Przejdź do treści

Walka z polio w Ukrainie utknęła w miejscu. To kolejny przerażający skutek wojny

Walka z polio w Ukrainie utknęła w miejscu. To kolejny przerażający skutek wojny
Walka z polio w Ukrainie utknęła w miejscu. To kolejny przerażający skutek wojny / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jednym z tragicznych skutków wojny w Ukrainie może być wzrost zachorowań na polio – chorobę, która w 2021 r. wróciła do Ukrainy z powodu niewystarczającej liczby zaszczepionych dzieci. Teraz, z powodu wojny, szczepienia zostały wstrzymane, a lekarze ostrzegają, jak poważne może mieć to konsekwencje.

Szczepienia na polio wstrzymane

W październiku 2021 r. w Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Zakażone zostało półtoraroczne dziecko, którego rodzice podjęli decyzje, że nie zaszczepią go przeciwko tej chorobie. Skończyło się na paraliżu kończyn dolnych i hospitalizacji. Na pojawienie się nowych przypadków zakażenia polio nie trzeba było długo czekać. Jesienią pojawiły się informacje o kolejnych 19 chorych dzieciach, a w styczniu – o drugim przypadku paraliżu z powodu zakażenia.

Wszystko przez bardzo niski poziom wyszczepienia dzieci na chorobę Heinego-Medina, przez który osiągnięcie odporności zbiorowej jest niemożliwe. Z danych ukraińskiego Centrum Zdrowia Publicznego wynika, że do końca pierwszego półrocza 2021 r. tylko 38 proc. sześciolatków zostało zaszczepionych przeciwko polio. A to właśnie one są najbardziej narażone na zakażenie tą chorobą.

Sytuację miał naprawić, przyjęty wspólnie z UNICEF-em pod koniec 2021 r., plan reagowania na polio. Jednak z powodu inwazji Rosji na Ukrainę szczepienia przeciw chorobie Heinego-Medina zostały wstrzymane. Spowodowane było to między innymi przerwami w dostawie prądu, które wpływają na bezpieczeństwo preparatów.

Lekarze obawiają się, że zahamowanie działań mających zwiększyć liczbę zaszczepionych dzieci w Ukrainie może mieć fatalne skutki. I to nie tylko w tym kraju, ale również w innych miejscach na świecie, w których do tej pory nie było już problemu z zakażeniami polio.

Tarik Jašarević, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, zapewnia, że WHO pracuje nad „pilnym opracowaniem planów awaryjnych, by wesprzeć Ukrainę i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się polio”.

Dziecko

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heine i Karlowi Oskarowi Medinowi. W 1840 i 1890 roku badacze określili chorobę jako porażenie dziecięce. Choroba nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis występuje głównie w krajach Azji i Afryki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jak się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

Nietoperz

Niepokojące doniesienia o śmiertelnym wirusie Nipah. „Nikt nie jest bezpieczny. Wybuch choroby szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie”

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Dwie kobiety w laboratorium

Wykryto ognisko zakażeń śmiercionośnym wirusem. WHO zwołało pilne posiedzenie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Lekarz na sali operacyjnej

Niezwykła operacja w Ukrainie z asystą saperów. W ciele żołnierza utknął niewybuch

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Apogeum zachorowań na grypę. Jeden objaw jest charakterystyczny dla obecnych zakażeń

Lekarka w szpitalu

Czeka nas nowa epidemia. Naukowcy ostrzegają przed groźną bakterią

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Szkarlatyna w Wielkiej Brytanii. Rodzice się boją, władze uspokajają

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV wywołuje odpowiedź immunologiczną we wczesnych badaniach klinicznych. „To ważny krok naprzód”

"Nie chodzi o to, żeby czytać i oglądać wszystko, chociaż tak nam będzie podpowiadał lęk". Psychotraumatolożka mówi, jak sobie z nim radzić po informacjach o wybuchu rakiety na polskim terytorium

„Nie chodzi o to, żeby czytać i oglądać wszystko, chociaż tak nam będzie podpowiadał lęk”. Psychotraumatolożka mówi, jak sobie z nim radzić po wybuchu rakiety w Przewodowie

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby, żeby nie bagatelizowały objawów

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby