Przejdź do treści

Wielki sukces lekarzy z Warszawy. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody uratowali 13-latka po ostrym udarze mózgu

Do tej pory nie stosowano w Polsce tej metody na tak młodym pacjencie \źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

13-letni chłopiec to najmłodszy pacjent w Polsce, u którego zastosowano trombektomię mechaniczną. Żeby móc zastosować tę metodę, liczy się czas: jest na to zaledwie sześć godzin od chwili wystąpienia pierwszych neurologicznych objawów udaru. W oficjalnym komunikacie doceniono lekarzy za błyskawiczną reakcję i kreatywne rozwiązania.  

Działali błyskawicznie

O tej sytuacji poinformował sam Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, w którym odbył się nowatorski zabieg. Trafił do niego 13-letni chłopiec, który wcześniej był pacjentem szpitala w Ciechanowie. Młody pacjent został poddany zabiegowi trombektomii mechanicznej. W Polsce już leczono w ten sposób udar mózgu dziecka, ale 13-latek jest najmłodszym pacjentem, w którego przypadku zastosowano tę metodę.

Autorzy komunikatu podkreślają, że lekarze działali w sytuacji „niestandardowej” ze względu na brak istniejących wytycznych co do zasad leczenia zabiegowego, opieki anestezjologicznej i neurologicznej dzieci z udarem mózgu.

„Ich (lekarzy- red.) postawa oraz kreatywne poszukiwanie efektywnych rozwiązań problemu zasługuje na ogromne uznanie” – czytamy w komunikacie.

Zabieg zakończył się sukcesem. Nie byłoby to możliwie, gdyby nie błyskawiczna reakcja medyków, ich ogromne zaangażowanie, a także doskonała współpraca pomiędzy lekarzami ze szpitala w Ciechanowie oraz specjalistami z Kliniki Neurologicznej, Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Pracowni Radiologii Zabiegowej w Warszawie.

Obecnie chłopiec przebywa w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Trombektomia mechaniczna – kiedy się stosuje?

Trombektomia mechaniczna to wewnątrznaczyniowy sposób na usunięcie skrzepliny wywołującej udar mózgu. Zabieg ten jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego, którego zadaniem jest rozpuszczenie skrzepliny, która spowodowała udar mózgu. Jeśli wspomniana tromboliza nie przyniesie efektu, a skrzeplina jest bardzo duża, chorego można kwalifikować do trombektomii. Zabieg ten można wykonać w ciągu sześciu godzin od chwili wystąpienia pierwszych neurologicznych objawów udaru.

pizza

Udar mózgu – co to jest?

Udar mózgu (inaczej apopleksja) to uszkodzenie, obumarcie fragmentów tego narządu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. W przypadku udaru liczy się każda chwila. Im szybciej pacjent otrzyma pomoc, tym jego szanse na przeżycie i całkowite wyleczenie będą większe. Jak się szacuje, każdego roku udar dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób, aż 30 tys. z nich umiera w ciągu miesiąca. Choć zazwyczaj udar jest problemem ludzi starszych, to jednak nie omija także młodych, w wieku od 20 do 35 lat. A jak pokazuje opisany przypadek 13-latka, zdarza się również nawet u dzieci.

źródło: Wojskowy Instytut Medyczny

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.