Przejdź do treści

Zakażenie u dziecka dzikim szczepem polio. To pierwszy przypadek od 5 lat!

Dziecko
Zakażenie u dziecka dzikim szczepem polio. To pierwszy przypadek od 5 lat!/ Photo by Chris Hondros/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak informuje WHO, to pierwszy przypadek zakażenia dzikim szczepem poliowirusa w Afryce od ponad pięciu lat. Zakażona została trzyletnia dziewczynka, u której paraliż wystąpił w listopadzie 2021 roku. 

Pierwszy przypadek polio od 5 lat

Władze sanitarne Malawi ogłosiły stan alarmowy po tym, jak u trzyletniej dziewczynki wykryto zakażenie dzikim szczepem polio. Jak zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ostatni przypadek infekcji tym wirusem odnotowano w Afryce w 2016 roku. Po czterech latach, kiedy wydawało się, że wirus zniknął, a 95 proc. populacji kontynentu zostało zaszczepione, 25 sierpnia 2020 r. Afryka uzyskała tytuł „kontynentu wolnego od polio”.

W wydanym oświadczeniu WHO podkreśliło jednak, że wykryty szczep jest szczepem, który występuje w Pakistanie. Tam polio jest wciąż chorobą endemiczną.

„Jako że mamy do czynienia z importem wirusa z Pakistanu, jego wykrycie nie wpływa na status regionu afrykańskiego jako wolnego od poliowirusa” – czytamy w oświadczeniu.

Zakażenie u dziewczynki doprowadziło u niej do paraliżu w listopadzie 2021 roku. Groźnym skutkiem zakażenia wirusem polio jest bowiem porażenie nerwów, które może prowadzić do niepełnosprawności lub nawet zgonu. Sekwencjonowanie genetyczne cząsteczek pobranych od trzylatki wykazało, że jest ona zarażona typem 1 dzikiego szczepu poliowirusa (WPV1).

Matka z dzieckiem u lekarza

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heinemu i Karlowi Oskarowi Medinowi. Nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek działania  wirusa i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis jest chorobą endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jakie się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.