Przejdź do treści

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Szczepionka a ciąża / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy szczepionka mRNA ma wpływ na płodność i przebieg ciąży? Niektórzy podejrzewają, że tak. Przypuszczenia te oparte są jednak na teoretycznych możliwościach, a nie na wiarygodnych danych naukowych. Jak jest naprawdę? Wszystko wyjaśnia farmaceutka Ana Krysiewicz w swoim poście na Instagramie.

Szczepionka mRNA a ciąża

Planujesz ciążę? Zastanawiasz się, czy szczepionka na COVID-19 może negatywnie wpłynąć na twoją płodność? Farmaceutka Ana Krysiewicz w swoim poście na Instagramie tłumaczy, skąd wzięły się te wątpliwości.

Chodzi o syncytynę, białko, które bierze udział w procesie prawidłowego powstawania łożyska w ciąży” – pisze ekspertka.

I dodaje, że białko S, które znajduje się na powierzchni SARS-COV-2, pomaga wirusowi wniknąć do komórki. Ponadto, dzięki niemu ludzki układ odpornościowy rozpoznaje go i rozpoczyna produkcję przeciwciał neutralizujących wirusa. Mechanizm działania szczepionek mRNA także polega na wytworzeniu białka S.

„Jak się jednak okazuje, podobna sekwencja, która znajduje się zarówno w syncytynach, jak i w białku S koronawirusa, stanowi nieznaczny fragment całego białka, stąd szansa wywołania odpowiedzi immunologicznej jest niezwykle mała” – wyjaśnia Ana Krysiewicz.

I dodaje, że nie ma to żadnych dowodów naukowych.

„Nie wiem, czy wiecie, ale białko S, które znajduje się w szczepionce mRNA, to takie samo białko S, jakie znajduje się na powierzchni koronawirusa. Przyjmując tę teorię za prawdziwą, zachorowanie na COVID-19 byłoby równie niebezpieczne.

No a skoro miliony ludzi już przechorowało COVID-19, to gdyby ta teoria była rzeczywiście prawdziwa, na świecie pojawiłaby się nagle ogromna plaga niepłodności. Jak wiemy, tak się nie stało” – wyjaśnia farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Ana Krysiewicz, czyli Matka Aptekarka

Za profilem na Instagramie Matka Aptekarka stoi mgr farmacji Ana Krysiewicz. Ekspertka dzieli się na nim w przystępny sposób swoją wiedzą oraz doradza w kwestii zdrowej pielęgnacji dzieci. Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 15 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.