4 min.
Zdecydowałaś się na suplementację magnezu? Dietetyczka wyjaśnia, jaki rodzaj tabletek wybrać

Suplementacja magnezu / pexels
Najnowsze
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
02.03.2021
Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
02.03.2021
Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?
Chcesz łykać magnez? Na początku określ, w jakim celu chcesz go stosować. A potem wybierz kilka produktów w aptece i po kolei sprawdź zawartość magnezu na tabletkę w danym suplemencie. Który wybrać? Dietetyczka Emilia Cesarek wyjaśnia.
Magnez – jaki wybrać?
Dietetyczka Emilia Cesarek w swoim poście na Instagramie wymienia rodzaje magnezu, którymi według niej, warto się zainteresować.
„Glicynian magnezu (chelat) – bardzo popularny, dość tani, przyswajalność na poziomie 30 proc., dzięki temu, że nie jest uszczuplany przez kwas żołądkowy, więc więcej wchłonie się go w jelicie cienkim.
Tlenek magnezu oraz siarczan magnezu – tanie, dość słabo przyswajalne, bo jedynie w 5 proc. Siarczan używany jest do kąpieli (choć wątpliwe jest w niektórych badaniach przyswajanie magnezu przez skórę), dodatkowo w klinicznych aspektach w celu udrożniania układu oddechowego.
Cytrynian magnezu i jabłczan magnezu – wciąż dość ekonomiczne formy magnezu, o średniej przyswajalności, w granicy 25-40 proc. Dzięki połączeniu z kwasami i dobrej rozpuszczalności jest to polecana forma w suplementacji. Dodatkowo oba wykazują zdolność wpływającą na poruszenie perystaltyki jelita. W związku z tym przy zaparciach, niedoczynności tarczycy czy w fazie lutealnej będą sprawdzać się dobrze.
Chlorek magnezu – rzadko polecany, o dużej przyswajalności, nawet do 60 proc. Nie polecam go w przypadku problemów żołądkowych i jelitowych. Nasila refluks. Natomiast przy niedoborze kwasu solnego może być pomocny w trawieniu, gdyż nasila wydzielanie kwasu solnego.
Taurynian magnezu – nie należy do znanych ani tanich form magnezu. Osobiście polecam go podopiecznym z problemami snu, układu nerwowego i metabolizmem glukozy.
Najczęściej jednak łączę go z inną formą, gdyż jego przyswajalność jest dość słaba, bo w granicach 15 proc.Treonian magnezu – ma bardzo dużą biodostępność i mały wpływ na drażnienie układu pokarmowego. Drogi, rzadko spotykany, ale bardzo efektywny. Jego najważniejsza zaletą to fakt, że może przekraczać barierę krew-mózg, zwiększając stężenie magnezu w mózgu. Jest wsparciem dla układu nerwowego i stąd polecam go osobom z depresją, problemami snu, mocno zestresowanym” – wymienia Emilia Cesarek.
Suplementacja magnezu
Na koniec dietetyczka podsumowuje:
„Formy, która odpowiednio dostarczają sam magnez, a przy tym nie są drogie to: jabłczan, cytrynian, glicynian. Jeśli chcesz skupić się na układzie nerwowym wybierz treoninę, pod wsparcie układu krwionośnego: taurynian. Istnieje też opcja podawania różnych form razem, są preparaty łączące różne rodzaje magnezu” – wyjaśnia dietetyczka.
Emilia Cesarek – kim jest?
Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką z pasją. Ekspertka zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Jej profile w mediach społecznościowych (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.
Poleć artykuł innym
Zobacz także

„Jedzenie jest jak plaster na trudne emocje i jednocześnie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym”

„Jestem na diecie bezglutenowej, bo chcę schudnąć”. Czy to jest zdrowe? Odpowiada dietetyczka Paulina Roziewska

„Jeżeli masz jakąś wątpliwość, czy sposób odżywiania wpływa na twój układ nerwowy, sprawdź to!” Dietetyk Daria Rybicka o diecie w leczeniu depresji
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021