Przejdź do treści

Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach! To pierwszy taki przypadek od lat

Kobieta w laboratorium
Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach. To pierwszy taki przypadek od lat!/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ślady wirusa polio wykryto w próbkach pobranych ze ścieków w Londynie podczas rutynowej kontroli. Materiał powiązano genetycznie, więc prawdopodobnie pochodzi od osób ze sobą spokrewnionych. UKHSA wszczęła dochodzenie mające na celu wykrycie głównego ogniska zakażenia. 

Wirus polio wykryty w ściekach

Próbki ścieków, w których wykryto ślady wirusa polio, pobrano w Londynie między lutym a majem tego roku. Jak wyjaśniła brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), wirus prawdopodobnie pochodzi od osoby, która w niedawnym czasie przyjęła „żywą”, doustną szczepionkę przeciw polio poza granicami kraju. W Wielkiej Brytanii ostatnią tego rodzaju szczepionkę na wirusa polio podano w 2004 roku, a w 2003 roku kraj uznano za wolny od wirusa. Konsultantka UKHSA dr Vanessa Saliba zaznaczyła, że większość Brytyjczyków wciąż chroniona jest przed zakażeniem szczepieniami, które otrzymali w dzieciństwie.

„Jednak w środowiskach o niskim poziomie wyszczepienia niektóre osoby pozostają zagrożone” – dodała.

Wirus do systemu kanalizacyjnego miał przedostać się wraz z kałem, a w pobranych materiałach wykryto różne szczepy wirusa polio. Jak dodali eksperci z UKHS, co roku w próbkach ścieków wykrywa się niewielką ilość wirusa polio pochodzącą ze szczepień. Ostatnia próbka jednak wzbudziła zaniepokojenie, ponieważ wirus „ewoluował i jest obecnie klasyfikowany jako wirus polio typu 2 (VDPV 2) pochodzący ze szczepionek, który w rzadkich przypadkach może powodować ciężką chorobę, taką jak paraliż u osób, które nie są w pełni zaszczepione”.

Eksperci podkreślili również, że znalezione próbki powiązano genetycznie, więc prawdopodobnie pochodzą od osób ze sobą spokrewnionych. UKHSA wszczęła dochodzenie mające na celu wykrycie głównego ogniska choroby. Do tej pory nie potwierdzono jednak żadnego nowego przypadku zakażenia w Londynie. Ostatni raz dzikiego wirusa polio odnotowano w Wielkiej Brytanii w 1984 roku.

W Izraelu wykryto przypadek zakażenia polio. Niebezpiecznym wirusem zaraził się czteroletni chłopiec /fot. iStock

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heinemu i Karlowi Oskarowi Medinowi. Nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek działania  wirusa i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis jest chorobą endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jakie się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.