Przejdź do treści

Wykryto pierwsze od 25 lat zakażenie ebolą. „To skrajnie niepokojące” – mówi WHO

Ebola na WKS / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przypadek wirusa gorączki krwotocznej ebola wykryto w tym tygodniu w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. To pierwszy przypadek od 25 lat. Minister zdrowia Pierre Dimba poinformował, że był to „izolowany i importowany” przypadek u 18-latki, która przybyła 12 lipca z sąsiedniej Gwinei.

Pierwszy przypadek eboli od 25 lat

Jak podał minister zdrowia, 18-letnia dziewczyna przybyła do Abidżanu, czyli ekonomicznej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej, drogą lądową. Nastolatka pochodzi z Gwinei – państwa, które epidemia eboli dotknęła w latach 2013-2016.

„Pacjentka dostała gorączki i została przyjęta do szpitala, gdzie jest leczona” – wyjaśnił Pierre Dimba. I dodał, że niemal natychmiast rozpoczęto szczepienia osób, które miały bądź mogły mieć kontakt z chorą dziewczyną. Wszystko po to, by przeciąć łańcuch zakażeń.

Nowe informacji o epidemii eboli

„Przypadek skrajnie niepokojący”

Niecałe dwa miesiące temu w Gwinei ogłoszono koniec epidemii eboli. Światowa Organizacja Zdrowia określiła jednak przypadek nastolatki jako „skrajnie niepokojący”.

„Niezwykle niepokojące jest to, że ta epidemia została zidentyfikowana w Abidżanie, metropolii liczącej ponad cztery miliony ludzi” – powiedział w oświadczeniu dyrektor regionalny WHO dla Afryki, Matshidiso Moeti.

Gwinea zmagała się z epidemią eboli w latach 2013-16, która zabiła ponad 2500 osób. W tym roku zanotowano ponowny wzrost zachorowań, który ustąpił – według oficjalnych danych – 19 czerwca.

 

Wirus ebola – czym jest?

Ebola jest wirusem wywołującym gorączkę krwotoczną. Jego materiał genetyczny to jednoniciowe DNA o ujemnej polarności. Wyglądem przypomina pokręconą pałeczkę zbudowaną z siedmiu białek, z których przynajmniej jedno odpowiada za spowolnienie układu odpornościowego. Swoją nazwę zawdzięcza rzece, która jest położona w północnym regionie Demokratycznej Republiki Konga. To w jej rejonie odkryto pierwszą epidemię eboli w Afryce, w wyniku której zmarło blisko 50 proc. chorych.

Wirusem ebola można się zarazić poprzez kontakt uszkodzonej skóry z krwią lub wydzielinami chorego, co przy trybie życia mieszkańców regionów afrykańskich często bywa nieuniknione. Chorzy stanowią zagrożenie dla innych, ponieważ mogą zarażać nie tylko w okresie choroby, ale też rekonwalescencji. Źródłem zakażenia są nawet przedmioty przez nich używane, choć nigdy nie potwierdzono oficjalnie, że ebola przenosi się drogą kropelkową. Zachorowaniu sprzyja także przebywanie z chorym w jednym pomieszczeniu, zwłaszcza gdy nie ma w nim odpowiednich warunków sanitarnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.