Przejdź do treści

W Izraelu wykryto przypadek zakażenia polio. Niebezpiecznym wirusem zaraził się czteroletni chłopiec

W Izraelu wykryto przypadek zakażenia polio. Niebezpiecznym wirusem zaraził się czteroletni chłopiec /fot. iStock
W Izraelu wykryto przypadek zakażenia polio. Niebezpiecznym wirusem zaraził się czteroletni chłopiec /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia z Izraela poinformowało o czterolatku, który uzyskał pozytywny wynik testu na polio. U chłopca z Jerozolimy wykryto zmutowaną formę wirusa, która u osób niezaszczepionych może doprowadzić do rozwoju choroby. Każdy odnotowany przypadek zakażenia wirusem budzi strach przed odrodzeniem się groźnej choroby. Liczne światowe organizacje wciąż walczą o całkowitą eradykację polio na świecie.

W Izraelu pojawił się wirus polio

Od czasu wynalezienia szczepionki, prawie całkowicie zapomnieliśmy o polio (inaczej choroba Heinego-Medina), zakaźnej chorobie wirusowej wieku dziecięcego, która bywa groźna także dla młodzieży i dorosłych. Bardzo rzadkie przypadki zachorowań występują na Ukrainie i w ubogich krajach Afryki i Azji.

Niedawno w Malawi, położonej w Afryce południowo-wschodniej, zanotowano pierwszy od wielu lat przypadek tej choroby. Natomiast w Izraelu zmutowanego wirusa polio odkryto u czterolatka z Jerozolimy.  Chłopiec nie był zaszczepiony. Wirus ten może wywołać groźną chorobę. Czterolatek i jego bliscy zostali objęci nadzorem epidemiologicznym. Tamtejszy resort zdrowia zaapelował o szczepienie dzieci: pierwsza dawka szczepionki będzie podawana niemowlętom w 6. tygodniu życia, druga – w 12. tygodniu. Dwie pozostałe dawki będą podawane zgodnie z dotychczasowym kalendarzem.

Doktor Sharon Alroy-Preis, dyrektor ds. zdrowia publicznego w MZ, podczas konferencji prasowej uspokoiła, że nie spodziewa się fali zachorowań, natomiast podkreśliła, że tylko zaszczepione dziecko jest chronione. I być może pojawiło się wielu bezobjawowych nosicieli tego wirusa.

Ślady wirusa polio w Izraelu wykryto już w 2013 r. na podstawie analizy próbek ścieków. Mimo że nie znaleziono przypadku choroby wśród ludzi, to jednak rozpoczęto szczepienia dzieci przeciw polio na masową skalę.

Walka z polio w Ukrainie utknęła w miejscu. To kolejny przerażający skutek wojny

Jak dochodzi do zakażenia?

Zakażenia szerzą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, kontakt ze skażonymi przedmiotami, spożywanie skażonych pokarmów, w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny. Dlatego też choroba nazywana jest chorobą „brudnych rąk”. Możliwe jest też przeniesienie zakażenia drogą kropelkową.

Jeżeli poliowirusy dostaną się do ośrodkowego układu nerwowego, mogą wywoływać uszkodzenie nerwów, co może prowadzić do niedowładu lub porażenia mięśni. Objawy występują zwykle po 7-14 dniach od infekcji. Są to: bóle głowy, poczucie ogólnego rozbicia, nieżyt żołądkowo-jelitowy, uczucie sztywności karku i pleców, podwyższona temperatura. U 1 na 200 zakażonych występują nieodwracalne porażenia. Wśród 5-10 proc. osób z porażeniami dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i zgonu.

Przed wprowadzeniem szczepień choroba Heinego-Medina rocznie powodowała tysiące zgonów oraz kilkanaście tysięcy przypadków trwałego inwalidztwa u dzieci w wieku szkolnym na świecie. Od 1988 roku prowadzony jest Światowy Program Eradykacji Poliomyelitis. Częścią tego programu jest stosowanie masowych akcji szczepień uboższych krajach oraz kontynuacja szczepień we wszystkich krajach świata, w których wyeliminowano już zachorowania.

Dziecko

Szczepienia przeciwko polio w Polsce

W przeszłości choroba polio była źródłem epidemii na całym świecie. W Polsce ostatni przypadek tej choroby zanotowano w 1984 r. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko polio jest w Polsce obowiązkowe. Szczepionka przeciw poliomyelitis zawiera inaktywowane (zabite) poliowirusy. Jest podawana podskórnie lub domięśniowo. Odstępy między poszczególnymi dawkami szczepionki powinny obejmować okres 6-8 tygodni. Aby uzyskać pełną ochronę dziecka wskazane jest podanie 4 dawek szczepionki. Wg polskiego kalendarza szczepień ochronnych podaje się 3 dawki szczepienia podstawowego w 3.-4., 5.-6. oraz 16.-18. miesiącu życia. Dawka przypominająca podawana jest w 6. roku życia.

Szczepionka przeciw poliomyelitis jest bezpieczna. Bardzo rzadko występują odczyny miejscowe, tj.: lekkie zaczerwienienie, ból, stwardnienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia i utrzymują się zwykle 1-2 dni. U niektórych dzieci i dorosłych po podaniu szczepionki mogą wystąpić objawy nieswoiste tj.: bóle głowy, wymioty, biegunka.

 


źródło:

www.timesofisrael.com
szczepienia.pzh.gov.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.