze wyższa, ponieważ wiele prób samobójczych nie trafia do statystyk. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że oficjalne dane należy pomnożyć razy sto lub nawet razy dwieście.

Japonka

Coraz więcej prób samobójczych wśród nieletnich

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, liczba prób samobójczych wśród nieletnich w I kw. 2021 r. znacznie wzrosła. W porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku jest to wzrost o niemal jedną czwartą. Takie informacje płyną z danych policji.

„Obserwując, jakie dzieci przychodzą do nas na oddział, widzimy wyraźnie, że główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe” – mówi Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor Centrum Neuropsychiatrii Neuromed we Wrocławiu w rozmowie z „DzGP”.

Statystyki mogą być jednak niedokładne. Gazeta wskazuje na oszacowania naukowców, wymieniając, że na każdą śmierć samobójczą przypada do 20 prób. W I kwartale skutecznie odebrało sobie życie 19 nieletnich. Jeśli przyjmiemy taki sposób obliczeń, próby samobójczej w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku dokonało ok. 400 dzieci. Oficjalne dane podają prawie połowę mniej – 271 przypadków prób samobójczych.

Flisiak-Antonijczuk zaznacza, że zaszła również zmiana odnośnie powodów, dlaczego młodzi tracą sens życia. Wcześniej nastolatkowie jako problem wymieniali zaburzenia zachowania, nadpobudliwość czy agresję. Obecnie młodzi mierzą się przede wszystkim z samotnością.

Niepokojące dane donoszą także eksperci z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Wymieniają, że w 2020 r. aż 12,5 tys. młodych osób wysłało za pomocą specjalnego formularza wiadomości z prośbą o pomoc. To o 3 tys. więcej niż w roku poprzednim. Policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.

Sulimir Szumielewicz, koordynator Kryzysowego Telefonu Zaufania

Forum Przeciw Depresji

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie problemu.

Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym, gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.

W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Kryzysy psychiczne młodzieży nie rodzą się same

Nieszczęśliwe i zalęknione dzieci. Naukowcy: powodem jest brak swobodnej zabawy i ciągły nadzór dorosłych

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Dziewczyna

Rekordowa liczba prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce. „To dwa tysiące dramatycznych historii w szkołach, złamanych serc rodziców”

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak