Przejdź do treści

Udar mózgu

smutna pacjentka w poczekalni
źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
surfująca dziewczyna
Światowa Liga Surferów wprowadziła takie same stawki dla kobiet i mężczyzn
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka

Udar mózgu, dawniej zwany apopleksją, to stan chorobowy polegający na nagłym zaburzeniu krążenia. Powoduje go nieprawidłowa ilość krwi, która dostaje się do mózgu. Wyróżniamy dwa typy choroby – udar niedokrwienny, który powodowany jest przez zmniejszenie dopływu krwi na skutek zwężenia lub zamknięcia tętnicy, oraz udar krwotoczny, który oznacza uszkodzenie mózgu wywołane krwotokiem mózgowym. W rezultacie udaru bardzo często dochodzi do obumierania komórek nerwowych, które zostały odcięte od tlenu i składników odżywczych.

Występowaniu udarów sprzyjają m.in.: wiek, genetyczne predyspozycje do wystąpienia miażdżycy, nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna, podwyższone ciśnienie tętnicze, zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz otyłość.

Objawy udaru mózgu to przede wszystkim: niedowład i zaburzenie czucia po jednej stronie ciała, wykrzywienie twarzy, zaburzenia widzenia i mowy, nagłe zawroty głowy połączone z osłabieniem kończyn oraz niespodziewany i bardzo silny ból głowy.

Zaburzenie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia – wymaga hospitalizacji, najlepiej na wyspecjalizowanym oddziale udarowym. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla chorego. Podstawowe narzędzia umożliwiające zdiagnozowanie udaru to tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Osoba z udarem wymaga specjalistycznej opieki na oddziale neurologii. Najskuteczniejszym sposobem udrożnienia naczynia krwionośnego jest tromboliza, która rozpuszcza zakrzep zamykający lub zwężający światło naczynia. Zabieg stosowany może być jedynie przy udarze niedokrwiennym i podlega mocnym ograniczeniom czasowym – lek podaje się do trzech godzin od wystąpienia udaru. Nie istnieją środki, które mogą „wyleczyć” udar. Osoba po udarze często jest nieprzytomna lub przykuta do łóżka. Należy zapewnić jej wykwalifikowaną pomoc. Chorzy wymagają karmienia i mycia. Trzeba zapobiegać zakrzepicy żył głębokich, zakażeniom i odleżynom. W procesie leczenia konieczna jest rehabilitacja.

W celach profilaktycznych należy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Ryzyko udaru mózgu zmniejsza także prawidłowa dieta oraz ograniczenie picia alkoholu i palenia papierosów. Szczególnie narażone na występowanie udaru są osoby z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Szczęśliwi czasu nie liczą – jak samopoczucie wpływa na długość życia?

Przepis na koktajle usprawniające pracę mózgu

Nasze mózgi są połączone

Samotność fizycznie zmienia mózg

Patrzmy sobie w oczy w święta i od święta

Twój mózg też chce dobrze zjeść

Co cukier robi z twoim mózgiem?

Aktywność mózgu wzrasta, gdy odpoczywasz

Neurony do lamusa. Czas na glej!

Emocje kobiet a mózg

Drzemka dobra na wszystko

Zaskakująca właściwość soku z buraka