Przejdź do treści

Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach! To pierwszy taki przypadek od lat

Kobieta w laboratorium
Wirus polio wykryty w londyńskich ściekach. To pierwszy taki przypadek od lat!/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ślady wirusa polio wykryto w próbkach pobranych ze ścieków w Londynie podczas rutynowej kontroli. Materiał powiązano genetycznie, więc prawdopodobnie pochodzi od osób ze sobą spokrewnionych. UKHSA wszczęła dochodzenie mające na celu wykrycie głównego ogniska zakażenia. 

Wirus polio wykryty w ściekach

Próbki ścieków, w których wykryto ślady wirusa polio, pobrano w Londynie między lutym a majem tego roku. Jak wyjaśniła brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), wirus prawdopodobnie pochodzi od osoby, która w niedawnym czasie przyjęła „żywą”, doustną szczepionkę przeciw polio poza granicami kraju. W Wielkiej Brytanii ostatnią tego rodzaju szczepionkę na wirusa polio podano w 2004 roku, a w 2003 roku kraj uznano za wolny od wirusa. Konsultantka UKHSA dr Vanessa Saliba zaznaczyła, że większość Brytyjczyków wciąż chroniona jest przed zakażeniem szczepieniami, które otrzymali w dzieciństwie.

„Jednak w środowiskach o niskim poziomie wyszczepienia niektóre osoby pozostają zagrożone” – dodała.

Wirus do systemu kanalizacyjnego miał przedostać się wraz z kałem, a w pobranych materiałach wykryto różne szczepy wirusa polio. Jak dodali eksperci z UKHS, co roku w próbkach ścieków wykrywa się niewielką ilość wirusa polio pochodzącą ze szczepień. Ostatnia próbka jednak wzbudziła zaniepokojenie, ponieważ wirus „ewoluował i jest obecnie klasyfikowany jako wirus polio typu 2 (VDPV 2) pochodzący ze szczepionek, który w rzadkich przypadkach może powodować ciężką chorobę, taką jak paraliż u osób, które nie są w pełni zaszczepione”.

Eksperci podkreślili również, że znalezione próbki powiązano genetycznie, więc prawdopodobnie pochodzą od osób ze sobą spokrewnionych. UKHSA wszczęła dochodzenie mające na celu wykrycie głównego ogniska choroby. Do tej pory nie potwierdzono jednak żadnego nowego przypadku zakażenia w Londynie. Ostatni raz dzikiego wirusa polio odnotowano w Wielkiej Brytanii w 1984 roku.

W Izraelu wykryto przypadek zakażenia polio. Niebezpiecznym wirusem zaraził się czteroletni chłopiec /fot. iStock

Czym jest polio?

Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heinemu i Karlowi Oskarowi Medinowi. Nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.

Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną, tj. poprzez spożycie zanieczyszczonej odchodami wody lub pożywienia skażonego przez bezobjawowych nosicieli. Na skutek działania  wirusa i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.

Obecnie poliomyelitis jest chorobą endemiczną jedynie w Pakistanie i Afganistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jakie się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

Nietoperz

Niepokojące doniesienia o śmiertelnym wirusie Nipah. „Nikt nie jest bezpieczny. Wybuch choroby szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie”

Strzykawka leży na dłoni

Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona! To przełom po 60 latach badań

„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV

Naukowcy przebadali zawartość zużytych pieluch. Znaleźli w nich 10 tys. nieznanych wcześniej wirusów

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Lekarze w laboratorium

Naukowcy ożywili „wirusa zombie”, który spędził 48,5 tys. lat w wiecznej zmarzlinie

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Kolejny pacjent wyleczony z HIV. Naukowcy mówią o wielkim sukcesie

Dwie kobiety w laboratorium

Wykryto ognisko zakażeń śmiercionośnym wirusem. WHO zwołało pilne posiedzenie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Testy COMBO nieskuteczne? Ich refundacja to koszt 230 mln zł rocznie

Testy COMBO „nieskuteczne”? Ich refundacja to koszt 230 mln zł rocznie

Nie ignoruj wirusa RSV. Sprawdź, kiedy pobyt z dzieckiem w szpitalu to konieczność

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Apogeum zachorowań na grypę. Jeden objaw jest charakterystyczny dla obecnych zakażeń

Lekarka w szpitalu

Czeka nas nowa epidemia. Naukowcy ostrzegają przed groźną bakterią

Sharon Stone nie dostawała ról, bo pomagała chorym. „W tamtym czasie nie można było mówić o AIDS”

Szkarlatyna w Wielkiej Brytanii. Rodzice się boją, władze uspokajają

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV wywołuje odpowiedź immunologiczną we wczesnych badaniach klinicznych. „To ważny krok naprzód”

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby, żeby nie bagatelizowały objawów

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. "To hybryda" / istock

Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. „To hybryda”

Kobieta kaszle w łokieć

Rośnie liczba przypadków groźnej choroby zakaźnej. W Polsce odnotowano niemal 60-proc. wzrost