Przejdź do treści

Wracasz z wakacji? Blanka Lipińska wyjaśniła, w jaki sposób legalnie uniknęła kwarantanny

Kobieta w basenie
Wracasz z wakacji? Blanka Lipińska wyjaśniła, w jaki sposób legalnie uniknęła kwarantanny/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Dziękuję, do widzenia, nie mam kwarantanny” – powiedziała Blanka Lipińska w relacji na swoim profilu na Instagramie. W jaki sposób uniknęła obowiązującej po powrocie do Polski 10-dniowej izolacji? Jak się okazuje, znalazła lepszy sposób niż posądzone o łamanie prawa m.in. Olga Frycz czy Barbara Kurdej-Szatan. 

Celebrytki ominęły przepisy

W ostatnim tygodniu media obiegły informacje, że celebrytki wracające z zagranicznych wakacji nie odbyły obowiązującej kwarantanny. Do 31 stycznia bowiem osoby, które przekroczyły zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, muszą po powrocie do Polski poddać się 10-dniowej izolacji. Innymi słowy: kwarantanną objęte są osoby wracające z wakacji m.in. w Egipcie, Turcji, Zanzibarze czy Stanach Zjednoczonych. W szczególności dotyczy to tych, którzy przekraczają granicę transportem zbiorowym, czyli:

  • statkiem powietrznym,
  • transportem kolejowym,
  • pojazdem publicznego transportu zbiorowego.

Niektórym jednak – dzięki luce prawnej – udało się ominąć przepisy i uniknąć kwarantanny. Wśród nich była m.in. aktorka Olga Frycz, która wróciła z prawie dwumiesięcznych wakacji spędzonych na Teneryfie. Wszystkiego dopatrzyli się czujni fani, zasypując aktorkę pytaniami, dlaczego złamała obowiązujące prawo.

Chryste Panie, zaraz zwariuję z tymi pytaniami o kwarantannę. Ja wracałam do Berlina, a z Berlina wracałam prywatnym transportem do Warszawy, tak że jakby nie załapuję się. Kwarantanna mnie nie dotyczy. Wracałam 17 stycznia, tak że to nie jest tak, że ja oszukałam system. Nie, po prostu takie życie – wyjaśniła na instastories.

Choć Frycz podkreśla, że nie oszukała systemu, fani mieli poczucie, że tak właśnie się stało. Dopatrzyli się także, że tak samo mogły postąpić Barbara Kurdej-Szatan oraz Anna Wendzikowska.

Starsza pani układa bukiet kwiatów w wazonie

Blanka Lipińska znalazła nowy sposób na uniknięcie kwarantanny?

W podobnej sytuacji znalazła się wracająca z Malediwów Blanka Lipińska. By uniknąć oskarżeń o sprytne omijanie przepisów, opowiedziała na swoim profilu na Instagramie, w jaki sposób uniknęła 10-dniowej kwarantanny. Jak się okazało, Lipińska skorzystała z nowego rozporządzenia polskiego rządu.

Piszę do was z informacją odnośnie nowego rozporządzenia o kwarantannie. Faktycznie ono działa! Jak się tylko o nim dowiedziałam – dzięki, polski rządzie – poprosiłam, żeby mi w hotelu zrobili test. Przyjechał lekarz, zrobili mi test rano, wieczorem miałam wyniki. Dzisiaj z wynikami, kiedy podeszłam do naszej granicy na Okęciu, panie tylko zapytały, czy mam test zrobiony, mam, pokazałam wynik negatywny. Dziękuję, do widzenia, nie mam kwarantanny – opowiedziała.

Jak to możliwe? Z dniem 22 stycznia w życie weszła korekta do Rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 roku. Zgodnie z jej treścią osoby posiadające ujemny wynik testu na koronawirusa nie są zobowiązane do odbycia kwarantanny po powrocie do kraju. Test jednak musi zostać wykonany przed przekroczeniem granicy – maksymalnie 48 godzin wcześniej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.