2 min.
Trombektomia ratunkiem dla osób po udarze mózgu

Trombektomia ratunkiem dla osób po udarze mózgu. Źródło: iStock
Trombektomia to nowoczesny zabieg, który zapobiega udarom mózgu. Zabieg ten jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego, którego zadaniem jest rozpuszczenie skrzepliny, która spowodowała udar mózgu. W ramach pilotażu w niektórych placówkach w Polsce wykorzystuje się już tę metodę.
Spis treści
Trombektomia – co to jest?
Trombektomia mechaniczna to wewnątrznaczyniowy sposób na usunięcie skrzepliny wywołującej udar mózgu. W Polsce pilotaż tej metody będzie realizowany w siedmiu ośrodkach: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Rzeszowie i Grodzisku Mazowieckim – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Trombektomia w leczeniu udaru mózgu
Ministerstwo Zdrowia chce poprzez pilotaż wdrożyć trombektomię, upowszechnić ją oraz ustandaryzować. Jak również zapewnić jej realizację potrzebującym pacjentom po udarze podczas 24-godzinnych dyżurów.
„Nie testujemy metody zabiegowego leczenia udaru, bo to metoda sprawdzona, która funkcjonuje. Testujemy w pilocie, jak będzie działała organizacja dyżuru 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku wraz z siecią powiązań z poszczególnymi oddziałami udarowymi w regionie, z pogotowiem ratunkowym; jakie jest zapotrzebowanie w populacji danego regionu i jaki jest koszt całego systemu, takiej sieci” – tłumaczył Szumowski.
Ośrodki z trombektomią w Polsce
Pierwszymi ośrodkami, w których będzie realizowany pilotaż trombektomii, będą: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Lublinie, Publiczny Specjalistyczny Szpital w Grodzisku Mazowieckim, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Górnośląskie Centrum Medyczne Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpital Kliniczny w Rzeszowie.
„Dlaczego te ośrodki? Dlatego, że już są zaawansowane, nie w samej procedurze, ale w budowaniu sieci zależności. Chcemy, żeby te ośrodki ruszyły, by inne, które chcą wejść do programu mogły zobaczyć jak to działa w praktyce, przeszkolić się na miejscu, gdzie to już będzie działało”- wyjaśnił minister zdrowia.
Jest plan, aby po trzech miesiącach kolejne placówki zostały wdrażane. Plan roczny obejmuje zarówno większe, jak i mniejsze miasta w Polsce. Szumowski chcę, aby jak najwięcej pacjentów po udarze miało dostęp do trombektomii, a ośrodki były dostępne w całym kraju.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zobacz także
Udostępnij bliskim
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023